GCatholic.org


Recent Events

in Lebanon

Lebanon
DateDescendingRecent Events
2017.06.17

Lebanon Bishop Maroun Ammar, Titular Bishop of Canatha, Auxiliary Bishop of Jebbeh–Sarba–Jounieh of the Maronites (Lebanon) and Apostolic Administrator of Saïdā of the Maronites (Lebanon), was appointed as Bishop of Saïdā of the Maronites (Lebanon)

2017.02.08

Iraq Archbishop Georges El-Murr, B.C., Archbishop emeritus of Petra and Philadelphia of the Greek-Melkites (Jordan) and Patriarchal Exarch emeritus of Iraq of the Greek-Melkites (Iraq), passed away at 86

2017.01.30

Lebanon Bishop Elias Nassar resigned as Bishop of Saïdā of the Maronites (Lebanon)

2017.01.01

Italy Cardinal Antonio Maria Vegliò resigned as President of Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

2016.12.17

Lebanon Archbishop Edmond Y. Farhat, Apostolic Nuncio emeritus to Austria, passed away at 83

2016.11.17

Canada Bishop Joseph Khoury, Bishop emeritus of Saint-Maron de Montréal of the Maronites (Canada), passed away at 80

2016.10.08

Lebanon Fr. Cesar Essayan, O.F.M. Conv. was consecrated as Vicar Apostolic of Beirut (Lebanon) and Titular Bishop of Mareotes

2016.08.03

Lebanon Fr. Joseph Nafaa was consecrated as Titular Bishop of Aradus and Bishop of Curia of the Maronites

2016.08.02

Lebanon Archbishop Paul Dahdah, O.C.D. resigned as Vicar Apostolic of Beirut (Lebanon)

Lebanon Fr. Cesar Essayan, O.F.M. Conv. was elected Titular Bishop of Mareotes and Vicar Apostolic of Beirut (Lebanon)

2016.06.17

Israel Archbishop Boutros Nabil El-Sayah resigned as Bishop of Curia of the Maronites

Lebanon Fr. Joseph Nafaa was elected Titular Bishop of Aradus and Bishop of Curia of the Maronites

2016.01.23

Canada Fr. Antoine Nassif was consecrated as Apostolic Exarch of Canada of the Syriacs (Canada) and Titular Bishop of Serigene

2016.01.20

Colombia Fr. Fadi Abou Chebel, O.M.M. was appointed as Apostolic Exarch of Colombia of the Maronites (Colombia)

2016.01.07

Canada Fr. Antoine Nassif was elected Titular Bishop of Serigene and Apostolic Exarch of Canada of the Syriacs (Canada)

2015.12.23

Lebanon Archbishop Grégoire Haddad, Metropolitan Archbishop emeritus of Beirut–Gibail of the Greek-Melkites (Lebanon), passed away at 91

2015.12.09

Italy Cardinal Carlo Furno, Cardinal-Priest of S. Onofrio and Grand Master emeritus of Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem, passed away at 94

2015.11.21

Lebanon Fr. Kévork Assadourian was consecrated as Titular Bishop of Amida of the Armenians and Auxiliary Bishop of Beirut of the Armenians (Lebanon)

2015.09.05

Lebanon Fr. Kévork Assadourian was elected Titular Bishop of Amida of the Armenians and Auxiliary Bishop of Beirut of the Armenians (Lebanon)

Lebanon Fr. Paul Abdel Sater was consecrated as Titular Bishop of Ptolemais in Phœnicia of the Maronites and Bishop of Curia of the Maronites

2015.08.26

Canada Bishop Georges Abi-Saber, O.L.M., Bishop emeritus of Saint-Maron de Montréal of the Maronites (Canada), passed away at 92

Lebanon Archbishop Maroun Khoury Sader, Archbishop emeritus of Tyr of the Maronites (Lebanon), passed away at 88

2015.08.01

Lebanon Fr. Hanna Rahmé, O.L.M. was consecrated as Bishop of Baalbek–Deir Al-Ahmar of the Maronites (Lebanon)

2015.07.28

Lebanon Fr. Paul Abdel Sater was elected Titular Bishop of Ptolemais in Phœnicia of the Maronites and Bishop of Curia of the Maronites

2015.07.25

Lebanon Patriarch Grégoire Pierre XX Ghabroyan was granted ecclesiastical communion by the Pope as Patriarch of Cilicia of the Armenians (Lebanon) and President of Synod of the Armenian Catholic Church

2015.07.24

Lebanon Bishop Grégoire Ghabroyan, I.C.P.B., Patriarchal Administrator of Cilicia of the Armenians (Lebanon), was elected Patriarch of Cilicia of the Armenians (Lebanon)

2015.06.25

Lebanon Patriarch Nersès Bédros XIX Tarmouni, Patriarch of Cilicia of the Armenians (Lebanon) and President of Synod of the Armenian Catholic Church, passed away at 75

2015.06.20

Lebanon Bishop Simon Atallah, O.A.M. resigned as Bishop of Baalbek–Deir Al-Ahmar of the Maronites (Lebanon)

Lebanon Fr. Hanna Rahmé, O.L.M. was elected Bishop of Baalbek–Deir Al-Ahmar of the Maronites (Lebanon)

