GCatholic.org


Recent Events

in Ireland

Ireland
DateDescendingRecent Events
2019.11.01

Wales Bishop Daniel Joseph Mullins, Bishop emeritus of Menevia (Wales), passed away at 90

2019.10.13

Ireland Fr. Michael Duignan was consecrated as Bishop of Clonfert (Ireland)

2019.10.09

USA Bishop Thomas Joseph Flanagan, Auxiliary Bishop emeritus of San Antonio (USA), passed away at 88

2019.09.30

Ireland Bishop Eamonn Oliver Walsh resigned as Auxiliary Bishop of Dublin (Ireland)

2019.09.20

Northern Ireland Bishop Séamus Hegarty, Bishop emeritus of Derry (Northern Ireland), passed away at 79

2019.09.17

Ireland Fr. Míċéal O’Neill, O. Carm. was appointed as Prior General of Order of the Brothers of Our Lady of Mount Carmel (Carmelites)

2019.09.01

England Bishop Hlib Borys Sviatoslav Lonchyna, M.S.U. resigned as Bishop of Holy Family of London of the Ukrainians (England)

2019.08.16

Ireland Cardinal Seán Baptist Brady, Cardinal-Priest of Ss. Quirico e Giulitta, Metropolitan Archbishop emeritus of Armagh (Northern Ireland) and President emeritus of Irish Episcopal Conference, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Ireland)

2019.07.21

Northern Ireland Fr. Michael Router was consecrated as Titular Bishop of Louth and Auxiliary Bishop of Armagh (Northern Ireland)

2019.07.16

Ireland Fr. Michael Duignan was elected Bishop of Clonfert (Ireland)

Ireland Bishop John Kirby resigned as Bishop of Clonfert (Ireland)

2019.07.11

Wales Archbishop George Stack, Metropolitan Archbishop of Cardiff (Wales), was appointed as Apostolic Administrator of Menevia (Wales)

2019.06.30

Ireland Fr. Fintan Gavin was consecrated as Bishop of Cork and Ross (Ireland)

2019.06.27

Ireland Bishop Raymond W. Field resigned as Auxiliary Bishop of Dublin (Ireland)

2019.05.11

Ireland Fr. Fachtna O’Driscoll, S.M.A. resigned as Superior General of Society of African Missions

2019.05.07

Northern Ireland Fr. Michael Router was elected Titular Bishop of Louth and Auxiliary Bishop of Armagh (Northern Ireland)

2019.05.01

USA Bishop Patrick Joseph McGrath resigned as Bishop of San Jose (USA)

2019.04.15

Northern Ireland Bishop Philip Boyce, O.C.D. resigned as Apostolic Administrator of Dromore (Northern Ireland)

Northern Ireland Archbishop Eamon Martin, Metropolitan Archbishop of Armagh (Northern Ireland) and President of Irish Episcopal Conference, was appointed as Apostolic Administrator of Dromore (Northern Ireland)

2019.04.08

Ireland Bishop John Buckley resigned as Bishop of Cork and Ross (Ireland)

Ireland Fr. Fintan Gavin was elected Bishop of Cork and Ross (Ireland)

2019.02.18

England Bishop Hlib Borys Sviatoslav Lonchyna, M.S.U., Apostolic Visitator in Ireland of the Ukrainians and Bishop of Holy Family of London of the Ukrainians (England), was appointed as Apostolic Administrator of Saint-Vladimir-le-Grand de Paris of the Ukrainians (France)

2019.02.14

USA Cardinal Kevin Joseph Farrell, Prefect of Dicastery for Laity, Family and Life, was appointed as Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera

2019.02.10

Ireland Msgr. Lawrence Duffy was consecrated as Bishop of Clogher (Ireland)

2019.02.04

England Bishop Séamus Cunningham resigned as Bishop of Hexham and Newcastle (England)

2018.12.31

Ireland Bishop Philip Leo O’Reilly resigned as Bishop of Kilmore (Ireland)

2018.12.08

Ireland Msgr. Lawrence Duffy was elected Bishop of Clogher (Ireland)

2018.10.10

Ireland Bishop Laurence Forristal, Bishop emeritus of Ossory (Ireland), passed away at 87

2018.09.22

Ireland Fr. Tim Mulroy, S.S.C.M.E. was appointed as Superior General of Missionary Society of Saint Columban (Columban Missionaries)

2018.09.02

Ireland Fr. Thomas Deenihan was consecrated as Bishop of Meath (Ireland)

2018.08

Ireland Br. Michael Burke, O.S.F., Minister General of Franciscan Brothers of the Third Order Regular of Mountbellew, passed away

