GCatholic.org


Recent Events

in Japan

Japan
DateDescendingRecent Events
2016.12.10

Japan Bishop Paul Shinichi Itonaga (パウロ糸永真一), Bishop emeritus of Kagoshima 鹿児島 (Japan), passed away at 88

2016.09.19

Japan Fr. Alexis Mitsuru Shirahama (アレキシオ白浜 満), P.S.S. was consecrated as Bishop of Hiroshima 広島 (Japan)

2016.06.28

Japan Bishop Joseph Atsumi Misue (ヨゼフ三末篤實), Bishop emeritus of Hiroshima 広島 (Japan), passed away at 80

Japan Fr. Alexis Mitsuru Shirahama (アレキシオ白浜 満), P.S.S. was elected Bishop of Hiroshima 広島 (Japan)

2016.06.17

Japan Archbishop Thomas Aquino Manyo Maeda (トマス・アクィナス前田万葉), Metropolitan Archbishop of Osaka 大阪 (Japan), was appointed as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

Japan Archbishop Peter Takeo Okada (ペトロ岡田武夫) resigned as President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

Japan Archbishop Joseph Mitsuaki Takami (ヨセフ高見三明), P.S.S., Metropolitan Archbishop of Nagasaki 長崎 (Japan) and Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Japan, was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

2016.04.23

Japan Archbishop Paul Hisao Yasuda (パウロ安田久雄), Metropolitan Archbishop emeritus of Osaka 大阪 (Japan), passed away at 94

2016.02.29

Japan Bishop Francis Xavier Osamu Mizobe (フランシスコ・ザビエル溝部 脩), S.D.B., Bishop emeritus of Takamatsu 高松 (Japan), passed away at 80

2015.03.29

Japan Bishop Michael Gorō Matsuura (ミカエル松浦悟郎), Titular Bishop of Sfasferia and Auxiliary Bishop of Osaka 大阪 (Japan), was appointed as Bishop of Nagoya 名古屋 (Japan)

Japan Bishop Augustinus Jun-ichi Nomura (アウグスチノ野村純一) resigned as Bishop of Nagoya 名古屋 (Japan)

2014.10.25

Japan Bishop Peter Baptist Tadamaro Ishigami (ペトロ・バプティスタ石神忠真郎), O.F.M. Cap., Bishop emeritus of Naha 那覇 (Japan), passed away at 93

2014.08.20

Japan Archbishop Leo Jun Ikenaga (レオ池長 潤), S.J. resigned as Metropolitan Archbishop of Osaka 大阪 (Japan)

Japan Bishop Thomas Aquino Manyo Maeda (トマス・アクィナス前田万葉), Bishop of Hiroshima 広島 (Japan), was promoted as Metropolitan Archbishop of Osaka 大阪 (Japan)

2013.10.14

Japan Fr. Bernard Taiji Katsuya (にベルナルド勝谷太治) was consecrated as Bishop of Sapporo 札幌 (Japan)

2013.07.27

Japan Bishop Marcellino Taiji Tani (マルセリーノ谷 大二) resigned as Bishop of Saitama さいたま (Japan)

2013.06.22

Japan Fr. Bernard Taiji Katsuya (にベルナルド勝谷太治) was elected Bishop of Sapporo 札幌 (Japan)

2013.06

Japan Archbishop Leo Jun Ikenaga (レオ池長 潤), S.J. resigned as President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

Japan Archbishop Peter Takeo Okada (ペトロ岡田武夫), Metropolitan Archbishop of Tokyo 東京 (Japan) and Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Japan, was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

Japan Archbishop Joseph Mitsuaki Takami (ヨセフ高見三明), P.S.S., Metropolitan Archbishop of Nagasaki 長崎 (Japan), was appointed as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

2012.05.08

Canada Archbishop William Aquin Carew, Apostolic Pro-Nuncio emeritus to Japan, passed away at 89

2011.09.23

Japan Fr. Thomas Aquino Manyo Maeda (トマス・アクィナス前田万葉) was consecrated as Bishop of Hiroshima 広島 (Japan)

2011.08.15

India Archbishop Joseph Chennoth (車納德), Apostolic Nuncio to Tanzania, was appointed as Apostolic Nuncio to Japan

2011.06.26

Japan Fr. Paul Sueo Hamaguchi (パウロ浜口末雄) was consecrated as Bishop of Oita 大分 (Japan)

2011.06.19

Japan Fr. John Eijiro Suwa (使徒ヨハネ諏訪榮治郎) was consecrated as Bishop of Takamatsu 高松 (Japan)

2011.06.13

Japan Fr. Thomas Aquino Manyo Maeda (トマス・アクィナス前田万葉) was elected Bishop of Hiroshima 広島 (Japan)

Japan Bishop Joseph Atsumi Misue (ヨゼフ三末篤實) resigned as Bishop of Hiroshima 広島 (Japan)

2011.06.06

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello, Apostolic Nuncio to Japan, was appointed as Apostolic Nuncio to Hungary

2011.03.25

Japan Fr. Paul Sueo Hamaguchi (パウロ浜口末雄) was elected Bishop of Oita 大分 (Japan)

Japan Bishop Francis Xavier Osamu Mizobe (フランシスコ・ザビエル溝部 脩), S.D.B. resigned as Bishop of Takamatsu 高松 (Japan)

Japan Fr. John Eijiro Suwa (使徒ヨハネ諏訪榮治郎) was elected Bishop of Takamatsu 高松 (Japan)

2010

Japan Archbishop Leo Jun Ikenaga (レオ池長 潤), S.J., Metropolitan Archbishop of Osaka 大阪 (Japan), was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

