GCatholic.org


Recent Events

in South Korea

South Korea
DateDescendingRecent Events
2017.09.15

Philippines Archbishop Osvaldo Padilla resigned as Apostolic Nuncio to Korea and Apostolic Nuncio to Mongolia

2017.09.12

Switzerland Archbishop Emil Paul Tscherrig, Apostolic Nuncio to Argentina, was appointed as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2017.08.17

South Korea Fr. Job Koo Yo-bi (구요비(具要備) 욥) was consecrated as Titular Bishop of Sfasferia and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)

2017.08.15

South Korea Fr. Pius Moon Chang-woo (문창우(文昌宇) 비오) was consecrated as Coadjutor Bishop of Jeju 제주 (South Korea)

2017.08.12

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교), Apostolic Delegate to Myanmar, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand and Apostolic Delegate to Laos, was appointed as Apostolic Nuncio to Myanmar

2017.06.28

South Korea Fr. Job Koo Yo-bi (구요비(具要備) 욥) was elected Titular Bishop of Sfasferia and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)

South Korea Fr. Pius Moon Chang-woo (문창우(文昌宇) 비오) was elected Coadjutor Bishop of Jeju 제주 (South Korea)

2017.06.19

India Cardinal Ivan Dias, Cardinal-Priest of Spirito Santo alla Ferratella, Metropolitan Archbishop emeritus of Bombay (India), Prefect emeritus of Congregation for the Evangelization of Peoples, President emeritus of Interdicasterial Commission for Consecrated Religious and Grand Chancellor emeritus of Pontifical Urbaniana University, passed away at 81

2017.05.13

South Korea Fr. John Kim Son-tae (김선태 사도요한) was consecrated as Bishop of Jeonju 전주 (South Korea)

2017.03.14

South Korea Fr. John Kim Son-tae (김선태 사도요한) was elected Bishop of Jeonju 전주 (South Korea)

South Korea Bishop Vincent Ri Pyung-ho (이병호 빈첸시오) resigned as Bishop of Jeonju 전주 (South Korea)

2016.11.10

South Korea Bishop John Baptist Jung Shin-chul (정신철 세례자 요한), Titular Bishop of Cuicul and Auxiliary Bishop of Incheon 인천 (South Korea), was appointed as Bishop of Incheon 인천 (South Korea)

2016.07.12

South Korea Fr. John Bosco Chang Shin-ho (장신호 요한 보스코) was consecrated as Titular Bishop of Vescera and Auxiliary Bishop of Daegu 대구 (South Korea)

2016.06.08

South Korea Fr. Constantine Bae Ki-hyen (배기현 콘스탄틴) was consecrated as Bishop of Masan 마산 (South Korea)

2016.05.31

South Korea Fr. John Bosco Chang Shin-ho (장신호 요한 보스코) was elected Titular Bishop of Vescera and Auxiliary Bishop of Daegu 대구 (South Korea)

2016.05.30

South Korea Bishop Boniface Choi Ki-san (최기산 보니파시오), Bishop of Incheon 인천 (South Korea), passed away at 68

2016.04.19

South Korea Bishop Francis Xavier Ahn Myong-ok (안명옥 프란치스코 하비에르) resigned as Bishop of Masan 마산 (South Korea)

South Korea Fr. Constantine Bae Ki-hyen (배기현 콘스탄틴) was elected Bishop of Masan 마산 (South Korea)

2016.03.31

South Korea Bishop Basil Cho Kyu-man (조규만 바실리오), Titular Bishop of Elephantaria in Proconsulari and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea), was appointed as Bishop of Wonju 원주 (South Korea)

South Korea Bishop James Kim Ji-seok (김지석 야고보) resigned as Bishop of Wonju 원주 (South Korea)

2015.09.10

South Korea Fr. John Moon Hee-jong (문희종(文熙鍾) 요한 세례자) was consecrated as Titular Bishop of Mutia and Auxiliary Bishop of Suwon 수원 (South Korea)

