Recent Events

in Greece

Greece
DateDescendingRecent Events
2022.10.24

Hong Kong Archbishop Savio Hon Tai-fai (韓大輝), S.D.B., Apostolic Nuncio to Greece, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2022.10.22

Ireland Archbishop Patrick Coveney, Titular Archbishop of Satriano, passed away at 88

2021.11.12

Greece Archbishop Sevastianos Rossolatos resigned as President of Episcopal Conference of Greece

Greece Bishop Petros Stefanou, Bishop of Santorini (Greece), Bishop of Syros (Greece) and Apostolic Administrator of Crete (Greece), was appointed as President of Episcopal Conference of Greece

2021.10.18

USA Bishop Manuel Batakian, I.C.P.B., Bishop emeritus of Our Lady of Nareg in New York of the Armenians (USA), passed away at 91

2021.09.18

Greece Fr. Theodoros Kontidis, S.J., was consecrated as Archbishop of Athens (Greece) and Apostolic Administrator of Rhodes (Greece)

2021.07.14

Greece Fr. Theodoros Kontidis, S.J., was elected Archbishop of Athens (Greece) and Apostolic Administrator of Rhodes (Greece)

Greece Archbishop Sevastianos Rossolatos resigned as Archbishop of Athens (Greece) and Apostolic Administrator of Rhodes (Greece)

2021.05.27

Greece Archbishop Nikólaos Printesis resigned as General Secretary of Episcopal Conference of Greece

Greece Archbishop Josif Printezis, Metropolitan Archbishop of Naxos–Andros–Tinos–Mykonos (Greece) and Apostolic Administrator of Chios (Greece), was appointed as General Secretary of Episcopal Conference of Greece

2021.05.23

Greece Fr. Josif Printezis was consecrated as Metropolitan Archbishop of Naxos–Andros–Tinos–Mykonos (Greece) and Apostolic Administrator of Chios (Greece)

2021.02.15

Armenia Archbishop Neshan Elijah Karakéhéyan, I.C.P.B., Bishop emeritus of Ispahan of the Armenians (Iran) and Ordinary emeritus of East Europe of the Armenians (Armenia), passed away at 88

2021.02.07

Greece Fr. Georgios Altouvas was consecrated as Metropolitan Archbishop of Corfu–Zakynthos–Kefalonia (Greece) and Apostolic Administrator of Thessaloniki (Greece)

2021.01.25

Greece Archbishop Nikólaos Printesis resigned as Metropolitan Archbishop of Naxos–Andros–Tinos–Mykonos (Greece) and Apostolic Administrator of Chios (Greece)

Greece Fr. Josif Printezis was elected Metropolitan Archbishop of Naxos–Andros–Tinos–Mykonos (Greece) and Apostolic Administrator of Chios (Greece)

2020.11.01

Lebanon Archbishop Youssef Antoine Soueif, Archbishop of Cyprus of the Maronites (Cyprus) and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites, was appointed as Archbishop of Tripoli of the Maronites (Lebanon)

2020.09.14

Greece Fr. Georgios Altouvas was elected Metropolitan Archbishop of Corfu–Zakynthos–Kefalonia (Greece) and Apostolic Administrator of Thessaloniki (Greece)

Greece Archbishop Yannis Spiteris, O.F.M. Cap., resigned as Metropolitan Archbishop of Corfu–Zakynthos–Kefalonia (Greece) and Apostolic Administrator of Thessaloniki (Greece)

2020.01.31

USA Archbishop Edward Joseph Adams resigned as Apostolic Nuncio to Great Britain

2019.06.15

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., resigned as Procurator at Rome of the Maronites

2018.10.11

Lebanon Archbishop Youssef Antoine Soueif, Archbishop of Cyprus of the Maronites (Cyprus), was appointed as Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., resigned as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

2017.09.28

Hong Kong Archbishop Savio Hon Tai-fai (韓大輝), S.D.B., Secretary of Congregation for the Evangelisation of Peoples and Vice-Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University, was appointed as Apostolic Nuncio to Greece

2017.04.08

USA Archbishop Edward Joseph Adams, Apostolic Nuncio to Greece, was appointed as Apostolic Nuncio to Great Britain

2016.11.11

Greece Archbishop Sevastianos Rossolatos, Archbishop of Athens (Greece) and Apostolic Administrator of Rhodes (Greece), was appointed as President of Episcopal Conference of Greece

Greece Bishop Frangkiskos Papamanolis, O.F.M. Cap., resigned as President of Episcopal Conference of Greece

2016.10.31

Hong Kong Archbishop Savio Hon Tai-fai (韓大輝), S.D.B., resigned as Apostolic Administrator sede plena of Agaña (Guam)

2016.06.06

Hong Kong Archbishop Savio Hon Tai-fai (韓大輝), S.D.B., Secretary of Congregation for the Evangelisation of Peoples and Vice-Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University, was appointed as Apostolic Administrator sede plena of Agaña (Guam)

2016.04.15

Greece Archimandrite Manuel Nin, O.S.B., was consecrated as Apostolic Exarch of Greece of the Greeks (Greece) and Titular Bishop of Carcabia

