GCatholic.org


Recent Events

in Hungary

Hungary
DateDescendingRecent Events
2017.07.23

Hungary Archbishop József Szendi, Metropolitan Archbishop emeritus of Veszprém (Hungary), passed away at 95

2017.06.18

Hungary Bishop János Székely, Titular Bishop of Febiana and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary), was appointed as Bishop of Szombathely (Hungary)

2017.05.13

Hungary Fr. László Varga was consecrated as Bishop of Kaposvár (Hungary)

2017.03.25

Hungary Bishop Béla Balás resigned as Bishop of Kaposvár (Hungary)

Hungary Fr. László Varga was elected Bishop of Kaposvár (Hungary)

2016.10.08

Hungary Cardinal Péter Erdő resigned as President of Council of European Bishops’ Conferences

2016.07.15

Hungary Msgr. Gábor Pintér was consecrated as Titular Archbishop of Velebusdus and Apostolic Nuncio to Belarus

2016.07.11

Hungary Bishop Jusztin Nándor Takács, O.C.D., Bishop emeritus of Székesfehérvár (Hungary), passed away at 89

2016.05.17

Hungary Bishop Lajos Pápai resigned as Bishop of Győr (Hungary)

Hungary Bishop András Veres, Bishop of Szombathely (Hungary) and President of Hungarian Episcopal Conference, was appointed as Bishop of Győr (Hungary)

2016.05.13

Hungary Msgr. Gábor Pintér was elected Titular Archbishop of Velebusdus and Apostolic Nuncio to Belarus

2015.09.21

Hungary Bishop Nándor Bosák resigned as Bishop of Debrecen–Nyíregyháza (Hungary)

Hungary Bishop Ferenc Palánki, Titular Bishop of Fidoloma and Auxiliary Bishop of Eger (Hungary), was appointed as Bishop of Debrecen–Nyíregyháza (Hungary)

2015.09.02

Hungary Cardinal Péter Erdő resigned as President of Hungarian Episcopal Conference

Hungary Bishop György Udvardy, Bishop of Pécs (Hungary), was appointed as Vice-President of Hungarian Episcopal Conference

Hungary Bishop András Veres, Bishop of Szombathely (Hungary), was appointed as President of Hungarian Episcopal Conference

2015.08.17

Hungary Cardinal László Paskai, O.F.M., Cardinal-Priest of S. Teresa al Corso d’Italia and Metropolitan Archbishop emeritus of Esztergom–Budapest (Hungary), passed away at 88

2015.07.04

Italy Archbishop Angelo Acerbi resigned as Prelate of Sovereign Military Hospitaller Order of Saint John of Jerusalem of Rhodes and of Malta

2015.06.13

Germany Cardinal Karl-Josef Rauber took possession as Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2015.03.20

Hungary Diocese of Hajdúdorog (Hungarian Rite) was promoted as Metropolitanate sui juris of Hajdúdorog (lost territory to establish Diocese of Nyíregyháza) (Hungary)

Hungary Apostolic Exarchate of Miskolc (Hungarian Rite) was promoted as Diocese of Miskolc (Hungary)

Hungary Diocese of Nyíregyháza (Hungarian Rite) was established (from Diocese of Hajdúdorog) (Hungary)

Hungary Bishop Peter Fülöp Kocsis, Bishop of Hajdúdorog of the Hungarians (Hungary), was promoted as Metropolitan of Hajdúdorog of the Hungarians (Hungary) and President of Council of the Hungarian Church

Hungary Bishop Atanáz Orosz, Titular Bishop of Panium and Apostolic Exarch of Miskolc of the Hungarians (Hungary), was appointed as Apostolic Administrator of Nyíregyháza of the Hungarians (Hungary) and Bishop of Miskolc of the Hungarians (Hungary)

2015.02.14

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber, Titular Archbishop of Iubaltiana, was created Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2014.12.06

Hungary Fr. György Snell was consecrated as Titular Bishop of Pudentiana and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary)

2014.10.20

Hungary Fr. György Snell was elected Titular Bishop of Pudentiana and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary)

2014.04.11

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber, Titular Archbishop of Iubaltiana and Apostolic Nuncio emeritus to Luxembourg, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Germany)

2013.11.25

Hungary Bishop István Katona resigned as Auxiliary Bishop of Eger (Hungary)

2012.08.22

Hungary Abbot András József Szennay, O.S.B., Abbot Ordinary emeritus of Pannonhalma (Hungary), passed away at 91

2011.06.06

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello, Apostolic Nuncio to Japan, was appointed as Apostolic Nuncio to Hungary

2011.05.21

Hungary Fr. Atanáz Orosz was consecrated as Apostolic Exarch of Miskolc of the Hungarians (Hungary) and Titular Bishop of Panium