2015.08.28

South Korea Fr. Benedictus Son Hee-song (손희송(孫凞松) 베네딕토) was consecrated as Titular Bishop of Campli and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)

2015.07.23

South Korea Fr. John Moon Hee-jong (문희종(文熙鍾) 요한 세례자) was elected Titular Bishop of Mutia and Auxiliary Bishop of Suwon 수원 (South Korea)

2015.07.14

South Korea Fr. Benedictus Son Hee-song (손희송(孫凞松) 베네딕토) was elected Titular Bishop of Campli and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)

2014.10.30

South Korea Bishop Gabriel Chang Bong-hun (장봉훈 가브리엘), Bishop of Cheongju 청주 (South Korea), was appointed as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Korea

South Korea Bishop Peter Kang U-il (강우일 베드로) resigned as President of Catholic Bishops’ Conference of Korea

South Korea Archbishop Hyginus Kim Hee-joong (김희중 히지노), Metropolitan Archbishop of Gwangju 광주 (South Korea), was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Korea

South Korea Bishop James Kim Ji-seok (김지석 야고보) resigned as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Korea

2014.10.04

South Korea Cardinal Andrew Yeom Soo-jung (염수정 안드레아) took possession as Cardinal-Priest of S. Crisogono

2014.05.28

Italy Cardinal Francesco Monterisi, Cardinal-Deacon of S. Paolo alla Regola and Archpriest emeritus of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Italy)

2014.05.04

Argentina Fr. Han Lim Moon (문한림) was consecrated as Titular Bishop of Thucca in Mauretania and Auxiliary Bishop of San Martín (Argentina)

2014.02.22

South Korea Archbishop Andrew Yeom Soo-jung (염수정 안드레아), Metropolitan Archbishop of Seoul 서울 (South Korea) and Apostolic Administrator of Pyong-yang 평양 (North Korea), was created Cardinal-Priest of S. Crisogono

2014.02.06

Argentina Fr. Han Lim Moon (문한림) was elected Titular Bishop of Thucca in Mauretania and Auxiliary Bishop of San Martín (Argentina)

2014.02.05

South Korea Fr. Peter Chung Soon-taek (정순택 베드로), O.C.D. was consecrated as Titular Bishop of Tamazuca and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)

South Korea Fr. Timothy Yu Gyoung-chon (유경촌 티모테오) was consecrated as Titular Bishop of Puppi and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)

2013.12.30

South Korea Fr. Peter Chung Soon-taek (정순택 베드로), O.C.D. was elected Titular Bishop of Tamazuca and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)

South Korea Fr. Timothy Yu Gyoung-chon (유경촌 티모테오) was elected Titular Bishop of Puppi and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea)

2012.11.23

Italy Cardinal Francesco Monterisi resigned as Archpriest of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls

2012.08.04

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교), Apostolic Nuncio to Uganda, was appointed as Apostolic Delegate to Myanmar, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand and Apostolic Delegate to Laos

2012.05.10

South Korea Cardinal Nicholas Cheong Jin-suk (정진석 니콜라오) resigned as Metropolitan Archbishop of Seoul 서울 (South Korea), Apostolic Administrator sede plena of Pyong-yang 평양 (North Korea) and Member of Council of Cardinals for the Study of Organisational and Economic Problems of the Apostolic See

South Korea Bishop Andrew Yeom Soo-jung (염수정 안드레아), Titular Bishop of Thibiuca and Auxiliary Bishop of Seoul 서울 (South Korea), was promoted as Metropolitan Archbishop of Seoul 서울 (South Korea) and Apostolic Administrator of Pyong-yang 평양 (North Korea)

2012.01.05

Switzerland Archbishop Emil Paul Tscherrig, Apostolic Nuncio to Denmark, Apostolic Nuncio to Finland, Apostolic Nuncio to Iceland, Apostolic Nuncio to Norway and Apostolic Nuncio to Sweden, was appointed as Apostolic Nuncio to Argentina

