GCatholic.org


Recent Events

in Spain

Spain
DateDescendingRecent Events
2019.11.14

Spain Fr. Juan Antonio Guerrero Alves, S.J. was appointed as Prefect of Secretariat for the Economy

2019.11.01

Peru Bishop Miguel Olaortúa Laspra, O.S.A., Vicar Apostolic of Iquitos (Peru), passed away at 56

2019.10.23

Argentina Bishop José Demetrio Jiménez Sánchez-Mariscal, O.S.A., Bishop-Prelate of Cafayate (Argentina), passed away at 56

Argentina Bishop Pedro María Olmedo Rivero, C.M.F. resigned as Bishop-Prelate of Humahuaca (Argentina)

2019.10.11

Bolivia Bishop Francisco Javier del Río Sendino resigned as Bishop of Tarija (Bolivia)

2019.10.07

Spain Archbishop Alberto Ortega Martín, Apostolic Nuncio to Jordan and Apostolic Nuncio to Iraq, was appointed as Apostolic Nuncio to Chile

2019.10.05

Spain Bishop Miguel Ángel Ayuso Guixot, M.C.C.J., President of Pontifical Council for Inter-Religious Dialogue and Prefect of Commission for Religious Relations with Muslims, was created Cardinal-Deacon of S. Girolamo della Carità

Morocco Archbishop Cristóbal López Romero, S.D.B., Archbishop of Rabat (Morocco) and Apostolic Administrator of Tánger (Morocco), was created Cardinal-Priest of S. Leone I

2019.10.03

Spain Bishop Ignacio Noguer Carmona, Bishop emeritus of Huelva (Spain), passed away at 88

2019.10.01

Philippines Archbishop Bernardito Cleopas Auza, Permanent Observer to United Nations Office (UN), was appointed as Apostolic Nuncio to Andorra and Apostolic Nuncio to Spain

2019.09.20

Spain Bishop Gregorio Martínez Sacristán, Bishop of Zamora (Spain), passed away at 72

2019.09.17

Spain Fr. Fernando Millán Romeral, O. Carm. resigned as Prior General of Order of the Brothers of Our Lady of Mount Carmel (Carmelites)

2019.09.01

Spain Fr. Manuel Enrique Barrios Prieto was appointed as Secretary General of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2019.08.31

Philippines Archbishop Bernardito Cleopas Auza resigned as Permanent Observer to Organization of American States (OAS)

2019.07.26

Peru Bishop Emiliano Antonio Cisneros Martínez, O.A.R. resigned as Apostolic Administrator of Huamachuco (Peru)

2019.07.21

Spain Cardinal José Manuel Estepa Llaurens, Cardinal-Priest of S. Gabriele Arcangelo all’Acqua Traversa and Archbishop Military Ordinary emeritus of Spain (Spain), passed away at 93

2019.07.04

Italy Archbishop Renzo Fratini resigned as Apostolic Nuncio to Andorra and Apostolic Nuncio to Spain

2019.07.01

Spain Fr. Jesús Villagrasa Lasaga, L.C. resigned as Rector Magnificus of Pontifical Athenaeum Regina Apostolorum

2019.06.08

Spain Fr. Joan Planellas i Barnosell was consecrated as Metropolitan Archbishop of Tarragona (Spain)

2019.06.07

Spain Fr. Rafael García de la Serrana Villalobos, Director of Directorate of Technical Services of Vatican City State, was appointed as Director of Directorate for Infrastructures and Services of Vatican City State

2019.05.25

Spain Bishop Miguel Ángel Ayuso Guixot, M.C.C.J., Secretary of Pontifical Council for Inter-Religious Dialogue and Vice-Prefect of Commission for Religious Relations with Muslims, was appointed as President of Pontifical Council for Inter-Religious Dialogue and Prefect of Commission for Religious Relations with Muslims

2019.05.24

Morocco Archbishop Santiago Agrelo Martínez, O.F.M. resigned as Archbishop of Tánger (Morocco)

Spain Bishop Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru resigned as Canonist of Apostolic Penitentiary

Morocco Archbishop Cristóbal López Romero, S.D.B., Archbishop of Rabat (Morocco), was appointed as Apostolic Administrator of Tánger (Morocco)

2019.05.22

Bolivia Fr. Jesús Galeote Tormo, O.F.M. was consecrated as Vicar Apostolic of Camiri (Bolivia)

2019.05.15

Spain Bishop Juan Antonio Menéndez Fernández, Bishop of Astorga (Spain), passed away at 62

2019.05.14

Italy Fr. Antoni Pujals i Ginebreda was appointed as Vicar General of Opus Dei (Italy)

2019.05.11

Spain Fr. Sebastián Chico Martínez was consecrated as Titular Bishop of Valliposita and Auxiliary Bishop of Cartagena (Spain)

