GCatholic.org


Recent Events

in Guinea

Guinea
DateDescendingRecent Events
2019.05.13

Poland Fr. Tymon Tytus Chmielecki was consecrated as Titular Archbishop of Tre Taverne, Apostolic Nuncio to Mali and Apostolic Nuncio to Guinea

2019.03.26

Poland Fr. Tymon Tytus Chmielecki was elected Titular Archbishop of Tre Taverne, Apostolic Nuncio to Guinea and Apostolic Nuncio to Mali

2018.06.16

Germany Archbishop Martin Krebs, Apostolic Nuncio to Cook Island, Apostolic Nuncio to Kiribati, Apostolic Nuncio to Micronesia, Apostolic Nuncio to New Zealand, Apostolic Nuncio to Palau, Apostolic Delegate to Pacific Ocean, Apostolic Nuncio to Fiji Islands, Apostolic Nuncio to Samoa, Apostolic Nuncio to Vanuatu, Apostolic Nuncio to Tonga, Apostolic Nuncio to Marshall Islands and Apostolic Nuncio to Nauru, was appointed as Apostolic Nuncio to Uruguay

2018.05.25

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Guinea and Apostolic Nuncio to Mali, was appointed as Apostolic Nuncio to El Salvador

2018.05.11

Guinea Bishop Emmanuel Félémou resigned as President of Episcopal Conference of the Guinea

Guinea Bishop Raphaël Balla Guilavogui, Bishop of N’Zérékoré (Guinea) and Vice-President of Episcopal Conference of the Guinea, was appointed as President of Episcopal Conference of the Guinea

2017.07.05

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello resigned as Apostolic Nuncio to Hungary

2017.02.26

Guinea Fr. Alexis Aly Tagbino was consecrated as Titular Bishop of Cuicul and Auxiliary Bishop of Kankan (Guinea)

2017.02.06

India Archbishop George Antonysamy, Metropolitan Archbishop of Madras and Mylapore (India), was appointed as Vice-President of Conference of Catholic Bishops of India

2016.12.23

Guinea Fr. Alexis Aly Tagbino was elected Titular Bishop of Cuicul and Auxiliary Bishop of Kankan (Guinea)

2016.03.19

Italy Archbishop Antonio Lucibello resigned as Apostolic Nuncio to Turkey and Apostolic Nuncio to Turkmenistan

2016.01.16

Italy Archbishop Luigi Travaglino resigned as Apostolic Nuncio to Monaco

2015.02.12

Italy Archbishop Luigi Travaglino resigned as Permanent Observer to Food and Agricultural Organization of the United Nations (FAO)

2014.11.24

Guinea Cardinal Robert Sarah, President of Pontifical Council “Cor unum”, was appointed as Prefect of Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments

2014.05.03

Germany Archbishop Martin Krebs, Apostolic Nuncio to Cook Island, Apostolic Nuncio to Kiribati, Apostolic Nuncio to Micronesia, Apostolic Nuncio to New Zealand, Apostolic Nuncio to Palau, Apostolic Delegate to Pacific Ocean, Apostolic Nuncio to Fiji Islands, Apostolic Nuncio to Samoa, Apostolic Nuncio to Vanuatu and Apostolic Nuncio to Tonga, was appointed as Apostolic Nuncio to Marshall Islands and Apostolic Nuncio to Nauru

2014.02.05

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Guinea, was appointed as Apostolic Nuncio to Mali

2014.01.18

Germany Archbishop Martin Krebs, Apostolic Nuncio to Cook Island, Apostolic Nuncio to Kiribati, Apostolic Nuncio to Micronesia, Apostolic Nuncio to New Zealand, Apostolic Nuncio to Palau, Apostolic Delegate to Pacific Ocean, Apostolic Nuncio to Fiji Islands, Apostolic Nuncio to Samoa and Apostolic Nuncio to Vanuatu, was appointed as Apostolic Nuncio to Tonga

2013.11.06

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi was appointed as Apostolic Nuncio to Guinea

2013.09.23

Germany Archbishop Martin Krebs, Apostolic Nuncio to Cook Island, Apostolic Nuncio to Kiribati, Apostolic Nuncio to Micronesia, Apostolic Nuncio to New Zealand, Apostolic Nuncio to Palau and Apostolic Delegate to Pacific Ocean, was appointed as Apostolic Nuncio to Fiji Islands, Apostolic Nuncio to Samoa and Apostolic Nuncio to Vanuatu

2013.05.08

Germany Archbishop Martin Krebs, Apostolic Nuncio to Guinea and Apostolic Nuncio to Mali, was appointed as Apostolic Nuncio to Cook Island, Apostolic Nuncio to Kiribati, Apostolic Nuncio to Micronesia, Apostolic Nuncio to New Zealand, Apostolic Nuncio to Palau and Apostolic Delegate to Pacific Ocean

2013.04.16

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi resigned as Apostolic Nuncio to Solomon Islands and Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

2013.01

Guinea Archbishop Vincent Coulibaly resigned as President of Episcopal Conference of the Guinea

Guinea Bishop Emmanuel Félémou, Bishop of Kankan (Guinea), was appointed as President of Episcopal Conference of the Guinea

2013

Guinea Bishop Raphaël Balla Guilavogui, Bishop of N’Zérékoré (Guinea), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of the Guinea

2012.11.21

India Archbishop George Antonysamy, Titular Archbishop of Sulci, Apostolic Nuncio to Gambia, Apostolic Nuncio to Liberia and Apostolic Nuncio to Sierra Leone, was appointed as Metropolitan Archbishop of Madras and Mylapore (India)

2012.09.08

Italy Archbishop Luigi Travaglino, Permanent Observer to Food and Agricultural Organization of the United Nations (FAO), was appointed as Apostolic Nuncio to Monaco

