GCatholic.org


Recent Events

in Ethiopia

Ethiopia
DateDescendingRecent Events
2020.03.25

Ethiopia Bishop Angelo Moreschi, S.D.B., Vicar Apostolic of Gambella (Ethiopia), passed away at 67

2020.01.07

Ethiopia Fr. Petros Berga was appointed as Apostolic Visitator in Europe of the Ethiopics

2019.10.31

Malta Archbishop Antoine Camilleri was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Nuncio to Djibouti, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU)

2019.10.04

Malta Msgr. Antoine Camilleri was consecrated as Titular Archbishop of Skálholt, Undersecretary for Relations with States emeritus of Secretariat of State and former Member of Financial Security Committee

2019.09.03

Malta Msgr. Antoine Camilleri, Undersecretary for Relations with States of Secretariat of State and Member of Financial Security Committee, was elected Titular Archbishop of Skálholt

2019.02.04

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Special Representative to African Union (AU), Apostolic Nuncio to Djibouti and Apostolic Delegate to Somalia, was appointed as Apostolic Nuncio to Uganda

2018.07.21

Ethiopia Cardinal Berhaneyesus Demerew Souraphiel, C.M., resigned as President of Association of Member Episcopal Conferences in Eastern Africa

2018.02.17

Ethiopia Prof. Benyam Dawit Mezmur was appointed as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2017.10.26

India Archbishop George Panikulam resigned as Apostolic Nuncio to Uruguay

2017.07.02

Ethiopia Fr. Seyoum Franso Noel was consecrated as Vicar Apostolic of Hosanna (Ethiopia) and Titular Bishop of Eminentiana

2017.05.07

Ireland Archbishop Thomas A. White (陶懷德), Titular Archbishop of Sabiona, passed away at 85

2017.04.08

Ethiopia Bishop Woldeghiorghis Mathewos resigned as Vicar Apostolic of Hosanna (Ethiopia)

Ethiopia Fr. Seyoum Franso Noel was elected Titular Bishop of Eminentiana and Vicar Apostolic of Hosanna (Ethiopia)

2016.10.08

Ethiopia Fr. Roberto Bergamaschi, S.D.B., was consecrated as Vicar Apostolic of Awasa (Ethiopia) and Titular Bishop of Ambia

2016.09.01

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés resigned as Apostolic Nuncio to Albania

2016.06.29

Ethiopia Fr. Roberto Bergamaschi, S.D.B., was elected Titular Bishop of Ambia and Vicar Apostolic of Awasa (Ethiopia)

2016.05.29

Ethiopia Fr. Angelo Pagano, O.F.M. Cap., was consecrated as Vicar Apostolic of Harar (Ethiopia) and Titular Bishop of Ficus

2016.05.12

Ethiopia Bishop Giovanni Migliorati, M.C.C.J., Vicar Apostolic of Awasa (Ethiopia), passed away at 73

2016.04.16

Ethiopia Bishop Woldetensaé Ghebreghiorghis, O.F.M. Cap., resigned as Vicar Apostolic of Harar (Ethiopia)

Ethiopia Fr. Angelo Pagano, O.F.M. Cap., was elected Titular Bishop of Ficus and Vicar Apostolic of Harar (Ethiopia)

2016.02.13

Italy Archbishop Silvano Maria Tomasi, C.S., resigned as Permanent Observer to Office of the United Nations and Specialized Institutions in Geneva (UNOG), Permanent Observer to World Trade Organization (WTO) and Representative to International Organization for Migration (IOM)

2015.10.18

Ethiopia Cardinal Berhaneyesus Demerew Souraphiel, C.M., took possession as Cardinal-Priest of S. Romano Martire

2015.09.30

Ethiopia Fr. Tesfaye Tadesse Gebresilasie, M.C.C.J., was appointed as Superior General of Comboni Missionaries of the Heart of Jesus (Comboni Missionaries)

2015.02.14

Ethiopia Archbishop Berhaneyesus Demerew Souraphiel, C.M., President of Council of the Ethiopian Church, President of Ethiopian and Eritrean Episcopal Conference, Metropolitan of Addis Abeba of the Ethiopics (Ethiopia) and President of Association of Member Episcopal Conferences in Eastern Africa, was created Cardinal-Priest of S. Romano Martire

2015.01.19

Ethiopia Diocese of Bahir Dar–Dessie (Ethiopic Rite) was established (from Metropolitanate sui juris of Addis Abeba) (Ethiopia)

Ethiopia Bishop Lisane-Christos Matheos Semahun, Titular Bishop of Mathara in Numidia and Auxiliary Bishop of Addis Abeba of the Ethiopics (Ethiopia), was appointed as Bishop of Bahir Dar–Dessie of the Ethiopics (Ethiopia)

2014.09.10

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Ethiopia and Special Representative to African Union (AU), was appointed as Apostolic Nuncio to Djibouti and Apostolic Delegate to Somalia

2014.07.24

Ethiopia Archbishop Berhaneyesus Demerew Souraphiel, C.M., President of Council of the Ethiopian Church, President of Ethiopian and Eritrean Episcopal Conference and Metropolitan of Addis Abeba of the Ethiopics (Ethiopia), was appointed as President of Association of Member Episcopal Conferences in Eastern Africa

2014.07.12

Italy Archbishop Luigi Bianco, Apostolic Nuncio to Honduras, was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia and Special Representative to African Union (AU)

2014.06.14

India Archbishop George Panikulam, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Delegate to Somalia, Special Representative to African Union (AU) and Apostolic Nuncio to Djibouti, was appointed as Apostolic Nuncio to Uruguay

