GCatholic.org


Recent Events

in France

France
DateDescendingRecent Events
2020.11.16

France Archbishop Alain Paul Charles Lebeaupin resigned as Apostolic Nuncio to European Union

2020.11.10

France Bishop Jacques Habert, Bishop of Séez (France), was appointed as Bishop of Bayeux (France)

2020.10.26

French Guiana Bishop Emmanuel Marie Philippe Louis Lafont resigned as Bishop of Cayenne (French Guiana)

2020.10.22

France Bishop Olivier de Germay, Bishop of Ajaccio (France), was promoted as Metropolitan Archbishop of Lyon (France)

France Bishop Michel Marie Jacques Dubost, C.I.M., resigned as Apostolic Administrator of Lyon (France)

France Archbishop Maurice Gardès resigned as Archbishop of Auch (France)

France Bishop Bertrand Lacombe, Titular Bishop of Saint-Papoul and Auxiliary Bishop of Bordeaux (France), was promoted as Archbishop of Auch (France)

2020.10.13

France Archbishop Claude Feidt, Archbishop emeritus of Aix (France), passed away at 84

2020.09.04

France Bishop Jean-Paul Maurice Jaeger resigned as Bishop of Arras (France)

France Bishop Olivier Leborgne, Bishop of Amiens (France) and Vice-President of Bishops’ Conference of France, was appointed as Bishop of Arras (France)

2020.08.25

France Archbishop Hippolyte Louis Jean Simon, Metropolitan Archbishop emeritus of Clermont (France), passed away at 76

2020.08.12

France Bishop François-Mathurin Gourvès, Bishop emeritus of Vannes (France), passed away at 91

2020.08.11

France Bishop Laurent Percerou, Bishop of Moulins (France), was appointed as Bishop of Nantes (France)

2020.06.27

France Bishop Jean-Claude Ézechiel Jean-Baptiste Boulanger resigned as Bishop of Bayeux (France)

France Bishop Jean Teyrouz, I.C.P.B., resigned as Apostolic Visitator in Western Europe of the Armenians

France Bishop Elie Yéghia Yéghiayan, Bishop of Sainte-Croix-de-Paris of the Armenians (France), was appointed as Apostolic Visitator in Western Europe of the Armenians

2020.06.26

Laos Bishop Pierre-Antonio-Jean Bach, M.E.P., Vicar Apostolic emeritus of Savannakhet (Laos), passed away at 87

2020.06.21

Chile Archbishop Bernardino Piñera Carvallo, Metropolitan Archbishop emeritus of La Serena (Chile), passed away at 104

2020.06.02

France Bishop Jacques Moïse Eugène Noyer, Bishop emeritus of Amiens (France), passed away at 93

2020.04.29

France Bishop Philippe-Jean-Louis Breton, Bishop emeritus of Aire et Dax (France), passed away at 83

2020.03.08

Monaco Fr. Dominique-Marie David was consecrated as Archbishop of Monaco (Monaco)

2020.03.06

France Cardinal Philippe Christian Ignace Marie Barbarin resigned as Metropolitan Archbishop of Lyon (France)

2020.02.08

Algeria Fr. Nicolas Lhernould was consecrated as Bishop of Constantine (Algeria)

2020.01.29

Chad Bishop Georges-Hilaire Dupont, O.M.I., Bishop emeritus of Pala (Chad), passed away at 100

2020.01.25

Italy Archbishop Paolo Rudelli was appointed as Apostolic Nuncio to Zimbabwe

2020.01.21

Monaco Archbishop Bernard César Augustin Barsi resigned as Archbishop of Monaco (Monaco)

Monaco Fr. Dominique-Marie David was elected Archbishop of Monaco (Monaco)

2020.01.11

Italy Archbishop Celestino Migliore, Apostolic Nuncio to Russian Federation and Apostolic Nuncio to Uzbekistan, was appointed as Apostolic Nuncio to France

2019.12.17

Italy Archbishop Luigi Ventura resigned as Apostolic Nuncio to France

2019.12.12

Congo-Brazzaville Bishop Jean Gardin, C.S.Sp., resigned as Bishop of Impfondo (Congo-Brazzaville)

2019.12.09

Algeria Fr. Nicolas Lhernould was elected Bishop of Constantine (Algeria)

2019.11.14

France Bishop Jean-Paul André Denis Marcel James, Bishop of Nantes (France), was promoted as Metropolitan Archbishop of Bordeaux (France)

2019.11.04

France Bishop Vincent Jordy, Bishop of Saint-Claude (France), was promoted as Metropolitan Archbishop of Tours (France)