2018.07.29

Ireland Bishop Fiachra Ó Ceallaigh, O.F.M., Auxiliary Bishop emeritus of Dublin (Ireland), passed away at 84

2018.06.18

Ireland Fr. Thomas Deenihan was elected Bishop of Meath (Ireland)

Ireland Bishop Michael Smith resigned as Bishop of Meath (Ireland)

2018.05.18

Ireland Bishop Christopher Jones, Bishop emeritus of Elphin (Ireland), passed away at 82

2018.05

Zimbabwe Bishop Paul Horan, O. Carm., Bishop of Mutare (Zimbabwe), was appointed as Secretary General of Zimbabwe Catholic Bishops’ Conference

2018.03.26

Northern Ireland Bishop Philip Boyce, O.C.D. was appointed as Apostolic Administrator of Dromore (Northern Ireland)

Northern Ireland Bishop John McAreavey resigned as Bishop of Dromore (Northern Ireland)

2018.03.22

Ireland Msgr. Joseph Murphy was appointed as Head of Protocol of Secretariat of State

2018.03.11

Ireland Fr. Dermot Pius Farrell was consecrated as Bishop of Ossory (Ireland)

2018.01.03

Ireland Fr. Dermot Pius Farrell was elected Bishop of Ossory (Ireland)

2018.01.02

Italy Archbishop Giuseppe Leanza resigned as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2018

Ireland Br. Tony Dolan, O.S.F. was appointed as Minister General of Franciscan Brothers of the Third Order Regular of Mountbellew

2017.12.17

New Zealand Mr. Bill Kilgallon resigned as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2017.12.11

Ireland Bishop Brendan Kelly, Bishop of Achonry (Ireland), was appointed as Bishop of Galway and Kilmacduagh (Ireland)

2017.11.30

Gambia Bishop Robert Patrick Ellison, C.S.Sp. resigned as Bishop of Banjul (Gambia)

2017.10.28

Ireland Bishop Paul Tighe, Member of Vatican Media Committee and Adjunct Secretary of Pontifical Council for Culture, was appointed as Secretary of Pontifical Council for Culture

2017.09.30

Ireland Fr. John Hannan, S.M. resigned as Superior General of Society of Mary (Marists)

2017.08.28

Italy Archbishop Giuseppe Lazzarotto resigned as Apostolic Nuncio to Israel, Apostolic Delegate to Jerusalem and Palestine and Apostolic Nuncio to Cyprus

2017.08.06

Ireland Fr. Alexander Aloysius McGuckian (Alan), S.J. was consecrated as Bishop of Raphoe (Ireland)

2017.06.29

Ireland Msgr. Kevin Gillespie resigned as Papal Master of Ceremonies of Office for the Liturgical Celebrations of the Supreme Pontiff

2017.06.09

Northern Ireland Bishop Philip Boyce, O.C.D. resigned as Bishop of Raphoe (Ireland)

Ireland Fr. Alexander Aloysius McGuckian (Alan), S.J. was elected Bishop of Raphoe (Ireland)

2017.05.13

Nigeria Archbishop Jude Thaddeus Okolo, Apostolic Nuncio to Dominican Republic and Apostolic Delegate to Puerto Rico, was appointed as Apostolic Nuncio to Ireland

2017.05.07

Ireland Archbishop Thomas A. White (陶懷德), Apostolic Nuncio emeritus to Kiribati, Apostolic Nuncio emeritus to Vanuatu, Apostolic Nuncio emeritus to Tonga, Apostolic Nuncio emeritus to Samoa, Apostolic Nuncio emeritus to Micronesia, Apostolic Nuncio emeritus to New Zealand, Apostolic Nuncio emeritus to Marshall Islands, Apostolic Nuncio emeritus to Nauru, Apostolic Pro-Nuncio emeritus to Fiji Islands and Apostolic Delegate emeritus to Pacific Ocean, passed away at 85

2017.04.24

Ireland Br. Martin Kenneally, F.P.M. resigned as Superior General of Presentation Brothers

2017.03.13

Ireland Bishop Eamon Casey, Bishop emeritus of Galway and Kilmacduagh (Ireland), passed away at 89

2017.03.09

USA Archbishop Charles John Brown, Apostolic Nuncio to Ireland, was appointed as Apostolic Nuncio to Albania

2017.03.01

Ireland Ms. Marie Collins resigned as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2017.02.21

Ireland Cardinal Desmond Connell, Cardinal-Priest of S. Silvestro in Capite and Metropolitan Archbishop emeritus of Dublin (Ireland), passed away at 90

...

as of 2019.11.11

© 2019 GCatholic.org

Up