Japan Archbishop Peter Takeo Okada (ペトロ岡田武夫), Metropolitan Archbishop of Tokyo 東京 (Japan) and President of Catholic Bishops’ Conference of Japan, was appointed as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

2009.12.30

Japan Cardinal Peter Seiichi Shirayanagi (ペトロ白柳誠一), Cardinal-Priest of S. Emerenziana a Tor Fiorenza and Metropolitan Archbishop emeritus of Tokyo 東京 (Japan), passed away at 81

2009.11.17

Japan Bishop Peter Toshio Jinushi (ペトロ地主敏夫) resigned as Bishop of Sapporo 札幌 (Japan)

2009.09.24

Japan Bishop Joseph Satoshi Fukahori (ヨセフ深堀 敏), Bishop emeritus of Takamatsu 高松 (Japan), passed away at 84

2008.03.19

Japan Bishop Dominic Ryōji Miyahara (ドミニコ宮原良治), Bishop of Oita 大分 (Japan), was appointed as Bishop of Fukuoka 福岡 (Japan)

2008

Japan Sr. Amelia Kawaji, M.M.B. resigned as President of International Union of Superiors General (U.I.S.G.)

2007.12.08

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello, Titular Archbishop of Foratiana and Apostolic Nuncio to Japan, was appointed as Titular Archbishop of Oderzo

2007.11.08

Japan Cardinal Stephen Fumio Hamao (ステファノ濱尾文郎), Cardinal-Deacon of S. Giovanni Bosco in Via Tuscolana, Bishop emeritus of Yokohama 横浜 (Japan) and President emeritus of Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, passed away at 77

2007.10.10

USA Archbishop Ambrose Battista De Paoli, Apostolic Nuncio to Australia, passed away at 73

2007.08.05

Japan Bishop Peter Saburo Hirata (ペトロ平田三郎), P.S.S., Bishop emeritus of Fukuoka 福岡 (Japan), passed away at 93

2007.06

Japan Bishop Augustinus Jun-ichi Nomura (アウグスチノ野村純一) resigned as President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

Japan Archbishop Peter Takeo Okada (ペトロ岡田武夫), Metropolitan Archbishop of Tokyo 東京 (Japan), was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Japan

2007

Japan Sr. Amelia Kawaji, M.M.B. was appointed as President of International Union of Superiors General (U.I.S.G.)

2006.06.02

Japan Bishop Joseph Hisajiro Matsunaga (ヨゼフ松永久次郎), Bishop of Fukuoka 福岡 (Japan), passed away at 76

2006.03.11

Japan Cardinal Stephen Fumio Hamao (ステファノ濱尾文郎) resigned as President of Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People

2006.03.04

Japan Fr. Martin Tetsuo Hiraga (マルチノ平賀徹夫) was consecrated as Bishop of Sendai 仙台 (Japan)

2006.01.29

Japan Fr. Paul Kenjiro Koriyama (パウロ郡山健次郎) was consecrated as Bishop of Kagoshima 鹿児島 (Japan)

2005.12.10

Japan Fr. Martin Tetsuo Hiraga (マルチノ平賀徹夫) was elected Bishop of Sendai 仙台 (Japan)

2005.12.03

Japan Bishop Paul Shinichi Itonaga (パウロ糸永真一) resigned as Bishop of Kagoshima 鹿児島 (Japan)

Japan Fr. Paul Kenjiro Koriyama (パウロ郡山健次郎) was elected Bishop of Kagoshima 鹿児島 (Japan)

2005.06.15

India Archbishop Joseph Chennoth (車納德), Apostolic Nuncio to Chad and Apostolic Nuncio to Central African Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Tanzania

2005.04.01

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello, Apostolic Nuncio to Gambia, Apostolic Nuncio to Guinea, Apostolic Nuncio to Liberia and Apostolic Nuncio to Sierra Leone, was appointed as Apostolic Nuncio to Japan

2005.02.19

Japan Fr. James Kazuo Koda (ヤコブ幸田和生) was consecrated as Titular Bishop of Sinnada in Mauretania and Auxiliary Bishop of Tokyo 東京 (Japan)

2005.01.02

Japan Bishop Francis Keiichi Sato (フランシスコ佐藤敬一), O.F.M., Bishop emeritus of Niigata 新潟 (Japan), passed away at 76

2004.12.18

USA Archbishop Ambrose Battista De Paoli, Apostolic Nuncio to Japan, was appointed as Apostolic Nuncio to Australia

2004.11.29

Japan Fr. James Kazuo Koda (ヤコブ幸田和生) was elected Titular Bishop of Sinnada in Mauretania and Auxiliary Bishop of Tokyo 東京 (Japan)

2004.09.20

Japan Fr. Tarcisius Isao Kikuchi (タルチシオ菊地功), S.V.D. was consecrated as Bishop of Niigata 新潟 (Japan)

2004.05.14

Japan Bishop Joseph Satoshi Fukahori (ヨセフ深堀 敏) resigned as Bishop of Takamatsu 高松 (Japan)

Japan Bishop Francis Xavier Osamu Mizobe (フランシスコ・ザビエル溝部 脩), S.D.B., Bishop of Sendai 仙台 (Japan), was appointed as Bishop of Takamatsu 高松 (Japan)

Japan Bishop Francis Keiichi Sato (フランシスコ佐藤敬一), O.F.M. resigned as Bishop of Niigata 新潟 (Japan)

...

as of 2017.10.14

© 2017 GCatholic.org

Up