Recent Events

in Guatemala

Guatemala
DateDescendingRecent Events
2022.09.21

Guatemala Fr. Tulio Omar Pérez Rivera was consecrated as Titular Bishop of Filaca and Auxiliary Bishop of Santiago de Guatemala (Guatemala)

2022.06.27

Guatemala Fr. Tulio Omar Pérez Rivera was elected Titular Bishop of Filaca and Auxiliary Bishop of Santiago de Guatemala (Guatemala)

2022.03.14

Guatemala Bishop José Ramiro Pellecer Samayoa, Auxiliary Bishop emeritus of Guatemala (Guatemala), passed away at 92

2022.02.17

Guatemala Bishop Gerardo Humberto Flores Reyes, Bishop emeritus of Vera Paz (Guatemala), passed away at 96

2021.10.10

Guatemala Cardinal Álvaro Leonel Ramazzini Imeri took possession as Cardinal-Priest of S. Giovanni Evangelista a Spinaceto

2021.09.21

Guatemala Bishop Raúl Antonio Martínez Paredes, Auxiliary Bishop of Santiago de Guatemala (Guatemala), was appointed as Apostolic Administrator of Izabal (Guatemala)

2021.07.16

Guatemala Bishop Domingo Buezo Leiva, Titular Bishop of Dardanus and Vicar Apostolic of Izabal (Guatemala), was appointed as Bishop of Sololá–Chimaltenango (Guatemala)

Guatemala Bishop José Cayetano Parra Novo, O.P., Titular Bishop of Tubia and Auxiliary Bishop of Santiago de Guatemala (Guatemala), was appointed as Bishop of Santa Rosa de Lima (Guatemala)

2021.06.24

Guatemala Fr. Juan Manuel Cuá Ajacum was consecrated as Titular Bishop of Rosella and Auxiliary Bishop of Los Altos, Quetzaltenango–Totonicapán (Guatemala)

2021.04.23

Guatemala Fr. José María Gran Cirera, M.S.C., and 9 companions were beatified

2021.03.27

Guatemala Fr. Juan Manuel Cuá Ajacum was elected Titular Bishop of Rosella and Auxiliary Bishop of Los Altos, Quetzaltenango–Totonicapán (Guatemala)

2021.01.11

Guatemala Bishop Bernabé de Jesús Sagastume Lemus, O.F.M. Cap., Bishop of Santa Rosa de Lima (Guatemala), was appointed as Bishop of San Marcos (Guatemala)

2020.08.26

Guatemala Archbishop Victor Hugo Martínez Contreras, Metropolitan Archbishop emeritus of Los Altos, Quetzaltenango–Totonicapán (Guatemala), passed away at 90

2020.07.09

Guatemala Bishop Gonzalo de Villa y Vásquez, S.J., Bishop of Sololá–Chimaltenango (Guatemala) and President of Episcopal Conference of Guatemala, was promoted as Metropolitan Archbishop of Santiago de Guatemala (Guatemala)

Guatemala Bishop Raúl Antonio Martínez Paredes resigned as Apostolic Administrator of Santiago de Guatemala (Guatemala)

2020.06.29

Guatemala Fr. José Benedicto Moscoso Miranda was consecrated as Bishop of Jalapa (Guatemala)

2020.04.17

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to United Arab Emirates, Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to Qatar, was appointed as Apostolic Nuncio to Guatemala

2020.03.30

Guatemala Bishop Julio Edgar Cabrera Ovalle resigned as Bishop of Jalapa (Guatemala)

Guatemala Fr. José Benedicto Moscoso Miranda was elected Bishop of Jalapa (Guatemala)

2020.01

Guatemala Bishop Antonio Calderón Cruz, Bishop of San Francisco de Asís de Jutiapa (Guatemala), was appointed as General Secretary of Episcopal Conference of Guatemala

Guatemala Bishop Rodolfo Valenzuela Núñez, Bishop of Vera Paz (Guatemala), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Guatemala

2019.12.07

Guatemala Br. James Alfred Miller, F.S.C., was beatified

2019.11.04

France Archbishop Nicolas Henry Marie Denis Thevenin, Apostolic Nuncio to Guatemala, was appointed as Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS)

2019.10.05

Guatemala Bishop Álvaro Leonel Ramazzini Imeri, Bishop of Huehuetenango (Guatemala), was created Cardinal-Priest of S. Giovanni Evangelista a Spinaceto

2019.08.29

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS), was appointed as Apostolic Nuncio to Costa Rica

2019.04.13

Guatemala Bishop Rodolfo Francisco Bobadilla Mata, C.M., Bishop emeritus of Huehuetenango (Guatemala), passed away at 86

2018.10.27

Guatemala Fr. Tullio Maruzzo (Marcello), O.F.M., and Mr. Luis Obdulio Arroyo Navarro were beatified

2018.05.09

Guatemala Bishop Carlos Enrique Trinidad Gómez, Bishop of San Marcos (Guatemala), passed away at 63

2018.02.24

Guatemala Archbishop Oscar Julio Vian Morales, S.D.B., Metropolitan Archbishop of Santiago de Guatemala (Guatemala), passed away at 70

