GCatholic.org


Recent Events

in Estonia

Estonia
DateDescendingRecent Events
2019.08.06

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia

2019.06.15

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe, was appointed as Apostolic Nuncio to Lithuania

2019.03.04

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2018.11.30

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen resigned as Apostolic Nuncio to Austria

2017.11.21

Armenia Archbishop Vartan Kechichian, C.A.M., Coadjutor Ordinary emeritus of East Europe of the Armenians (Armenia), passed away at 84

2016.12.30

Estonia Archbishop Justo Mullor García, President emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, passed away at 84

2015.10.01

Iran Archbishop Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Patriarchal Administrator of Ispahan of the Armenians (Iran)

2015.06.15

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates, was appointed as Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe

2015.03.21

Iran Archbishop Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Apostolic Administrator of Greece of the Armenians (Greece)

2014.03.22

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia

2014.03.08

Spain Archbishop Pedro López Quintana was appointed as Apostolic Nuncio to Lithuania

2013.12.18

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Lithuania and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2013.09.28

Spain Archbishop Pedro López Quintana resigned as Apostolic Nuncio to Canada

2011.07.21

Belarus Cardinal Kazimierz Świątek (Казімір Свёнтэк), Cardinal-Priest of S. Gerardo Maiella and Metropolitan Archbishop emeritus of Minsk–Mohilev (Belarus), passed away at 96

2011.07.16

Armenia Msgr. Raphaël François Minassian was consecrated as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia) and Titular Archbishop of Cesarea in Cappadocia of the Armenians

2011.06.30

Belarus Cardinal Kazimierz Świątek (Казімір Свёнтэк) resigned as Apostolic Administrator of Pinsk (Belarus)

2011.06.24

Armenia Msgr. Raphaël François Minassian, Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan), was elected Titular Archbishop of Cesarea in Cappadocia of the Armenians and Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

Armenia Fr. Vahan Ohanian resigned as Apostolic Administrator of East Europe of the Armenians (Armenia)

2010.03.27

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar and Apostolic Delegate to Arabian Peninsula, was appointed as Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates

2010.01.23

Bosnia and Herzegovina Msgr. Petar Rajič was consecrated as Titular Archbishop of Sarsenterum, Apostolic Nuncio to Qatar, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Bahrain and Apostolic Delegate to Arabian Peninsula

2010.01.06

Iran Archbishop Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., resigned as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

Armenia Fr. Vahan Ohanian was appointed as Apostolic Administrator of East Europe of the Armenians (Armenia)

2009.12.10

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2009.12.02

Bosnia and Herzegovina Msgr. Petar Rajič was elected Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar, Apostolic Delegate to Arabian Peninsula and Titular Archbishop of Sarsenterum

2009.03.25

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Latvia

2009.03.14

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Lithuania

2009.01.14

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2007.10.15

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender resigned as Apostolic Nuncio to Germany

2007.10.13

Estonia Archbishop Justo Mullor García resigned as President of Pontifical Ecclesiastical Academy

2006.12.24

Armenia Archbishop Nerses Der Nersessian, C.A.M., Ordinary emeritus of East Europe of the Armenians (Armenia), passed away at 86

2006.06.14

Belarus Cardinal Kazimierz Świątek (Казімір Свёнтэк) resigned as Metropolitan Archbishop of Minsk–Mohilev (Belarus) and President of Catholic Episcopal Conference of Belarus

2006

Armenia Fr. Raphaël François Minassian was appointed as Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman of the Armenians (Jordan)

2005.09.10

Estonia Fr. Philippe Jean-Charles Jourdan was consecrated as Apostolic Administrator of Estonia (Estonia) and Titular Bishop of Pertusa

2005.04.02

Armenia Archbishop Nerses Der Nersessian, C.A.M., resigned as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