France Archbishop Nicolas Henry Marie Denis Thevenin, Apostolic Nuncio to Guatemala, was appointed as Apostolic Nuncio to Egypt and Delegate to League of Arab States (LAS)

2019.10.26

France Archbishop Bernard-Nicolas Aubertin, O. Cist., resigned as Metropolitan Archbishop of Tours (France)

2019.10.04

Italy Msgr. Paolo Rudelli was consecrated as Titular Archbishop of Mesembria, Observer emeritus to International Commission on Civil Status (ICCS) and former Permanent Observer to Council of Europe

2019.10.01

France Cardinal Jean-Pierre Bernard Ricard resigned as Metropolitan Archbishop of Bordeaux (France)

2019.09.21

Italy Msgr. Marco Ganci was appointed as Permanent Observer to Council of Europe

2019.09.06

France Msgr. Philippe André Yves Marsset was consecrated as Titular Bishop of Thibica and Auxiliary Bishop of Paris (France)

2019.09.04

France Cardinal Roger Etchegaray, Cardinal-Bishop of Porto–Santa Rufina and President emeritus of Committee for the Great Jubilee of the Year 2000, passed away at 96

2019.09.03

Italy Msgr. Paolo Rudelli, Permanent Observer to Council of Europe and Observer to International Commission on Civil Status (ICCS), was elected Titular Archbishop of Mesembria

2019.09.01

England Bishop Hlib Borys Sviatoslav Lonchyna, M.S.U., resigned as Bishop of Holy Family of London of the Ukrainians (England)

France Fr. Olivier Poquillon, O.P., resigned as Secretary General of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2019.08.08

France Bishop Jean-Marc Aveline, Titular Bishop of Simidicca and Auxiliary Bishop of Marseille (France), was promoted as Metropolitan Archbishop of Marseille (France)

France Archbishop Georges Paul Pontier resigned as Metropolitan Archbishop of Marseille (France)

2019.07.25

Cambodia Fr. Bruno Cosme, M.E.P., was appointed as Apostolic Administrator of Kompong Cham (Cambodia)

2019.07.13

France Fr. Bruno Cadoré, O.P., resigned as Master of the Order of Order of Preachers (Dominicans) and Grand Chancellor of Pontifical University of St. Thomas Aquinas (Angelicum)

2019.07.07

France Fr. Alain Guellec was consecrated as Titular Bishop of Senez and Auxiliary Bishop of Montpellier (France)

2019.07.01

France Msgr. Olivier Ribadeau Dumas resigned as Secretary General of Bishops’ Conference of France

France Fr. Thierry Magnin was appointed as Secretary General of Bishops’ Conference of France

2019.06.24

France Bishop Michel Marie Jacques Dubost, C.I.M., was appointed as Apostolic Administrator of Lyon (France)

2019.06.06

France Bishop Antoine Hérouard, Auxiliary Bishop of Lille (France), was appointed as Delegate for the Shrine of Lourdes of Tarbes et Lourdes (France)

2019.05.28

France Mr. Aloysius John was appointed as Secretary General of Caritas Internationalis

France Dr. Michel Roy resigned as Secretary General of Caritas Internationalis

2019.05.18

France Msgr. Philippe André Yves Marsset was elected Titular Bishop of Thibica and Auxiliary Bishop of Paris (France)

2019.04.29

France Bishop Albert-Marie Joseph Cyrille de Monléon, O.P., Bishop emeritus of Meaux (France), passed away at 82

2019.04.27

Argentina Bishop Enrique Ángel Angelelli Carletti and 3 companions were beatified

2019.04.17

France Fr. Alain Guellec was elected Titular Bishop of Senez and Auxiliary Bishop of Montpellier (France)

2019.04.03

France Bishop Dominique Blanchet, Bishop of Belfort–Montbéliard (France), was appointed as Vice-President of Bishops’ Conference of France

France Archbishop Pierre-Marie Joseph Carré resigned as Vice-President of Bishops’ Conference of France

France Archbishop Éric de Moulins-Beaufort, Metropolitan Archbishop of Reims (France), was appointed as President of Bishops’ Conference of France

France Bishop Pascal Michel Ghislain Delannoy resigned as Vice-President of Bishops’ Conference of France

France Bishop Olivier Leborgne, Bishop of Amiens (France), was appointed as Vice-President of Bishops’ Conference of France

Algeria Bishop Gabriel Jules Joseph Piroird, Prado, Bishop emeritus of Constantine (Algeria), passed away at 86

France Archbishop Georges Paul Pontier resigned as President of Bishops’ Conference of France

...

as of 2020.11.17

© 2020 GCatholic.org

Up