Guatemala Bishop Raúl Antonio Martínez Paredes, Auxiliary Bishop of Santiago de Guatemala (Guatemala), was appointed as Apostolic Administrator of Santiago de Guatemala (Guatemala)

2017.09.23

Guatemala Fr. Stanley Francis Rother was beatified

2017.09.11

Guatemala Fr. Mario Absalón Alvardo Tovar, M.S.C., was appointed as Superior General of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus (Sacred Heart Missionaries)

2017.05.06

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to United Arab Emirates and Apostolic Nuncio to Yemen, was appointed as Apostolic Nuncio to Qatar

2017.01.21

Guatemala Fr. José Cayetano Parra Novo, O.P., was consecrated as Titular Bishop of Tubia and Auxiliary Bishop of Santiago de Guatemala (Guatemala)

2017.01.20

Guatemala Bishop Gonzalo de Villa y Vásquez, S.J., Bishop of Sololá–Chimaltenango (Guatemala), was appointed as President of Episcopal Conference of Guatemala

Guatemala Archbishop Mario Alberto Molina Palma, O.A.R., resigned as Vice-President of Episcopal Conference of Guatemala

Guatemala Archbishop Oscar Julio Vian Morales, S.D.B., Metropolitan Archbishop of Santiago de Guatemala (Guatemala), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Guatemala

Guatemala Bishop Rodolfo Valenzuela Núñez resigned as President of Episcopal Conference of Guatemala

2016.11.11

Guatemala Bishop Gustavo Rodolfo Mendoza Hernández resigned as Auxiliary Bishop of Santiago de Guatemala (Guatemala)

Guatemala Fr. José Cayetano Parra Novo, O.P., was elected Titular Bishop of Tubia and Auxiliary Bishop of Santiago de Guatemala (Guatemala)

2016.09.01

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés resigned as Apostolic Nuncio to Albania

2016.07.30

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Bahrain and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates, was appointed as Apostolic Nuncio to Yemen

2016.05.27

Italy Archbishop Girolamo Prigione, Titular Archbishop of Lauriacum, passed away at 94

2016.05.21

Guatemala Fr. Ángel Antonio Recinos Lemus was consecrated as Bishop of Zacapa (Guatemala) and Bishop-Prelate of Santo Cristo de Esquipulas (Guatemala)

2016.04.26

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Kuwait and Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, was appointed as Apostolic Nuncio to Bahrain and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates

2016.04.23

Guatemala Fr. Antonio Calderón Cruz was consecrated as Bishop of San Francisco de Asís de Jutiapa (Guatemala)

2016.04.05

Philippines Archbishop Francisco Montecillo Padilla, Apostolic Nuncio to Tanzania, was appointed as Apostolic Nuncio to Kuwait and Apostolic Delegate to Arabian Peninsula

2016.02.22

Guatemala Fr. Ángel Antonio Recinos Lemus was elected Bishop of Zacapa (Guatemala) and Bishop-Prelate of Santo Cristo de Esquipulas (Guatemala)

2016.01.25

Guatemala Diocese of San Francisco de Asís de Jutiapa was established (from Diocese of Jalapa and became suffragan of Santiago de Guatemala) (Guatemala)

Guatemala Fr. Antonio Calderón Cruz was elected Bishop of San Francisco de Asís de Jutiapa (Guatemala)

2015.02.05

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS)

2015.01.31

Guatemala Fr. Carlos Enrique Trinidad Gómez was consecrated as Bishop of San Marcos (Guatemala)

2014.11.08

England Archbishop Paul Richard Gallagher, Apostolic Nuncio to Australia, was appointed as Secretary for Relations with States of Secretariat of State and Secretary of Interdicastery Commission for the Church in Eastern Europe

2014.11.04

Guatemala Fr. Carlos Enrique Trinidad Gómez was elected Bishop of San Marcos (Guatemala)

2013.05.04

Guatemala Fr. Domingo Buezo Leiva was consecrated as Vicar Apostolic of Izabal (Guatemala) and Titular Bishop of Dardanus

2013.04.25

Guatemala Metropolitan Archdiocese of Guatemala was renamed as Metropolitan Archdiocese of Santiago de Guatemala (Guatemala)

Guatemala Archbishop Oscar Julio Vian Morales, S.D.B., Metropolitan Archbishop of Guatemala (Guatemala), was appointed as Metropolitan Archbishop of Santiago de Guatemala (Guatemala)

2013.02.09

Guatemala Fr. Domingo Buezo Leiva was elected Titular Bishop of Dardanus and Vicar Apostolic of Izabal (Guatemala)

Guatemala Bishop Mario Enrique Ríos Montt, C.M., resigned as Apostolic Administrator of Izabal (Guatemala)

2013.01.06

France Msgr. Nicolas Henry Marie Denis Thevenin was consecrated as Titular Archbishop of Eclano and Apostolic Nuncio to Guatemala

...

Last updated on 2022.09.24

© 2022 GCatholic.org

Up