GCatholic.org


Recent Events

in Italy

Italy
DateDescendingRecent Events
2020.02.11

Peru Fr. Giorgio Barbetta Manzocchi was consecrated as Titular Bishop of Isola and Auxiliary Bishop of Huarí (Peru)

2020.02.06

Italy Bishop Gioacchino Illiano, Bishop emeritus of Nocera Inferiore–Sarno (Italy), passed away at 84

2020.02.03

Italy Fr. Flavio Pace was appointed as Undersecretary of Congregation for the Oriental Churches

2020.01.25

Italy Cardinal Giovanni Battista Re, Cardinal Vice-Dean of College of Cardinals, was appointed as Cardinal-Bishop of Ostia and Cardinal Dean of College of Cardinals

Italy Archbishop Paolo Rudelli was appointed as Apostolic Nuncio to Zimbabwe

2020.01.22

Brazil Bishop Carmelo Scampa resigned as Bishop of São Luís de Montes Belos (Brazil)

2020.01.15

Italy Dr. Francesca Di Giovanni was appointed as Undersecretary for the Multilateral Sector of Relations with States of Secretariat of State

2020.01.11

Italy Archbishop Celestino Migliore, Apostolic Nuncio to Russian Federation and Apostolic Nuncio to Uzbekistan, was appointed as Apostolic Nuncio to France

Italy Cardinal Matteo Maria Zuppi took possession as Cardinal-Priest of S. Egidio

2020.01.10

Peru Bishop Dante Frasnelli Tarter, O.S.J., Bishop-Prelate emeritus of Huarí (Peru), passed away at 95

2020.01.05

Italy Msgr. Giuseppe Baturi was consecrated as Metropolitan Archbishop of Cagliari (Italy)

2019.12.27

Italy Fr. Angelo Raffaele Panzetta was consecrated as Archbishop of Crotone–Santa Severina (Italy)

2019.12.21

Italy Cardinal Angelo Sodano resigned as Cardinal-Bishop of Ostia and Cardinal Dean of College of Cardinals

2019.12.17

Italy Archbishop Enzio D’Antonio, Archbishop emeritus of Lanciano–Ortona (Italy), passed away at 94

Italy Archbishop Luigi Ventura resigned as Apostolic Nuncio to France

2019.12.12

Peru Fr. Giorgio Barbetta Manzocchi was elected Titular Bishop of Isola and Auxiliary Bishop of Huarí (Peru)

2019.12.08

Italy Cardinal Fernando Filoni, Prefect of Congregation for the Evangelization of Peoples, President of Interdicasterial Commission for Consecrated Religious and Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University, was appointed as Grand Master of Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem

2019.12.05

Italy Archbishop Pietro Brollo, Metropolitan Archbishop emeritus of Udine (Italy), passed away at 86

2019.11.27

Italy Dr. Carmelo Barbagallo was appointed as President of Financial Information Authority

2019.11.17

Angola Cardinal Eugenio Dal Corso, P.S.D.P., took possession as Cardinal-Priest of S. Anastasia

2019.11.16

Italy Msgr. Giuseppe Baturi was elected Metropolitan Archbishop of Cagliari (Italy)

Italy Archbishop Gabriele Giordano Caccia, Apostolic Nuncio to Philippines, was appointed as Permanent Observer to United Nations Office (UN)

Italy Archbishop Arrigo Miglio resigned as Metropolitan Archbishop of Cagliari (Italy)

Italy Msgr. Paolo Nicolini, President of Personnel Commission of Vatican City State, was appointed as Vice-Director of Directorate of Museums and Cultural Heritage of Vatican City State and Vice-Director of Directorate of Pontifical Villas of Vatican City State

2019.11.13

Italy Bishop Giorgio Corbellini, President of Disciplinary Commission of the Roman Curia, President of Labour Office of the Apostolic See and Supplementary Member of College for the review of appeals by clergy accused of delicta graviora, passed away at 72

2019.11.07

Italy Archbishop Domenico Graziani resigned as Archbishop of Crotone–Santa Severina (Italy)

Italy Fr. Angelo Raffaele Panzetta was elected Archbishop of Crotone–Santa Severina (Italy)

2019.11

Italy Fr. Lorenzo Lorusso, O.P., resigned as Undersecretary of Congregation for the Oriental Churches

2019.10.31

Italy Bishop Silvio Padoin, Bishop emeritus of Pozzuoli (Italy), passed away at 89

2019.10.28

Italy Archbishop Paolo Borgia was appointed as Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire

2019.10.26

Italy Fr. Bruno Silvestrini, O.S.A., was appointed as Custodian of the Apostolic Sacristy of Office for the Liturgical Celebrations of the Supreme Pontiff