2011.04.09

Hungary Bishop György Udvardy, Titular Bishop of Marazanæ and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary), was appointed as Bishop of Pécs (Hungary)

2011.03.05

Hungary Diocese of Hajdúdorog (Hungarian Rite) lost territory to Apostolic Exarchate of Miskolc (Hungary)

Hungary Fr. Atanáz Orosz was elected Titular Bishop of Panium and Apostolic Exarch of Miskolc of the Hungarians (Hungary)

2011.02.26

Hungary Fr. Ferenc Palánki was consecrated as Titular Bishop of Fidoloma and Auxiliary Bishop of Eger (Hungary)

2011.02.10

Poland Archbishop Juliusz Janusz (尤雅士), Apostolic Nuncio to Hungary, was appointed as Apostolic Nuncio to Slovenia and Apostolic Delegate to Kosovo

2011.01.19

Hungary Bishop Mihály Mayer resigned as Bishop of Pécs (Hungary)

2010.12.27

Hungary Fr. Ferenc Palánki was elected Titular Bishop of Fidoloma and Auxiliary Bishop of Eger (Hungary)

2010.12.06

Hungary Bishop Ferenc Keszthelyi, O. Cist., Bishop emeritus of Vác (Hungary), passed away at 82

2010.11.26

Hungary Bishop Gáspár Ladocsi resigned as Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary)

2009.07.24

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber resigned as Apostolic Nuncio to Luxembourg

2009.06.18

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber resigned as Apostolic Nuncio to Belgium

2008.11.20

Hungary Bishop László Bíró, Titular Bishop of Castra Galbæ and Auxiliary Bishop of Kalocsa–Kecskemét (Hungary), was appointed as Military Ordinary of Hungary (Hungary)

2008.06.30

Hungary Fr. Peter Fülöp Kocsis was consecrated as Bishop of Hajdúdorog of the Hungarians (Hungary) and Apostolic Administrator of Miskolc of the Hungarians (Hungary)

2008.05.02

Hungary Fr. Peter Fülöp Kocsis was elected Apostolic Administrator of Miskolc of the Hungarians (Hungary) and Bishop of Hajdúdorog of the Hungarians (Hungary)

2008.01.05

Hungary Fr. János Székely was consecrated as Titular Bishop of Febiana and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary)

2007.12.08

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello, Titular Archbishop of Foratiana and Apostolic Nuncio to Japan, was appointed as Titular Archbishop of Oderzo

2007.11.14

Hungary Fr. János Székely was elected Titular Bishop of Febiana and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary)

2007.11.10

Hungary Bishop Szilárd Keresztes resigned as Bishop of Hajdúdorog of the Hungarians (Hungary) and Apostolic Exarch of Miskolc of the Hungarians (Hungary)

2007.08.15

Hungary Fr. Ferenc Cserháti was consecrated as Titular Bishop of Centuria and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary)

2007.07.29

Hungary Bishop Endre Kovács, O. Cist., Auxiliary Bishop emeritus of Eger (Hungary), passed away at 79

2007.06.15

Hungary Fr. Ferenc Cserháti was elected Titular Bishop of Centuria and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary)

2007.03.15

Hungary Archbishop István Seregély resigned as Metropolitan Archbishop of Eger (Hungary)

Hungary Bishop Tamás Szabó resigned as Military Ordinary of Hungary (Hungary)

Hungary Archbishop Csaba Ternyák, Titular Archbishop of Eminentiana, Secretary of Congregation for Clergy and Vice-President of International Council for Catechesis, was appointed as Metropolitan Archbishop of Eger (Hungary)

2006.10.08

Hungary Cardinal Péter Erdő, Metropolitan Archbishop of Esztergom–Budapest (Hungary) and President of Hungarian Episcopal Conference, was appointed as President of Council of European Bishops’ Conferences

2006.07.15

Hungary Fr. Lajos Varga was consecrated as Titular Bishop of Sicca Veneria and Auxiliary Bishop of Vác (Hungary)

2006.06.20

Hungary Bishop Endre Gyulay resigned as Bishop of Szeged–Csanád (Hungary)

Hungary Bishop László Kiss-Rigó, Titular Bishop of Pudentiana and Auxiliary Bishop of Esztergom–Budapest (Hungary), was appointed as Bishop of Szeged–Csanád (Hungary)

Hungary Bishop István Konkoly resigned as Bishop of Szombathely (Hungary)

Hungary Bishop András Veres, Titular Bishop of Cissa and Auxiliary Bishop of Eger (Hungary), was appointed as Bishop of Szombathely (Hungary)

...

as of 2017.08.04

© 2017 GCatholic.org

Up