GCatholic.org


Recent Events

in Indonesia

Indonesia
DateDescendingRecent Events
2019.02.02

Indonesia Fr. Kornelius Sipayung, O.F.M. Cap. was consecrated as Metropolitan Archbishop of Medan (Indonesia)

2018.12.08

Indonesia Archbishop Anicetus Bongsu Antonius Sinaga, O.F.M. Cap. resigned as Metropolitan Archbishop of Medan (Indonesia)

Indonesia Fr. Kornelius Sipayung, O.F.M. Cap. was elected Metropolitan Archbishop of Medan (Indonesia)

2018.11.13

Indonesia Archbishop Justinus Harjosusanto, M.S.F., Second Vice-President of Episcopal Conference of Indonesia and Metropolitan Archbishop of Samarinda (Indonesia), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Indonesia

Indonesia Bishop Leo Laba Ladjar, O.F.M. resigned as Vice-President of Episcopal Conference of Indonesia

Indonesia Bishop Paskalis Bruno Syukur, O.F.M., Bishop of Bogor (Indonesia), was appointed as Second Vice-President of Episcopal Conference of Indonesia

2018.10.16

Indonesia Fr. Christophorus Tri Harsono was consecrated as Bishop of Purwokerto (Indonesia)

2018.09.26

Indonesia Fr. Ewaldus Martinus Sedu was consecrated as Bishop of Maumere (Indonesia)

2018.09.20

Indonesia Bishop Ludovikus Simanullang, O.F.M. Cap., Bishop of Sibolga (Indonesia), passed away at 63

2018.07.14

Indonesia Fr. Christophorus Tri Harsono was elected Bishop of Purwokerto (Indonesia)

Indonesia Bishop Gerulfus Kherubim Pareira, S.V.D. resigned as Bishop of Maumere (Indonesia)

Indonesia Fr. Ewaldus Martinus Sedu was elected Bishop of Maumere (Indonesia)

2018.07.04

Indonesia Fr. Paulus Budi Kleden, S.V.D. was appointed as Superior General of Society of the Divine Word (Divine Word Missionaries)

2018.05.05

Indonesia Fr. Paulinus Yan Olla, M.S.F. was consecrated as Bishop of Tanjung Selor (Indonesia)

2018.03.19

Italy Archbishop Piero Pioppo, Apostolic Nuncio to Indonesia, was appointed as Apostolic Nuncio to Association of Southeast Asian Nations (ASEAN)

2018.02.22

Indonesia Fr. Paulinus Yan Olla, M.S.F. was elected Bishop of Tanjung Selor (Indonesia)

2018.02.07

Indonesia Bishop Herman Ferdinandus Maria MĂĽnninghoff, O.F.M., Bishop emeritus of Jayapura (Indonesia), passed away at 96

2017.10.24

Italy Archbishop Antonio Guido Filipazzi, Apostolic Nuncio to Nigeria, was appointed as Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS)

2017.10.11

Indonesia Bishop Hubertus Leteng resigned as Bishop of Ruteng (Indonesia)

2017.09.23

Indonesia Fr. Adrianus Sunarko, O.F.M. was consecrated as Bishop of Pangkal-Pinang (Indonesia)

2017.09.15

Italy Archbishop Leopoldo Girelli, Apostolic Nuncio to Israel and Apostolic Delegate to Jerusalem and Palestine, was appointed as Apostolic Nuncio to Cyprus

2017.09.13

Italy Archbishop Leopoldo Girelli, Apostolic Nuncio to Singapore, Non-Residential Pontifical Representative for Vietnam and Apostolic Nuncio to Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), was appointed as Apostolic Nuncio to Israel and Apostolic Delegate to Jerusalem and Palestine

2017.09.08

Italy Archbishop Piero Pioppo, Apostolic Nuncio to Cameroon and Apostolic Nuncio to Equatorial Guinea, was appointed as Apostolic Nuncio to Indonesia

2017.09

Indonesia Br. Rafael Donatus, C.F.H. was appointed as Superior General of Brothers of the Immaculate Conception of Huijbergen

2017.07.08

Indonesia Fr. Benedictus Estephanus Rolly Untu, M.S.C. was consecrated as Bishop of Manado (Indonesia)

2017.06.28

Indonesia Fr. Adrianus Sunarko, O.F.M. was elected Bishop of Pangkal-Pinang (Indonesia)

2017.05.19

Indonesia Fr. Robertus Rubiyatmoko was consecrated as Metropolitan Archbishop of Semarang (Indonesia)

2017.04.26

Italy Archbishop Antonio Guido Filipazzi, Apostolic Nuncio to Indonesia, was appointed as Apostolic Nuncio to Nigeria

2017.04.12

Indonesia Fr. Benedictus Estephanus Rolly Untu, M.S.C. was elected Bishop of Manado (Indonesia)

Indonesia Bishop Joseph Theodorus Suwatan, M.S.C. resigned as Bishop of Manado (Indonesia)

