GCatholic.org


Recent Events

in Algeria

Algeria
DateDescendingRecent Events
2019.08.08

France Bishop Jean-Marc Aveline, Titular Bishop of Simidicca and Auxiliary Bishop of Marseille (France), was promoted as Metropolitan Archbishop of Marseille (France)

2019.04.03

Algeria Bishop Gabriel Jules Joseph Piroird, Prado, Bishop emeritus of Constantine (Algeria), passed away at 86

2017.08.24

Algeria Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla Bader, Apostolic Nuncio to Pakistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Dominican Republic and Apostolic Delegate to Puerto Rico

2017.05.20

Algeria Fr. John Gordon MacWilliam, M. Afr. was consecrated as Bishop of Laghouat (Algeria)

2017.03.16

Algeria Fr. John Gordon MacWilliam, M. Afr. was elected Bishop of Laghouat (Algeria)

Algeria Bishop Claude Jean Narcisse Rault, M. Afr. resigned as Bishop of Laghouat (Algeria)

2016.12.24

Algeria Bishop Paul Desfarges, S.J., Bishop of Constantine (Algeria), President of Regional Episcopal Conference of North Africa and Apostolic Administrator of Alger (Algeria), was promoted as Metropolitan Archbishop of Alger (Algeria)

2016.12.17

Lebanon Archbishop Edmond Y. Farhat, Apostolic Nuncio emeritus to Austria, passed away at 83

2016.12.07

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Belgium, was appointed as Apostolic Nuncio to Luxembourg

2016.10.12

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Nigeria and Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS), was appointed as Apostolic Nuncio to Belgium

2016.06.14

Italy Archbishop Luciano Russo, Apostolic Nuncio to Rwanda, was appointed as Apostolic Nuncio to Algeria and Apostolic Nuncio to Tunisia

2015.12.12

Italy Archbishop Antonio Sozzo resigned as Apostolic Nuncio to Morocco

2015.05.23

Algeria Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla Bader, Metropolitan Archbishop of Alger (Algeria), was appointed as Apostolic Nuncio to Pakistan and Titular Archbishop of Mathara in Numidia

Algeria Bishop Paul Desfarges, S.J., Bishop of Constantine (Algeria), was appointed as Apostolic Administrator of Alger (Algeria)

2015

Algeria Bishop Paul Desfarges, S.J., Bishop of Constantine (Algeria), was appointed as President of Regional Episcopal Conference of North Africa

Taiwan Archbishop Thomas Yeh Sheng-nan (葉勝男) resigned as Apostolic Nuncio to Algeria and Apostolic Nuncio to Tunisia

2014.01.26

France Msgr. Jean-Marc Aveline was consecrated as Titular Bishop of Simidicca and Auxiliary Bishop of Marseille (France)

2013.12.19

France Msgr. Jean-Marc Aveline was elected Titular Bishop of Simidicca and Auxiliary Bishop of Marseille (France)

2013.12.13

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Nigeria, was appointed as Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS)

2013.01.25

Algeria Fr. Jean-Paul Vesco, O.P. was consecrated as Bishop of Oran (Algeria)

2012.12.01

Algeria Bishop Alphonse Georger resigned as Bishop of Oran (Algeria)

Algeria Fr. Jean-Paul Vesco, O.P. was elected Bishop of Oran (Algeria)

2012.04.14

Italy Msgr. Luciano Russo was consecrated as Titular Archbishop of Monteverde and Apostolic Nuncio to Rwanda

2012.02.16

Italy Archbishop-elect Luciano Russo was appointed as Apostolic Nuncio to Rwanda

2012.01.27

Italy Msgr. Luciano Russo was elected Titular Archbishop of Monteverde

2012.01.19

Italy Archbishop Giovanni De Andrea, Vice-President emeritus of Labour Office of the Apostolic See, passed away at 83

2010.02.02

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Seychelles, Apostolic Delegate to Comoro Islands and Apostolic Nuncio to Mauritius, was appointed as Apostolic Nuncio to Nigeria

2009.02.12

Algeria Fr. Paul Desfarges, S.J. was consecrated as Bishop of Constantine (Algeria)

2009.01.14

Lebanon Archbishop Edmond Y. Farhat resigned as Apostolic Nuncio to Austria

2008.11.21

Algeria Fr. Paul Desfarges, S.J. was elected Bishop of Constantine (Algeria)

Algeria Bishop Gabriel Jules Joseph Piroird, Prado resigned as Bishop of Constantine (Algeria)

2008.07.17

Algeria Fr. Ghaleb Moussa Abdalla Bader was consecrated as Metropolitan Archbishop of Alger (Algeria)

