GCatholic.org


Recent Events

in India

India
DateDescendingRecent Events
2018.10.10

Papua New Guinea Fr. Rozario Menezes, S.M.M. was elected Bishop of Lae (Papua New Guinea)

2018.09.15

India Fr. Peter Paul Saldanha was consecrated as Bishop of Mangalore (India)

2018.08.28

India Fr. Fulgence Aloysius Tigga was consecrated as Bishop of Raiganj (India)

2018.08.16

India Bishop Joseph Minj, Bishop emeritus of Simdega (India), passed away at 85

2018.08.02

India Fr. Dennis Panipitchai, S.D.B. was consecrated as Titular Bishop of Aggersel and Auxiliary Bishop of Miao (India)

2018.07.16

Canada Fr. Kevin Storey, C.S.B. was appointed as Superior General of Congregation of Saint Basil (Basilians)

2018.07.14

India Bishop Antony Devotta resigned as Bishop of Tiruchirapalli (India)

2018.07.03

India Bishop Aloysius Paul D’Souza resigned as Bishop of Mangalore (India)

India Fr. Peter Paul Saldanha was elected Bishop of Mangalore (India)

2018.07.02

India Bishop Arochiasamy Jude Gerald Paulraj resigned as Bishop of Palayamkottai (India)

2018.06.29

India Bishop Sebastian Kallupura, Bishop of Buxar (India), was promoted as Coadjutor Archbishop of Patna (India)

2018.06.24

India Bishop Felix Toppo, S.J., Bishop of Jamshedpur (India), was promoted as Metropolitan Archbishop of Ranchi (India)

India Cardinal Telesphore Placidus Toppo resigned as Metropolitan Archbishop of Ranchi (India)

2018.06.08

India Fr. Dennis Panipitchai, S.D.B. was elected Titular Bishop of Aggersel and Auxiliary Bishop of Miao (India)

India Fr. Fulgence Aloysius Tigga was elected Bishop of Raiganj (India)

2018.06.03

India Fr. Paul Antony Mullassery was consecrated as Bishop of Quilon (India)

2018.05

Zimbabwe Archbishop Alex Thomas Kaliyanil, S.V.D., Metropolitan Archbishop of Bulawayo (Zimbabwe) and Secretary General of Zimbabwe Catholic Bishops’ Conference, was appointed as Vice-President of Zimbabwe Catholic Bishops’ Conference

2018.04.19

India Archbishop Abraham Viruthakulangara, Metropolitan Archbishop of Nagpur (India), passed away at 74

2018.04.18

India Fr. Paul Antony Mullassery was elected Bishop of Quilon (India)

India Bishop Stanley Roman resigned as Bishop of Quilon (India)

2018.04.17

India Fr. James Athikalam, M.S.T. was consecrated as Bishop of Sagar of the Syro-Malabars (India)

2018.04.14

India Fr. Athanasius Rethna Swamy Swamiadian was consecrated as Bishop of Ahmedabad (India)

2018.04.10

India Bishop Samuel Irenios Kattukallil, Titular Bishop of Tamalluma and Auxiliary Bishop of Trivandrum of the Syro-Malankars (India), was appointed as Coadjutor Bishop of Pathanamthitta of the Syro-Malankars (India)

India Bishop John Kochuthundil, Titular Bishop of Thuburbo maius, Bishop of Curia of the Syro-Malankars and Apostolic Visitator in Europe of the Syro-Malankars, was appointed as Coadjutor Bishop of Moovatupuzha of the Syro-Malankars (India)

2018.04.05

India Fr. John Nellikunnel was consecrated as Bishop of Idukki of the Syro-Malabars (India)

2018.03.19

India Bishop Peter Machado, Bishop of Belgaum (India), was promoted as Metropolitan Archbishop of Bangalore (India)

India Archbishop Bernard Blasius Moras resigned as Metropolitan Archbishop of Bangalore (India)

2018.02.26

India Archbishop Mariadas Kagithapu, M.S.F.S., Metropolitan Archbishop emeritus of Visakhapatnam (India), passed away at 81

2018.02.17

India Sr. Arina Gonsalves, R.J.M. was appointed as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2018.02.11

India Msgr. James Raphael Anaparambil was consecrated as Coadjutor Bishop of Alleppey (India)

2018.02.09

India Patriarch Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão resigned as Second Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of India

