GCatholic.org


Recent Events

in Haiti

Haiti
DateDescendingRecent Events
2017.10.07

Haiti Archbishop Max Leroy Mésidor, Metropolitan Archbishop of Cap-Haïtien (Haiti), was appointed as Metropolitan Archbishop of Port-au-Prince (Haiti)

Haiti Archbishop Guire Poulard resigned as Metropolitan Archbishop of Port-au-Prince (Haiti)

2017.04.01

Italy Archbishop Mario Giordana resigned as Apostolic Nuncio to Slovakia

2017.03.12

Italy Archbishop Luigi Barbarito, Apostolic Nuncio emeritus to Great Britain, passed away at 94

2016.08.27

Haiti Fr. Ducange Sylvain, S.D.B. was consecrated as Titular Bishop of Novæ and Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti)

2016.07.02

Haiti Fr. Désinord Jean was consecrated as Bishop of Hinche (Haiti)

2016.06.04

Haiti Fr. Ducange Sylvain, S.D.B. was elected Titular Bishop of Novæ and Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti)

2016.04.12

France Archbishop Christophe Pierre, Apostolic Nuncio to Mexico, was appointed as Apostolic Nuncio to United States of America

2016.04.04

Haiti Fr. Désinord Jean was elected Bishop of Hinche (Haiti)

2015.12.05

Italy Archbishop Luigi Conti, Apostolic Nuncio emeritus to Malta and Apostolic Nuncio emeritus to Libya, passed away at 86

2015.10.27

Italy Cardinal Paolo Romeo resigned as Metropolitan Archbishop of Palermo (Italy)

2015.07.22

Haiti Bishop Simon-Pierre Saint-Hillien, C.S.C., Bishop of Hinche (Haiti), passed away at 64

2015.01.10

Ireland Archbishop Eugene Martin Nugent, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Delegate to Comoro Islands, Apostolic Nuncio to Mauritius and Apostolic Nuncio to Seychelles, was appointed as Apostolic Nuncio to Haiti

2014.11.22

Haiti Archbishop Louis Kébreau, S.D.B. resigned as Metropolitan Archbishop of Cap-Haïtien (Haiti)

Haiti Archbishop Max Leroy Mésidor succeeded as Metropolitan Archbishop of Cap-Haïtien (Haiti)

2014.10.25

Haiti Bishop Quesnel Alphonse, S.M.M., Titular Bishop of Dionysiana and Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti), was appointed as Bishop of Fort-Liberté (Haiti)

2014.07.16

Philippines Archbishop Bernardito Cleopas Auza, Permanent Observer to United Nations Office (UN), was appointed as Permanent Observer to Organization of American States (OAS)

2014.07.01

Philippines Archbishop Bernardito Cleopas Auza, Apostolic Nuncio to Haiti, was appointed as Permanent Observer to United Nations Office (UN)

2014.06.07

Haiti Cardinal Chibly Langlois took possession as Cardinal-Priest of S. Giacomo in Augusta

2014.05.11

Italy Cardinal Lorenzo Baldisseri took possession as Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2014.02.22

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Titular Archbishop of Diocletiana and Secretary General of Synod of Bishops, was created Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

Haiti Bishop Chibly Langlois, Bishop of Les Cayes (Haiti) and President of Episcopal Conference of Haiti, was created Cardinal-Priest of S. Giacomo in Augusta

2014.01.28

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri resigned as Secretary of College of Cardinals

2013.12.18

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Lithuania and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2013.11.01

Haiti Bishop Max Leroy Mésidor, Bishop of Fort-Liberté (Haiti), was promoted as Coadjutor Archbishop of Cap-Haïtien (Haiti)

2013.09.21

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Secretary of Congregation for Bishops and Secretary of College of Cardinals, was appointed as Secretary General of Synod of Bishops

2013.07.27

Haiti Bishop Joseph Lafontant resigned as Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti)

2013.04.08

Haiti Archbishop François-Wolff Ligondé, Metropolitan Archbishop emeritus of Port-au-Prince (Haiti), passed away at 85

2012.12.22

Haiti Fr. Quesnel Alphonse, S.M.M. was consecrated as Titular Bishop of Dionysiana and Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti)

2012.11.10

Haiti Fr. Quesnel Alphonse, S.M.M. was elected Titular Bishop of Dionysiana and Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti)

2012.07.28

Haiti Msgr. Max Leroy Mésidor was consecrated as Bishop of Fort-Liberté (Haiti)