2008.05.24

Algeria Fr. Ghaleb Moussa Abdalla Bader was elected Metropolitan Archbishop of Alger (Algeria)

Algeria Archbishop Henri Antoine Marie Teissier resigned as Metropolitan Archbishop of Alger (Algeria)

2007.10.13

Italy Archbishop Giovanni De Andrea resigned as Vice-President of Labour Office of the Apostolic See

2006.08.02

Colombia Archbishop Gabriel Montalvo Higuera, Apostolic Nuncio emeritus to United States of America and Permanent Observer emeritus to Organization of American States (OAS), passed away at 76

2005.12.17

Colombia Archbishop Gabriel Montalvo Higuera resigned as Apostolic Nuncio to United States of America and Permanent Observer to Organization of American States (OAS)

2005.07.26

Lebanon Archbishop Edmond Y. Farhat, Apostolic Nuncio to Turkey and Apostolic Nuncio to Turkmenistan, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2005.06.23

Palestine Bishop Jean-Baptiste Gourion, O.S.B. Oliv., Auxiliary Bishop of Jerusalem (Palestine), passed away at 70

2004.12.16

Algeria Fr. Claude Jean Narcisse Rault, M. Afr. was consecrated as Bishop of Laghouat (Algeria)

2004.10.26

Algeria Fr. Michel Larbubu, M. Afr. resigned as Apostolic Administrator of Laghouat (Algeria)

Algeria Fr. Claude Jean Narcisse Rault, M. Afr. was elected Bishop of Laghouat (Algeria)

2004.06.09

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Seychelles and Apostolic Delegate to Comoro Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Mauritius

2004.06.01

Algeria Bishop Michel-Joseph-Gérard Gagnon, M. Afr., Bishop of Laghouat (Algeria), passed away at 71

2004.04.29

Algeria Fr. Michel Larbubu, M. Afr. was appointed as Apostolic Administrator of Laghouat (Algeria)

2004.04.22

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Algeria and Apostolic Nuncio to Tunisia, was appointed as Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Seychelles and Apostolic Delegate to Comoro Islands

Taiwan Archbishop Thomas Yeh Sheng-nan (葉勝男), Apostolic Nuncio to Sri Lanka, was appointed as Apostolic Nuncio to Algeria and Apostolic Nuncio to Tunisia

2004

Algeria Archbishop Henri Antoine Marie Teissier resigned as President of Regional Episcopal Conference of North Africa

2003.11.09

Palestine Fr. Jean-Baptiste Gourion, O.S.B. Oliv. was consecrated as Titular Bishop of Lydda and Auxiliary Bishop of Jerusalem (Palestine)

2003.08.14

Palestine Fr. Jean-Baptiste Gourion, O.S.B. Oliv. was elected Titular Bishop of Lydda and Auxiliary Bishop of Jerusalem (Palestine)

2003.07.17

Italy Archbishop Antonio Sozzo, Apostolic Nuncio to Costa Rica, was appointed as Apostolic Nuncio to Morocco

2003

Italy Archbishop Giovanni De Andrea resigned as President of Vatican Publishing House

2001.12.11

Lebanon Archbishop Edmond Y. Farhat, Apostolic Nuncio to Macedonia and Apostolic Nuncio to Slovenia, was appointed as Apostolic Nuncio to Turkey and Apostolic Nuncio to Turkmenistan

1998.12.20

Taiwan Fr. Thomas Yeh Sheng-nan (葉勝男) was consecrated as Titular Archbishop of Leptis Magna and Apostolic Nuncio to Sri Lanka

1998.12.07

Colombia Archbishop Gabriel Montalvo Higuera, President of Pontifical Ecclesiastical Academy, was appointed as Apostolic Nuncio to United States of America and Permanent Observer to Organization of American States (OAS)

1998.11.10

Taiwan Fr. Thomas Yeh Sheng-nan (葉勝男) was elected Apostolic Nuncio to Sri Lanka and Titular Archbishop of Leptis Magna

1998.08.22

Uganda Fr. Augustine Kasujja was consecrated as Titular Archbishop of Cesarea in Numidia, Apostolic Nuncio to Tunisia and Apostolic Nuncio to Algeria

1998.08.16

Algeria Fr. Alphonse Georger was consecrated as Bishop of Oran (Algeria)

1998.07.10

Algeria Fr. Alphonse Georger was elected Bishop of Oran (Algeria)

1998.05.26

Uganda Fr. Augustine Kasujja was elected Apostolic Nuncio to Algeria, Apostolic Nuncio to Tunisia and Titular Archbishop of Cesarea in Numidia

...

as of 2019.11.11

© 2019 GCatholic.org

Up