India Cardinal Oswald Gracias, Second Vice-President of “Vox Clara” Committee, Metropolitan Archbishop of Bombay (India), President of Federation of Asian Bishops’ Conferences, President of Conference of Catholic Bishops of India and Member of Council of Cardinals to assist in the governance of the Universal Church and to reform the Roman Curia, was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of India

India Bishop Joshuah Ignathios Kizhakkeveettil, Bishop of Mavelikkara of the Syro-Malankars (India), was appointed as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of India

India Archbishop George Njaralakatt, Metropolitan Archbishop of Tellicherry of the Syro-Malabars (India), was appointed as Second Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of India

India Archbishop Andrews Thazhath resigned as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of India

India Cardinal Baselios Cleemis Thottunkal resigned as President of Catholic Bishops’ Conference of India

2018.01.29

India Fr. Athanasius Rethna Swamy Swamiadian was elected Bishop of Ahmedabad (India)

2018.01.28

India Bishop Maxwell Valentine Noronha, Bishop emeritus of Calicut (India), passed away at 91

2018.01.16

India Bishop Geevarghese Divannasios Ottathengil, Bishop emeritus of Puthur of the Syro-Malankars (India), passed away at 67

2018.01.12

India Bishop Mathew Anikuzhikattil resigned as Bishop of Idukki of the Syro-Malabars (India)

India Fr. James Athikalam, M.S.T. was elected Bishop of Sagar of the Syro-Malabars (India)

India Bishop Anthony Chirayath resigned as Bishop of Sagar of the Syro-Malabars (India)

India Fr. John Nellikunnel was elected Bishop of Idukki of the Syro-Malabars (India)

2017.12.07

India Msgr. James Raphael Anaparambil was elected Coadjutor Bishop of Alleppey (India)

2017.11.22

India Fr. Sebastian Pozholiparampil (Jobby) was consecrated as Bishop of Hosur of the Syro-Malabars (India)

2017.11.18

India Fr. Tony Neelankavil was consecrated as Titular Bishop of Masuccaba and Auxiliary Bishop of Trichur of the Syro-Malabars (India)

2017.11.12

India Fr. Sebastian Vaniyapurackal was consecrated as Titular Bishop of Troina and Bishop of Curia of the Syro-Malabars

2017.11.08

India Fr. Joseph Pamplany was consecrated as Titular Bishop of Numluli and Auxiliary Bishop of Tellicherry of the Syro-Malabars (India)

2017.11.04

India Archbishop Savarinathan Michael Augustine, Metropolitan Archbishop emeritus of Pondicherry and Cuddalore (India), passed away at 84

2017.10.26

India Archbishop George Panikulam resigned as Apostolic Nuncio to Uruguay

2017.10.19

India Fr. Peter Sebastian Goveas was consecrated as Bishop of Bettiah (India)

2017.10.10

India Diocese of Hosur (Syro-Malabar Rite) was established (India)

India Diocese of Shamshabad (Syro-Malabar Rite) was established (India)

India Fr. Sebastian Pozholiparampil (Jobby) was elected Bishop of Hosur of the Syro-Malabars (India)

India Bishop Raphael Thattil, Titular Bishop of Buruni, Auxiliary Bishop of Trichur of the Syro-Malabars (India) and Apostolic Visitator in India outside the proper territory of the Syro-Malabars, was appointed as Bishop of Shamshabad of the Syro-Malabars (India)

2017.10.07

India Bishop Patrick Nair, Bishop emeritus of Meerut (India), passed away at 85

2017.09.21

India Msgr. George Kalayil was consecrated as Bishop of Puthur of the Syro-Malankars (India)

India Msgr. John Kochuthundil was consecrated as Titular Bishop of Thuburbo maius, Bishop of Curia of the Syro-Malankars and Apostolic Visitator in Europe of the Syro-Malankars

2017.09.01

India Fr. Tony Neelankavil was elected Titular Bishop of Masuccaba and Auxiliary Bishop of Trichur of the Syro-Malabars (India)

India Fr. Joseph Pamplany was elected Titular Bishop of Numluli and Auxiliary Bishop of Tellicherry of the Syro-Malabars (India)

India Fr. Sebastian Vaniyapurackal was elected Titular Bishop of Troina and Bishop of Curia of the Syro-Malabars

...

as of 2018.10.19

© 2018 GCatholic.org

Up