2014.01.12

Ethiopia Bishop Tsegaye Keneni Derara succeeded as Vicar Apostolic of Soddo (Ethiopia)

Ethiopia Bishop Rodrigo Mejía Saldarriaga, S.J., resigned as Vicar Apostolic of Soddo (Ethiopia)

2013.11.24

Ethiopia Fr. Tsegaye Keneni Derara was consecrated as Titular Bishop of Maximiana in Byzacena and Coadjutor Vicar Apostolic of Soddo (Ethiopia)

2013.11.10

Ethiopia Bishop Varghese Thottamkara, C.M., succeeded as Vicar Apostolic of Nekemte (Ethiopia)

Ethiopia Bishop Theodorus van Ruijven, C.M., resigned as Vicar Apostolic of Nekemte (Ethiopia)

2013.10.11

Ethiopia Fr. Tsegaye Keneni Derara was elected Coadjutor Vicar Apostolic of Soddo (Ethiopia) and Titular Bishop of Maximiana in Byzacena

2013.08.13

Ethiopia Fr. Varghese Thottamkara, C.M., was consecrated as Titular Bishop of Chullu and Coadjutor Vicar Apostolic of Nekemte (Ethiopia)

2013.08.08

Malta Msgr. Antoine Camilleri, Undersecretary for Relations with States of Secretariat of State, was appointed as Member of Financial Security Committee

2013.06.28

Ethiopia Fr. Varghese Thottamkara, C.M., was elected Coadjutor Vicar Apostolic of Nekemte (Ethiopia) and Titular Bishop of Chullu

2013.02.22

Malta Msgr. Antoine Camilleri was appointed as Undersecretary for Relations with States of Secretariat of State

2012.02.11

Ethiopia Apostolic Prefecture of Robe was established (from Apostolic Vicariate of Meki) (Ethiopia)

Ethiopia Fr. Angelo Antolini, O.F.M. Cap., was appointed as Prefect Apostolic of Robe (Ethiopia)

2011

Italy Archbishop Silvano Maria Tomasi, C.S., Permanent Observer to Office of the United Nations and Specialized Institutions in Geneva (UNOG) and Permanent Observer to World Trade Organization (WTO), was appointed as Representative to International Organization for Migration (IOM)

2010.04.18

Ethiopia Fr. Lisane-Christos Matheos Semahun was consecrated as Titular Bishop of Mathara in Numidia and Auxiliary Bishop of Addis Abeba of the Ethiopics (Ethiopia)

2010.04.11

Ethiopia Fr. Woldeghiorghis Mathewos was consecrated as Vicar Apostolic of Hosanna (Ethiopia) and Titular Bishop of Turuda

2010.01.31

Ethiopia Fr. Angelo Moreschi, S.D.B., was consecrated as Vicar Apostolic of Gambella (Ethiopia) and Titular Bishop of Elephantaria in Mauretania

2010.01.24

Ethiopia Fr. Markos Ghebremedhin, C.M., was consecrated as Vicar Apostolic of Jimma–Bonga (Ethiopia) and Titular Bishop of Gummi in Proconsulari

2010.01.20

Ethiopia Apostolic Vicariate of Hosanna was restored (from Apostolic Vicariate of Soddo–Hosanna) (Ethiopia)

Ethiopia Apostolic Vicariate of Soddo–Hosanna was renamed as Apostolic Vicariate of Soddo (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Hosanna) (Ethiopia)

Ethiopia Fr. Woldeghiorghis Mathewos was elected Vicar Apostolic of Hosanna (Ethiopia) and Titular Bishop of Turuda

Ethiopia Bishop Rodrigo Mejía Saldarriaga, S.J., Vicar Apostolic of Soddo–Hosanna (Ethiopia), was appointed as Vicar Apostolic of Soddo (Ethiopia)

2010.01.05

Ethiopia Fr. Lisane-Christos Matheos Semahun was elected Titular Bishop of Mathara in Numidia and Auxiliary Bishop of Addis Abeba of the Ethiopics (Ethiopia)

2009.12.05

Ethiopia Apostolic Prefecture of Gambella was promoted as Apostolic Vicariate of Gambella (Ethiopia)

Ethiopia Apostolic Prefecture of Jimma–Bonga was promoted as Apostolic Vicariate of Jimma–Bonga (Ethiopia)

Ethiopia Fr. Markos Ghebremedhin, C.M., was elected Titular Bishop of Gummi in Proconsulari and Vicar Apostolic of Jimma–Bonga (Ethiopia)

Ethiopia Fr. Angelo Moreschi, S.D.B., Prefect Apostolic of Gambella (Ethiopia), was elected Titular Bishop of Elephantaria in Mauretania and Vicar Apostolic of Gambella (Ethiopia)

2009.08.30

Ethiopia Fr. Theodorus van Ruijven, C.M., was consecrated as Vicar Apostolic of Nekemte (Ethiopia) and Titular Bishop of Utimma

2009.07.23

Ethiopia Fr. Theodorus van Ruijven, C.M., Prefect Apostolic of Jimma–Bonga (Ethiopia) and Apostolic Administrator of Nekemte (Ethiopia), was elected Vicar Apostolic of Nekemte (Ethiopia) and Titular Bishop of Utimma

2009.07.16

Ireland Archbishop Patrick Coveney resigned as Apostolic Nuncio to Greece

2009.06.02

Ethiopia Bishop Kidane-Mariam Teklehaimanot, Bishop emeritus of Adigrat of the Ethiopics (Ethiopia), passed away at 75

...

as of 2020.05.05

© 2020 GCatholic.org

Up