Spain Fr. José Antonio Nieto Sepúlveda, C.R.S. was appointed as Superior General of Clerics Regular of Somasca (Somascans)

2019.05.09

USA Bishop David Arias Pérez, O.A.R., Auxiliary Bishop emeritus of Newark (USA), passed away at 89

2019.05.04

Spain Fr. Joan Planellas i Barnosell was elected Metropolitan Archbishop of Tarragona (Spain)

Spain Archbishop Jaume Pujol Balcells resigned as Metropolitan Archbishop of Tarragona (Spain)

2019.04.26

Panama Bishop Pablo Varela Server resigned as Auxiliary Bishop of Panamá (Panama)

2019.04.24

Mozambique Bishop Francisco Lerma Martínez, I.M.C., Bishop of Gurué (Mozambique), passed away at 74

2019.04.06

Spain Fr. Joseba Segura Etxezarraga was consecrated as Titular Bishop of Baza and Auxiliary Bishop of Bilbao (Spain)

2019.03.23

Chile Bishop Celestino Aós Braco, O.F.M. Cap., Bishop of Copiapó (Chile), was appointed as Apostolic Administrator of Santiago (Chile)

2019.03.04

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2019.03.02

Spain Bishop Rafael Torija de la Fuente, Bishop emeritus of Ciudad Real (Spain), passed away at 91

2019.02.22

Bolivia Fr. Jesús Galeote Tormo, O.F.M., Apostolic Administrator of Camiri (Bolivia), was elected Vicar Apostolic of Camiri (Bolivia)

2019.02.20

Spain Fr. Sebastián Chico Martínez was elected Titular Bishop of Valliposita and Auxiliary Bishop of Cartagena (Spain)

2019.02.12

Spain Fr. Joseba Segura Etxezarraga was elected Titular Bishop of Baza and Auxiliary Bishop of Bilbao (Spain)

2019.01.26

Spain Cardinal Aquilino Bocos Merino, C.M.F. took possession as Cardinal-Deacon of S. Lucia del Gonfalone

2019.01.25

Spain Bishop Jaume Traserra Cunillera, Bishop emeritus of Solsona (Spain), passed away at 84

2019.01.24

Spain Cardinal Fernando Sebastián Aguilar, C.M.F., Cardinal-Priest of S. Angela Merici and Metropolitan Archbishop emeritus of Pamplona y Tudela (Spain), passed away at 89

2019.01.17

Spain Cardinal Luis Francisco Ladaria Ferrer, S.J. resigned as President of Pontifical Commission “Ecclesia Dei”

2019.01.16

Spain Bishop Cecilio Raúl Berzosa Martínez resigned as Bishop of Ciudad Rodrigo (Spain)

Spain Bishop Jesús García Burillo was appointed as Apostolic Administrator of Ciudad Rodrigo (Spain)

Spain Archbishop Francisco Gil Hellín resigned as Apostolic Administrator sede plena of Ciudad Rodrigo (Spain)

2018.12.31

Spain Dr. Paloma García Ovejero resigned as Deputy Director of Press Office of the Holy See

2018.12.28

Spain Archbishop Santiago García Aracil, Metropolitan Archbishop emeritus of Mérida–Badajoz (Spain), passed away at 78

2018.12.22

Spain Fr. Francisco Jesús Orozco Mengíbar was consecrated as Bishop of Guadix (Spain)

2018.12.21

Venezuela Bishop Jesús Alfonso Guerrero Contreras, O.F.M. Cap., Bishop of Machiques (Venezuela), was appointed as Bishop of Barinas (Venezuela)

2018.12.19

Brazil Bishop Segismundo Martínez Álvarez, S.D.B. resigned as Bishop of Corumbá (Brazil)

2018.12.15

Spain Fr. José María Gil Tamayo was consecrated as Bishop of Ávila (Spain)

2018.11.21

Spain Bishop Luis Javier Argüello García, Auxiliary Bishop of Valladolid (Spain), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Spain

Spain Bishop-elect José María Gil Tamayo resigned as Secretary General of Episcopal Conference of Spain

2018.11.06

Spain Bishop Jesús García Burillo resigned as Bishop of Ávila (Spain)

Spain Fr. José María Gil Tamayo, Secretary General of Episcopal Conference of Spain, was elected Bishop of Ávila (Spain)

2018.10.30

Spain Fr. Francisco Jesús Orozco Mengíbar was elected Bishop of Guadix (Spain)

2018.10.10

Chad Bishop Miguel Ángel Sebastián Martínez, M.C.C.J., Bishop of Lai (Chad), was appointed as Bishop of Sarh (Chad)

...

as of 2019.11.16

© 2019 GCatholic.org

Up