Iran Bishop Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., Bishop of Ispahan of the Armenians (Iran) and Apostolic Administrator of Greece of the Armenians (Greece), was promoted as Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia), Patriarchal Administrator of Ispahan of the Armenians (Iran) and Titular Archbishop of Adana of the Armenians

Armenia Archbishop Vartan Kechichian, C.A.M., resigned as Coadjutor Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

2005.04.01

Estonia Fr. Philippe Jean-Charles Jourdan was elected Titular Bishop of Pertusa and Apostolic Administrator of Estonia (Estonia)

2005.03.23

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen resigned as Apostolic Administrator of Estonia (Estonia)

2004.03.30

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Haiti, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

2003.11.25

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Czech Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Germany

2003.02.08

Spain Archbishop Pedro López Quintana was appointed as Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal

2003.01.06

Spain Msgr. Pedro López Quintana was consecrated as Titular Archbishop of Agropoli and Assessor for General Affairs emeritus of Secretariat of State

2002.12.12

Spain Msgr. Pedro López Quintana, Assessor for General Affairs of Secretariat of State, was elected Titular Archbishop of Agropoli

2001.11.15

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Administrator of Estonia (Estonia)

2001.10.25

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen, Apostolic Nuncio to Armenia, Apostolic Nuncio to Azerbaigian and Apostolic Nuncio to Georgia, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania

2001.05.19

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia, Apostolic Nuncio to Lithuania and Apostolic Administrator of Estonia (Estonia), was appointed as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2001.05.13

Armenia Fr. Vartan Kechichian, C.A.M., was consecrated as Titular Archbishop of Mardin of the Armenians and Coadjutor Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia)

2001.02.17

Armenia Fr. Vartan Kechichian, C.A.M., was elected Coadjutor Ordinary of East Europe of the Armenians (Armenia) and Titular Archbishop of Mardin of the Armenians

2001.01.28

Iran Fr. Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., was consecrated as Bishop of Ispahan of the Armenians (Iran) and Apostolic Administrator of Greece of the Armenians (Greece)

2000.09.27

Iran Fr. Neshan Karakéhéyan, I.C.P.B., Ordinary of Greece of the Armenians (Greece), was elected Bishop of Ispahan of the Armenians (Iran) and Apostolic Administrator of Greece of the Armenians (Greece)

2000.02.11

Estonia Archbishop Justo Mullor García, Apostolic Nuncio to Mexico, was appointed as President of Pontifical Ecclesiastical Academy

1999.08.26

Italy Fr. Luigi Bonazzi was consecrated as Titular Archbishop of Atella and Apostolic Nuncio to Haiti

1999.06.19

Italy Fr. Luigi Bonazzi was elected Apostolic Nuncio to Haiti and Titular Archbishop of Atella

1999.02.11

Belarus Cardinal Kazimierz Świątek (Казімір Свёнтэк), Metropolitan Archbishop of Minsk–Mohilev (Belarus) and Apostolic Administrator of Pinsk (Belarus), was appointed as President of Catholic Episcopal Conference of Belarus

1998.06.13

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen, Apostolic Nuncio to Mozambique, was appointed as Apostolic Nuncio to Armenia, Apostolic Nuncio to Azerbaigian and Apostolic Nuncio to Georgia

1998.02.07

Spain Fr. Pedro López Quintana was appointed as Assessor for General Affairs of Secretariat of State

1997.08.09

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Administrator of Estonia (Estonia)

1997.07.09

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Pro-Nuncio to Sudan and Apostolic Delegate to Somalia, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia and Apostolic Nuncio to Lithuania

1997.04.02

Estonia Archbishop Justo Mullor García, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Latvia, Apostolic Nuncio to Lithuania and Apostolic Administrator of Estonia (Estonia), was appointed as Apostolic Nuncio to Mexico

1996.02.22

Estonia Archbishop Peter Stephan Zurbriggen, Apostolic Delegate to Mozambique, was appointed as Apostolic Nuncio to Mozambique

...

as of 2020.05.05

© 2020 GCatholic.org

Up