GCatholic.org


Recent Events

in Lithuania

Lithuania
DateDescendingRecent Events
2017.12.16

Lithuania Fr. Darius Trijonis was consecrated as Titular Bishop of Fissiana and Auxiliary Bishop of Vilnius (Lithuania)

2017.09.29

Lithuania Fr. Darius Trijonis was elected Titular Bishop of Fissiana and Auxiliary Bishop of Vilnius (Lithuania)

2017.09.18

Lithuania Bishop Jonas Boruta, S.J. resigned as Bishop of Telšiai (Lithuania)

Lithuania Bishop Kęstutis Kėvalas succeeded as Bishop of Telšiai (Lithuania)

2017.04.20

Lithuania Bishop Kęstutis Kėvalas, Titular Bishop of Abziri and Auxiliary Bishop of Kaunas (Lithuania), was appointed as Coadjutor Bishop of Telšiai (Lithuania)

2017.04.12

Poland Archbishop Edward Ozorowski resigned as Metropolitan Archbishop of Białystok (Poland)

2017.02.01

Lithuania Cardinal Audrys Juozas Bačkis, Cardinal-Priest of Natività di Nostro Signore Gesù Cristo a Via Gallia and Metropolitan Archbishop emeritus of Vilnius (Lithuania), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Lithuania)

2016.12.30

Estonia Archbishop Justo Mullor García, President emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, passed away at 84

2016.05.20

Lithuania Bishop Linas Vodopjanovas (Genadijus), O.F.M., Titular Bishop of Quiza and Auxiliary Bishop of Telšiai (Lithuania), was appointed as Bishop of Panevėžys (Lithuania)

2016.03.04

Lithuania Bishop Rimantas Norvila, Bishop of Vilkaviškis (Lithuania), was appointed as Vice-President of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2015.06.11

Lithuania Archbishop Sigitas Tamkevičius, S.J. resigned as Metropolitan Archbishop of Kaunas (Lithuania)

Lithuania Bishop Lionginas Virbalas, S.J., Bishop of Panevėžys (Lithuania) and Vice-President of Episcopal Conference of Lithuania, was promoted as Metropolitan Archbishop of Kaunas (Lithuania)

2014.10.28

Lithuania Archbishop Gintaras Linas Grušas, Metropolitan Archbishop of Vilnius (Lithuania) and Apostolic Administrator of the Military Ordinariate of Lithuania (Lithuania), was appointed as President of Episcopal Conference of Lithuania

Lithuania Bishop Rimantas Norvila resigned as Vice-President of Episcopal Conference of Lithuania

Lithuania Archbishop Sigitas Tamkevičius, S.J. resigned as President of Episcopal Conference of Lithuania

Lithuania Bishop Lionginas Virbalas, S.J., Bishop of Panevėžys (Lithuania), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Lithuania

2014.03.22

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia

2014.03.08

Spain Archbishop Pedro López Quintana was appointed as Apostolic Nuncio to Lithuania

2013.12.18

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Lithuania and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2013.09.28

Spain Archbishop Pedro López Quintana resigned as Apostolic Nuncio to Canada

2013.08.10

Lithuania Fr. Lionginas Virbalas, S.J. was consecrated as Bishop of Panevėžys (Lithuania)

2013.06.06

Lithuania Bishop Jonas Kauneckas resigned as Bishop of Panevėžys (Lithuania)

Lithuania Fr. Lionginas Virbalas, S.J. was elected Bishop of Panevėžys (Lithuania)

2013.04.05

Lithuania Cardinal Audrys Juozas Bačkis resigned as Metropolitan Archbishop of Vilnius (Lithuania)

Lithuania Bishop Gintaras Linas Grušas, Military Ordinary of Lithuania (Lithuania), was promoted as Metropolitan Archbishop of Vilnius (Lithuania) and Apostolic Administrator of the Military Ordinariate of Lithuania (Lithuania)

2012.11.24

Lithuania Fr. Kęstutis Kėvalas was consecrated as Titular Bishop of Abziri and Auxiliary Bishop of Kaunas (Lithuania)

2012.09.27

Lithuania Fr. Kęstutis Kėvalas was elected Titular Bishop of Abziri and Auxiliary Bishop of Kaunas (Lithuania)

2012.06.01

Lithuania Bishop Juozas Tunaitis, Auxiliary Bishop emeritus of Vilnius (Lithuania), passed away at 83