2016.02.02

Greece Archimandrite Manuel Nin, O.S.B., was elected Titular Bishop of Carcabia and Apostolic Exarch of Greece of the Greeks (Greece)

Greece Bishop Dimitrios Salachas resigned as Apostolic Exarch of Greece of the Greeks (Greece)

2015.10.01

Armenia Archbishop Neshan Elijah Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Patriarchal Administrator of Ispahan of the Armenians (Iran)

2015.04.13

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Procurator at Rome of the Maronites, was appointed as Apostolic Visitator in Bulgaria and Romania of the Maronites and Apostolic Visitator in Greece of the Maronites

2015.03.21

Armenia Archbishop Neshan Elijah Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Apostolic Administrator of Greece of the Armenians (Greece)

Greece Fr. Hovsep Bezazian (Bezouzou) was appointed as Apostolic Administrator of Greece of the Armenians (Greece)

2015

Greece Bishop Dimitrios Salachas resigned as Member of Commission for the Study of the Reform of the Matrimonial Processes in Canon Law

2014.10.25

Greece Fr. Sevastianos Rossolatos was consecrated as Archbishop of Athens (Greece) and Apostolic Administrator of Rhodes (Greece)

2014.08.27

Greece Bishop Dimitrios Salachas, Apostolic Exarch of Greece of the Greeks (Greece), was appointed as Member of Commission for the Study of the Reform of the Matrimonial Processes in Canon Law

2014.08.12

Greece Archbishop Nikolaos Foskolos resigned as Archbishop of Athens (Greece) and Apostolic Administrator of Rhodes (Greece)

Greece Fr. Sevastianos Rossolatos was elected Archbishop of Athens (Greece) and Apostolic Administrator of Rhodes (Greece)

2014.07.02

Greece Fr. Petros Stefanou was consecrated as Bishop of Syros (Greece), Bishop of Santorini (Greece) and Apostolic Administrator of Crete (Greece)

2014.05.13

Greece Bishop Frangkiskos Papamanolis, O.F.M. Cap., resigned as Bishop of Santorini (Greece), Bishop of Syros (Greece) and Apostolic Administrator of Crete (Greece)

Greece Fr. Petros Stefanou was elected Bishop of Santorini (Greece), Bishop of Syros (Greece) and Apostolic Administrator of Crete (Greece)

2014.04.27

Italy Pope John XXIII, Supreme Pontiff, Prefect of Sacred Consistorial Congregation, Prefect of Sacred Congregation for the Oriental Churches and Prefect of Supreme Sacred Congregation of the Holy Office, was canonised

2012.06.16

Lebanon Bishop François Eid, O.M.M., Bishop of Cairo of the Maronites (Egypt), was appointed as Procurator at Rome of the Maronites

2012.05.14

Greece Bishop Dimitrios Salachas, Titular Bishop of Carcabia and Apostolic Exarch of Greece of the Greeks (Greece), was appointed as Titular Bishop of Gratianopolis

2012.03.18

Greece Bishop Anárghyros Printesis, Apostolic Exarch emeritus of Greece of the Greeks (Greece), passed away at 74

2011.05.21

USA Bishop Manuel Batakian, I.C.P.B., resigned as Bishop of Our Lady of Nareg in New York of the Armenians (USA)

2011.02.22

Italy Archbishop Luigi Gatti resigned as Apostolic Nuncio to Greece

USA Archbishop Edward Joseph Adams, Apostolic Nuncio to Philippines, was appointed as Apostolic Nuncio to Greece

2011.02.05

Hong Kong Fr. Savio Hon Tai-fai (韓大輝), S.D.B., was consecrated as Titular Archbishop of Sila, Secretary of Congregation for the Evangelisation of Peoples and Vice-Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University

2010.12.23

Hong Kong Fr. Savio Hon Tai-fai (韓大輝), S.D.B., was elected Secretary of Congregation for the Evangelisation of Peoples, Vice-Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University and Titular Archbishop of Sila

2010.01.06

Armenia Archbishop Neshan Elijah Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

2009.11

Greece Titular Episcopal See of Epidaurum was restored (Greece)

2009.07.20

Lebanon Archbishop Paul Fouad Tabet, Titular Archbishop of Sinna, passed away at 79

2009.07.16

Ireland Archbishop Patrick Coveney resigned as Apostolic Nuncio to Greece

Italy Archbishop Luigi Gatti, Apostolic Nuncio to Lebanon, was appointed as Apostolic Nuncio to Greece

2008.12.06

Lebanon Fr. Youssef Antoine Soueif was consecrated as Archbishop of Cyprus of the Maronites (Cyprus)

2008.10.29

Lebanon Fr. Youssef Antoine Soueif was elected Archbishop of Cyprus of the Maronites (Cyprus)

2008.10.21

Greece Archbishop Venedictos Printesis, Archbishop emeritus of Athens (Greece), passed away at 91

...

Last updated on 2022.10.25

© 2022 GCatholic.org

Up