2017.03.22

Indonesia Fr. Samuel Oton Sidin, O.F.M. Cap. was consecrated as Bishop of Sintang (Indonesia)

2017.03.18

Indonesia Fr. Robertus Rubiyatmoko was elected Metropolitan Archbishop of Semarang (Indonesia)

2017.02.21

Sri Lanka Cardinal Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don resigned as President of Bishops’ Conference of Sri Lanka

2016.12.29

Indonesia Bishop Julianus Kemo Sunarko, S.J. resigned as Bishop of Purwokerto (Indonesia)

2016.12.21

Indonesia Fr. Samuel Oton Sidin, O.F.M. Cap. was elected Bishop of Sintang (Indonesia)

2016.09.23

Indonesia Bishop Herman Joseph Sahadat Pandoyoputro, O. Carm., Bishop emeritus of Malang (Indonesia), passed away at 77

2016.09.03

Indonesia Fr. Henricus Pidyarto Gunawan, O. Carm. was consecrated as Bishop of Malang (Indonesia)

2016.06.28

Indonesia Fr. Henricus Pidyarto Gunawan, O. Carm. was elected Bishop of Malang (Indonesia)

Indonesia Bishop Herman Joseph Sahadat Pandoyoputro, O. Carm. resigned as Bishop of Malang (Indonesia)

2016.04.29

Indonesia Bishop Hilarius Moa Nurak, S.V.D., Bishop of Pangkal-Pinang (Indonesia), passed away at 73

2016.03.26

Indonesia Bishop Andreas Peter Cornelius Sol, M.S.C., Bishop emeritus of Amboina (Indonesia), passed away at 100

2016.03.10

Indonesia Bishop Andreas Henrisoesanta, S.C.I., Bishop emeritus of Tanjungkarang (Indonesia), passed away at 80

2016.02.27

Italy Archbishop Renzo Fratini resigned as Permanent Observer to World Tourism Organization (UNWTO)

2015.11.10

Indonesia Archbishop Johannes Maria Trilaksyanta Pujasumarta, Metropolitan Archbishop of Semarang (Indonesia), passed away at 65

2015.07.28

Indonesia Bishop Franciscus Xaverius Rocharjanta Prajasuta, M.S.F., Bishop emeritus of Banjarmasin (Indonesia), passed away at 83

2015.06.23

Indonesia Msgr. Laurentius Tarpin, O.S.C. was appointed as Master General of Canons Regular of the Order of the Holy Cross (Crosiers)

2015.02.16

Indonesia Bishop Justinus Harjosusanto, M.S.F., Bishop of Tanjung Selor (Indonesia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Samarinda (Indonesia)

2015

Indonesia Bishop Justinus Harjosusanto, M.S.F., Bishop of Tanjung Selor (Indonesia), was promoted as Second Vice-President of Episcopal Conference of Indonesia

Indonesia Bishop Leo Laba Ladjar, O.F.M., Bishop of Jayapura (Indonesia), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Indonesia

Indonesia Bishop Antonius Subianto Bunyamin, O.S.C., Bishop of Bandung (Indonesia), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Indonesia

2014.12.20

Indonesia Cardinal Julius Riyadi Darmaatmadja, S.J., Cardinal-Priest of S. Cuore di Maria and Metropolitan Archbishop emeritus of Jakarta (Indonesia), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Indonesia)

2014.12.17

Australia Fr. Mark Stuart Edwards, O.M.I. was consecrated as Titular Bishop of Garba and Auxiliary Bishop of Melbourne (Australia)

2014.11.07

Australia Fr. Mark Stuart Edwards, O.M.I. was elected Titular Bishop of Garba and Auxiliary Bishop of Melbourne (Australia)

2014.08.25

Indonesia Fr. Antonius Subianto Bunyamin, O.S.C. was consecrated as Bishop of Bandung (Indonesia)

2014.06.03

Indonesia Bishop Agustinus Agus, Bishop of Sintang (Indonesia), was promoted as Apostolic Administrator of Sintang (Indonesia) and Metropolitan Archbishop of Pontianak (Indonesia)

Indonesia Archbishop Hieronymus Herculanus Bumbun, O.F.M. Cap. resigned as Metropolitan Archbishop of Pontianak (Indonesia)

Indonesia Fr. Antonius Subianto Bunyamin, O.S.C. was elected Bishop of Bandung (Indonesia)

2014.02.22

Indonesia Fr. Paskalis Bruno Syukur, O.F.M. was consecrated as Bishop of Bogor (Indonesia)

2014.01.11

Indonesia Bishop Alphonsus Augustus Sowada, O.S.C., Bishop emeritus of Agats (Indonesia), passed away at 80

2013.11.21

Indonesia Bishop Cosmas Michael Angkur, O.F.M. resigned as Bishop of Bogor (Indonesia)

Indonesia Fr. Paskalis Bruno Syukur, O.F.M. was elected Bishop of Bogor (Indonesia)

...

as of 2019.04.03

© 2019 GCatholic.org

Up