2012.04.14

Lithuania Fr. Linas Vodopjanovas (Genadijus), O.F.M. was consecrated as Titular Bishop of Quiza and Auxiliary Bishop of Telšiai (Lithuania)

2012.02.11

Lithuania Bishop Jonas Ivanauskas, Titular Bishop of Canapium and Auxiliary Bishop of Kaunas (Lithuania), was appointed as Bishop of Kaišiadorys (Lithuania)

Lithuania Bishop Juozas Matulaitis-Labukas resigned as Bishop of Kaišiadorys (Lithuania)

Lithuania Fr. Linas Vodopjanovas (Genadijus), O.F.M. was elected Titular Bishop of Quiza and Auxiliary Bishop of Telšiai (Lithuania)

2011.10.26

Lithuania Cardinal Audrys Juozas Bačkis resigned as Vice-President of Episcopal Conference of Lithuania

Lithuania Bishop Rimantas Norvila, Bishop of Vilkaviškis (Lithuania), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Lithuania

2011

Lithuania Fr. Kęstutis Smilgevičius was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Lithuania

2010.11.02

Lithuania Bishop Romualdas Krikšciunas, Apostolic Administrator emeritus of Panevėžys (Lithuania), passed away at 80

2010.09.04

Lithuania Msgr. Gintaras Linas Grušas was consecrated as Military Ordinary of Lithuania (Lithuania)

2010.07.02

Lithuania Bishop Eugenijus Bartulis resigned as Military Ordinary of Lithuania (Lithuania)

Lithuania Msgr. Gintaras Linas Grušas was elected Military Ordinary of Lithuania (Lithuania)

2010.03.04

Lithuania Msgr. Arūnas Poniškaitis was consecrated as Titular Bishop of Sinna and Auxiliary Bishop of Vilnius (Lithuania)

Lithuania Bishop Juozas Tunaitis resigned as Auxiliary Bishop of Vilnius (Lithuania)

2010.02.05

Lithuania Msgr. Arūnas Poniškaitis was elected Titular Bishop of Sinna and Auxiliary Bishop of Vilnius (Lithuania)

2009.12.10

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2009.03.25

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Latvia

2009.03.14

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Lithuania

2009.01.14

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2008.11.25

Lithuania Bishop Antanas Vaičius, Bishop emeritus of Telšiai (Lithuania), passed away at 82

2008.11.12

Lithuania Bishop Vladas Michelevičius, Auxiliary Bishop emeritus of Kaunas (Lithuania), passed away at 84

2007.10.15

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender resigned as Apostolic Nuncio to Germany

2007.10.13

Estonia Archbishop Justo Mullor García resigned as President of Pontifical Ecclesiastical Academy

2006.10.20

Poland Bishop Edward Ozorowski, Titular Bishop of Bitetto and Auxiliary Bishop of Białystok (Poland), was promoted as Metropolitan Archbishop of Białystok (Poland)

2005.09.20

Lithuania Cardinal Audrys Juozas Bačkis, Metropolitan Archbishop of Vilnius (Lithuania) and President of Episcopal Conference of Lithuania, was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Lithuania

Lithuania Archbishop Sigitas Tamkevičius, S.J., Metropolitan Archbishop of Kaunas (Lithuania) and Vice-President of Episcopal Conference of Lithuania, was appointed as President of Episcopal Conference of Lithuania

2005.03.23

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen resigned as Apostolic Administrator of Estonia (Estonia)

2004.04.03

Poland Cardinal Henryk Roman Gulbinowicz resigned as Metropolitan Archbishop of Wrocław (Poland)

2004.03.30

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Haiti, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

2003.11.25

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Czech Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Germany

2003.11.23

Lithuania Fr. Jonas Ivanauskas was consecrated as Titular Bishop of Canapium and Auxiliary Bishop of Kaunas (Lithuania)

2003.10.18

Lithuania Fr. Jonas Ivanauskas was elected Titular Bishop of Canapium and Auxiliary Bishop of Kaunas (Lithuania)

2003.10.17

Poland Cardinal Henryk Roman Gulbinowicz, Cardinal-Priest of Immacolata Concezione di Maria a Grottarossa and Metropolitan Archbishop of Wrocław (Poland), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Poland)

...

as of 2017.10.14

© 2017 GCatholic.org

Up