2012.06.09

Haiti Msgr. Max Leroy Mésidor was elected Bishop of Fort-Liberté (Haiti)

2012.03.07

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Secretary of Congregation for Bishops, was appointed as Secretary of College of Cardinals

2012.01.11

Italy Archbishop Lorenzo Baldisseri, Apostolic Nuncio to Brazil, was appointed as Secretary of Congregation for Bishops

2011.12

Haiti Bishop Joseph Gontran Décoste, S.J., Bishop of Jérémie (Haiti), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Haiti

Haiti Archbishop Louis Kébreau, S.D.B. resigned as President of Episcopal Conference of Haiti

Haiti Bishop Chibly Langlois, Bishop of Les Cayes (Haiti) and Apostolic Administrator of Fort-Liberté (Haiti), was appointed as President of Episcopal Conference of Haiti

Haiti Bishop Pierre-Antoine Paulo, O.M.I., Bishop of Port-de-Paix (Haiti), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Haiti

2011.09.23

Haiti Archbishop Hubert Constant, O.M.I., Metropolitan Archbishop emeritus of Cap-Haïtien (Haiti), passed away at 80

2011.09.15

Italy Archbishop Giuseppe Leanza, Apostolic Nuncio to Ireland, was appointed as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2011.08.15

Haiti Bishop Chibly Langlois, Bishop of Fort-Liberté (Haiti), was appointed as Bishop of Les Cayes (Haiti)

2011.03.26

Haiti Msgr. Glandas Marie Erick Toussaint was consecrated as Titular Bishop of Senez and Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti)

2011.01.22

Italy Cardinal Paolo Romeo took possession as Cardinal-Priest of S. Maria Odigitria dei Siciliani pro hac vice Title

2011.01.12

Haiti Bishop Guire Poulard, Bishop of Les Cayes (Haiti), was promoted as Metropolitan Archbishop of Port-au-Prince (Haiti)

Haiti Msgr. Glandas Marie Erick Toussaint was elected Titular Bishop of Senez and Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti)

2010.12.20

Italy Archbishop Giovanni Ferrofino, Apostolic Nuncio emeritus to Ecuador, passed away at 98

2010.12.16

Haiti Archbishop François Gayot, S.M.M., Metropolitan Archbishop emeritus of Cap-Haïtien (Haiti), passed away at 83

2010.11.20

Italy Archbishop Paolo Romeo, Metropolitan Archbishop of Palermo (Italy), was created Cardinal-Priest of S. Maria Odigitria dei Siciliani pro hac vice Title

2010.10.06

USA Bishop Guy Sansaricq resigned as Auxiliary Bishop of Brooklyn (USA)

2010.05.29

Haiti Fr. Launay Saturné was consecrated as Bishop of Jacmel (Haiti)

2010.04.28

Haiti Fr. Launay Saturné was elected Bishop of Jacmel (Haiti)

2010.03.18

Ireland Msgr. Eugene Martin Nugent was consecrated as Titular Archbishop of Domnach Sechnaill, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Seychelles, Apostolic Nuncio to Mauritius and Apostolic Delegate to Comoro Islands

2010.03.13

Ireland Archbishop-elect Eugene Martin Nugent, Apostolic Nuncio to Madagascar and Apostolic Delegate to Comoro Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Mauritius and Apostolic Nuncio to Seychelles

2010.02.13

Ireland Msgr. Eugene Martin Nugent was elected Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Delegate to Comoro Islands and Titular Archbishop of Domnach Sechnaill

2010.01.12

Haiti Archbishop Joseph Serge Miot, Metropolitan Archbishop of Port-au-Prince (Haiti), passed away at 63

2009.10.18

Haiti Fr. Joseph Gontran Décoste, S.J. was consecrated as Bishop of Jérémie (Haiti)

2009.08.06

Haiti Fr. Joseph Gontran Décoste, S.J. was elected Bishop of Jérémie (Haiti)

Haiti Bishop Joseph Willy Romélus resigned as Bishop of Jérémie (Haiti)

Haiti Bishop Simon-Pierre Saint-Hillien, C.S.C., Titular Bishop of Lamdia and Auxiliary Bishop of Port-au-Prince (Haiti), was appointed as Bishop of Hinche (Haiti)

2009.06.16

Haiti Bishop Emmanuel Constant, Bishop emeritus of Les Gonaïves (Haiti), passed away at 81

...

as of 2017.10.14

© 2017 GCatholic.org

Up