2012.03.24

Italy Archbishop Santo Rocco Gangemi, Apostolic Nuncio to Solomon Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Papua New Guinea

2012.03.17

Italy Msgr. Santo Rocco Gangemi was consecrated as Titular Archbishop of Umbriatico and Apostolic Nuncio to Solomon Islands

2012.01.27

Italy Msgr. Santo Rocco Gangemi was elected Apostolic Nuncio to Solomon Islands and Titular Archbishop of Umbriatico

2011.06.06

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello, Apostolic Nuncio to Japan, was appointed as Apostolic Nuncio to Hungary

2011.03.26

Guinea Archbishop Raymond-Maria Tchidimbo, C.S.Sp., Metropolitan Archbishop emeritus of Conakry (Guinea), passed away at 90

2011.01.30

Guinea Cardinal Robert Sarah took possession as Cardinal-Deacon of S. Giovanni Bosco in Via Tuscolana

2011.01.05

Italy Archbishop Luigi Travaglino was appointed as Permanent Observer to Food and Agricultural Organization of the United Nations (FAO)

2010.11.20

Guinea Archbishop Robert Sarah, President of Pontifical Council “Cor unum”, was created Cardinal-Deacon of S. Giovanni Bosco in Via Tuscolana

2010.10.07

Guinea Archbishop Robert Sarah, Secretary of Congregation for the Evangelization of Peoples and Vice-Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University, was appointed as President of Pontifical Council “Cor unum”

2009.02.11

Guinea Bishop Philippe Kourouma, Bishop emeritus of N’Zérékoré (Guinea), passed away at 76

2008.12.13

Guinea Fr. Raphaël Balla Guilavogui was consecrated as Bishop of N’Zérékoré (Guinea)

2008.11.16

Germany Fr. Martin Krebs was consecrated as Titular Archbishop of Taborenta, Apostolic Nuncio to Mali and Apostolic Nuncio to Guinea

2008.09.08

India Archbishop George Antonysamy resigned as Apostolic Nuncio to Guinea

Germany Fr. Martin Krebs was elected Apostolic Nuncio to Guinea, Apostolic Nuncio to Mali and Titular Archbishop of Taborenta

2008.08.14

Guinea Fr. Raphaël Balla Guilavogui was elected Bishop of N’Zérékoré (Guinea)

2007.12.08

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello, Titular Archbishop of Foratiana and Apostolic Nuncio to Japan, was appointed as Titular Archbishop of Oderzo

2007.12

Guinea Archbishop Vincent Coulibaly, Metropolitan Archbishop of Conakry (Guinea), was appointed as President of Episcopal Conference of the Guinea

Guinea Bishop Philippe Kourouma resigned as President of Episcopal Conference of the Guinea

2007.11.27

Guinea Bishop Philippe Kourouma resigned as Bishop of N’Zérékoré (Guinea)

2007.03.17

Guinea Fr. Emmanuel Félémou was consecrated as Bishop of Kankan (Guinea)

2007.01.12

Brazil Archbishop Gérard-Paul-Louis-Marie de Milleville, C.S.Sp., Metropolitan Archbishop emeritus of Conakry (Guinea) and Auxiliary Bishop emeritus of Fortaleza (Brazil), passed away at 94

2007.01.05

Guinea Fr. Emmanuel Félémou was elected Bishop of Kankan (Guinea)

2006.03.16

Italy Archbishop Romeo Panciroli, M.C.C.J., Secretary emeritus of Pontifical Commission for Social Communications, passed away at 82

2005.09.21

India Fr. George Antonysamy was consecrated as Titular Archbishop of Sulci, Apostolic Nuncio to Liberia, Apostolic Nuncio to Guinea, Apostolic Nuncio to Gambia and Apostolic Nuncio to Sierra Leone

2005.09.20

India Archbishop-elect George Antonysamy, Apostolic Nuncio to Guinea, Apostolic Nuncio to Gambia and Apostolic Nuncio to Liberia, was appointed as Apostolic Nuncio to Sierra Leone

2005.08.27

Italy Archbishop Antonio Lucibello, Apostolic Nuncio to Paraguay, was appointed as Apostolic Nuncio to Turkey and Apostolic Nuncio to Turkmenistan

2005.08.04

India Fr. George Antonysamy was elected Apostolic Nuncio to Guinea, Titular Archbishop of Sulci, Apostolic Nuncio to Gambia and Apostolic Nuncio to Liberia

2005.04.01

Italy Archbishop Alberto Bottari de Castello, Apostolic Nuncio to Gambia, Apostolic Nuncio to Guinea, Apostolic Nuncio to Liberia and Apostolic Nuncio to Sierra Leone, was appointed as Apostolic Nuncio to Japan

2004

Guinea Archbishop Vincent Coulibaly resigned as Apostolic Administrator of Kankan (Guinea)

2003.07.31

Guinea Archbishop Vincent Coulibaly, Metropolitan Archbishop of Conakry (Guinea), was appointed as Apostolic Administrator of Kankan (Guinea)

2003.05.06

Guinea Msgr. André Mamadou Camara resigned as Apostolic Administrator of Conakry (Guinea)

Guinea Bishop Vincent Coulibaly, Bishop of Kankan (Guinea), was promoted as Metropolitan Archbishop of Conakry (Guinea)

2002

Guinea Msgr. André Mamadou Camara was appointed as Apostolic Administrator of Conakry (Guinea)

Guinea Bishop Philippe Kourouma, Bishop of N’Zérékoré (Guinea), was appointed as President of Episcopal Conference of the Guinea

...

as of 2020.05.05

© 2020 GCatholic.org

Up