2011.12.07

South Korea Cardinal Nicholas Cheong Jin-suk (정진석 니콜라오), Cardinal-Priest of S. Maria Immacolata di Lourdes a Boccea, Metropolitan Archbishop of Seoul 서울 (South Korea), Apostolic Administrator sede plena of Pyong-yang 평양 (North Korea) and Member of Council of Cardinals for the Study of Organisational and Economic Problems of the Apostolic See, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (South Korea)

2011.07.06

South Korea Fr. Simon Ok Hyun-jjn (옥현진 시몬 신부) was consecrated as Titular Bishop of Pederodiana and Auxiliary Bishop of Gwangju 광주 (South Korea)

2011.05.12

South Korea Fr. Simon Ok Hyun-jjn (옥현진 시몬 신부) was elected Titular Bishop of Pederodiana and Auxiliary Bishop of Gwangju 광주 (South Korea)

2011.05.10

India Cardinal Ivan Dias resigned as Prefect of Congregation for the Evangelization of Peoples, President of Interdicasterial Commission for Consecrated Religious and Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University

2011.03.25

South Korea Fr. Linus Lee Seong-hyo (이성효 리노) was consecrated as Titular Bishop of Turris Tamalleni and Auxiliary Bishop of Suwon 수원 (South Korea)

2011.02.12

Italy Cardinal Francesco Monterisi took possession as Cardinal-Deacon of S. Paolo alla Regola

2011.02.07

South Korea Fr. Linus Lee Seong-hyo (이성효 리노) was elected Titular Bishop of Turris Tamalleni and Auxiliary Bishop of Suwon 수원 (South Korea)

2010.12.25

England Archbishop John Bulaitis, Apostolic Nuncio emeritus to Albania, passed away at 77

2010.11.20

Italy Archbishop Francesco Monterisi, Titular Archbishop of Alba marittima and Archpriest of Papal Basilica of St. Paul Outside-the-Walls, was created Cardinal-Deacon of S. Paolo alla Regola

2010.11.04

South Korea Bishop Thaddeus Cho Hwan-kil (조환길 타대오), Titular Bishop of Abbir Maius and Auxiliary Bishop of Daegu 대구 (South Korea), was promoted as Metropolitan Archbishop of Daegu 대구 (South Korea)

2010.09.21

USA Bishop James Edward Michaels (권야고보), S.S.C.M.E., Auxiliary Bishop emeritus of Wheeling–Charleston (USA), passed away at 84

2010.09.15

South Korea Fr. Francis Xavier Yu Soo-il (유수일 프란치스코 하비에르 / 劉修一), O.F.M. was consecrated as Military Ordinary of South Korea (South Korea)

2010.07.16

South Korea Fr. Francis Xavier Yu Soo-il (유수일 프란치스코 하비에르 / 劉修一), O.F.M. was elected Military Ordinary of South Korea (South Korea)

2010.07.09

South Korea Fr. Joseph Son Sam-seok (손삼석 신부) was consecrated as Titular Bishop of Fesseë and Auxiliary Bishop of Busan 부산 (South Korea)

2010.06.16

South Korea Fr. John Baptist Jung Shin-chul (정신철 세례자 요한) was consecrated as Titular Bishop of Cuicul and Auxiliary Bishop of Incheon 인천 (South Korea)

2010.06.04

South Korea Fr. Joseph Son Sam-seok (손삼석 신부) was elected Titular Bishop of Fesseë and Auxiliary Bishop of Busan 부산 (South Korea)

2010.04.29

South Korea Fr. John Baptist Jung Shin-chul (정신철 세례자 요한) was elected Titular Bishop of Cuicul and Auxiliary Bishop of Incheon 인천 (South Korea)

2010.03.25

South Korea Archbishop Andreas Choi Chang-mou (최창무 안드레아) resigned as Metropolitan Archbishop of Gwangju 광주 (South Korea)

South Korea Archbishop Hyginus Kim Hee-joong (김희중 히지노) succeeded as Metropolitan Archbishop of Gwangju 광주 (South Korea)

...

as of 2017.10.14

© 2017 GCatholic.org

Up