2019.10.24

Italy Msgr. Luigi Roberto Cona was appointed as Assessor for General Affairs of Secretariat of State

2019.10.23

Italy Dr. Davide Giulietti was appointed as Vice-Director of Directorate of Security and Civil Protection Services of Vatican City State and Vice-Commander of Gendarmerie Corps of Vatican City State

2019.10.15

Italy Mr. Gianluca Gauzzi Broccoletti, Vice-Director of Directorate of Security and Civil Protection Services of Vatican City State, was appointed as Director of Directorate of Security and Civil Protection Services of Vatican City State and Commander of Gendarmerie Corps of Vatican City State

2019.10.14

Italy Dr. Domenico Giani resigned as Director of Directorate of Security and Civil Protection Services of Vatican City State, Inspector General of Gendarmerie Corps of Vatican City State, President of Fire Department of Vatican City State and Member of Financial Security Committee

Italy Cardinal Edoardo Menichelli, Cardinal-Priest of SS. Cuori di Gesù e Maria a Tor Fiorenza and Metropolitan Archbishop emeritus of Ancona–Osimo (Italy), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Italy)

2019.10.12

Italy Bishop Alfonso Badini Confalonieri resigned as Bishop of Susa (Italy)

Italy Archbishop Cesare Nosiglia, Metropolitan Archbishop of Torino (Italy), was appointed as Apostolic Administrator of Susa (Italy)

2019.10.11

Italy Archbishop Giampiero Gloder, President of Pontifical Ecclesiastical Academy and Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

2019.10.05

Angola Bishop Eugenio Dal Corso, P.S.D.P., was created Cardinal-Priest of S. Anastasia

Italy Archbishop Matteo Maria Zuppi, Metropolitan Archbishop of Bologna (Italy), was created Cardinal-Priest of S. Egidio

2019.10.04

Italy Msgr. Paolo Borgia was consecrated as Titular Archbishop of Milazzo, President emeritus of Financial Security Committee and Assessor for General Affairs emeritus of Secretariat of State

Italy Msgr. Paolo Rudelli was consecrated as Titular Archbishop of Mesembria, Observer emeritus to International Commission on Civil Status (ICCS) and former Permanent Observer to Council of Europe

2019.10.03

Italy Dr. Giuseppe Pignatone was appointed as President of Tribunal of Vatican City State

2019.09.30

Italy Archbishop Enrico Masseroni, Metropolitan Archbishop emeritus of Vercelli (Italy), passed away at 80

2019.09.28

Brazil Bishop Franco Cuter, O.F.M. Cap., Bishop emeritus of Grajaú (Brazil), passed away at 79

2019.09.27

Italy Bishop Dante Bernini, Bishop emeritus of Albano (Italy), passed away at 97

2019.09.25

Italy Msgr. Gian Paolo Montini resigned as Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura

Italy Fr. Sebastiano Paciolla, O. Cist., Legal Secretary of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura, was appointed as Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura

2019.09.21

Italy Msgr. Marco Ganci was appointed as Permanent Observer to Council of Europe

2019.09.19

Italy Archbishop Luigi Bommarito, Metropolitan Archbishop emeritus of Catania (Italy), passed away at 93

2019.09.14

Italy Msgr. Michele Tomasi was consecrated as Bishop of Treviso (Italy)

2019.09.03

Italy Msgr. Paolo Borgia, Assessor for General Affairs of Secretariat of State and President of Financial Security Committee, was elected Titular Archbishop of Milazzo

Italy Msgr. Paolo Rudelli, Permanent Observer to Council of Europe and Observer to International Commission on Civil Status (ICCS), was elected Titular Archbishop of Mesembria

2019.09.02

Italy Bishop Andrea Gemma, F.D.P., Bishop emeritus of Isernia–Venafro (Italy), passed away at 88

2019.08.29

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS), was appointed as Apostolic Nuncio to Costa Rica

Italy Archbishop Ivo Scapolo, Apostolic Nuncio to Chile, was appointed as Apostolic Nuncio to Portugal

Italy Cardinal Achille Silvestrini, Cardinal-Priest of S. Benedetto fuori Porta S. Paolo pro hac vice Title and Prefect emeritus of Congregation for the Oriental Churches, passed away at 95

2019.07.31

Peru Bishop Gaetano Galbusera Fumagalli, S.D.B., resigned as Vicar Apostolic of Pucallpa (Peru)

2019.07.27

Italy Fr. Francesco Fontana, S.D.B., was appointed as Chaplain of Directorate of Security and Civil Protection Services of Vatican City State

...

as of 2020.02.14

© 2020 GCatholic.org

Up