2015.04.18

Syria Fr. Antoine Chbeir was consecrated as Bishop of Latakia of the Maronites (Syria)

2015.04.13

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Procurator at Rome of the Maronites, was appointed as Apostolic Visitor in Bulgaria, Greece and Romania of the Maronites

2015.03.14

Syria Fr. Antoine Chbeir was elected Bishop of Latakia of the Maronites (Syria)

Lebanon Bishop Joseph Mouawad, Titular Bishop of Ptolemais in Phœnicia of the Maronites and Bishop of Curia of the Maronites, was appointed as Bishop of Zahlé of the Maronites (Lebanon)

Lebanon Bishop Elias Slaiman, Bishop of Latakia of the Maronites (Syria), was appointed as President of Patriarchal Appeals Tribunal of the Maronites

2015.02.24

Lebanon Bishop Francis Némé Baïssari, Auxiliary Bishop emeritus of Jebbeh–Sarba–Jounieh of the Maronites (Lebanon), passed away at 81

2014.12.29

USA Bishop Mikaël Antoine Mouradian, I.C.P.B., Bishop of Our Lady of Nareg in New York of the Armenians (USA), was appointed as Bishop of Our Lady of Nareg in Glendale of the Armenians (USA)

2014.12.17

USA Bishop Stephen Hector Doueihi, Bishop emeritus of Saint Maron of Brooklyn of the Maronites (USA), passed away at 87

2014.10.28

Lebanon Bishop Mansour Hobeika, Bishop of Zahlé of the Maronites (Lebanon), passed away at 72

2014.07.26

Brazil Bishop Spiridon Mattar, Bishop emeritus of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo of the Greek-Melkites (Brazil), passed away at 93

2014.07.21

Brazil Bishop Joseph Gébara succeeded as Bishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo of the Greek-Melkites (Brazil)

Brazil Archbishop Farès Maakaroun resigned as Archbishop-Bishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo of the Greek-Melkites (Brazil)

2014.06.21

Lebanon Archbishop Michel Abrass, Bishop of Curia of the Greek-Melkites and Titular Archbishop of Myra of the Greek-Melkites, was appointed as Metropolitan Archbishop of Tyr of the Greek-Melkites (Lebanon)

Israel Archbishop Georges Bacaouni, Metropolitan Archbishop of Tyr of the Greek-Melkites (Lebanon), was appointed as Archbishop of Akka of the Greek-Melkites (Israel)

2014.05.21

Turkey Archbishop Kévork Khazoumian resigned as Coadjutor Archbishop of Istanbul of the Armenians (Turkey)

2014.04

Lebanon Fr. Joseph Sfeir was appointed as Procurator at Jerusalem of the Maronites

2014.01.13

Egypt Bishop Georges Chihane, Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt), was appointed as Apostolic Visitor in Northern Africa of the Maronites

Nigeria Fr. Simon Faddoul was appointed as Apostolic Exarch of Western and Central Africa of the Maronites (Nigeria) and Apostolic Visitor in Southern Africa of the Maronites

2014.01.11

Syria Fr. Georges Abou Khazen, O.F.M. was consecrated as Vicar Apostolic of Aleppo (Syria) and Titular Bishop of Rusadus

2014

Jordan Msgr. Joseph Antoine Kélékian resigned as Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan)

2013.12.21

Brazil Fr. Joseph Gébara was consecrated as Coadjutor Bishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo of the Greek-Melkites (Brazil)

2013.11.04

Syria Fr. Georges Abou Khazen, O.F.M., Apostolic Administrator of Aleppo (Syria), was elected Titular Bishop of Rusadus and Vicar Apostolic of Aleppo (Syria)

2013.10.31

Brazil Fr. Joseph Gébara was elected Coadjutor Bishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo of the Greek-Melkites (Brazil)

2013.10.22

Syria Archbishop Théophile Georges Kassab, Metropolitan Archbishop of Homs of the Syriacs (Syria), passed away at 68

2013.09.28

USA Fr. Abdallah Elias Zaidan, L.M. was consecrated as Bishop of Our Lady of Lebanon of Los Angeles of the Maronites (USA)

2013.09.07

Lebanon Fr. Eduard Daher, B.C. was consecrated as Archbishop of Tripoli of the Greek-Melkites (Lebanon)

2013.08

Lebanon Archimandrite Antoine Dib, B.S. was appointed as Superior General of Basilian Order of the Most Holy Saviour (Salvatorian Fathers)

Lebanon Archimandrite Jean Faraj, B.S. resigned as Superior General of Basilian Order of the Most Holy Saviour (Salvatorian Fathers)

Lebanon Archimandrite Elie Maalouf, B.C. was appointed as Superior General of Basilian Chouerite Order of Saint John the Baptist

2013.07.10

USA Fr. Abdallah Elias Zaidan, L.M. was elected Bishop of Our Lady of Lebanon of Los Angeles of the Maronites (USA)

2013.07.09

Lebanon Fr. Eduard Daher, B.C. was elected Archbishop of Tripoli of the Greek-Melkites (Lebanon)

...

as of 2017.06.18

© 2017 GCatholic.org

Up