GCatholic.org


Recent Events

in Germany

Germany
DateDescendingRecent Events
2019.07.13

Germany Fr. Gerhard Schneider was consecrated as Titular Bishop of Abbir Germaniciana and Auxiliary Bishop of Rottenburg–Stuttgart (Germany)

2019.07.04

Germany Bishop Konrad Zdarsa resigned as Bishop of Augsburg (Germany)

2019.06.30

Germany Fr. Christian Würtz was consecrated as Titular Bishop of Germania in Dacia and Auxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau (Germany)

2019.05.10

Germany Bishop Paul-Werner Scheele, Bishop emeritus of Würzburg (Germany), passed away at 91

2019.04.26

Germany Fr. Christian Würtz was elected Titular Bishop of Germania in Dacia and Auxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau (Germany)

2019.04.16

Germany Fr. Gerhard Schneider was elected Titular Bishop of Abbir Germaniciana and Auxiliary Bishop of Rottenburg–Stuttgart (Germany)

2019.04.03

France Archbishop Éric de Moulins-Beaufort, Metropolitan Archbishop of Reims (France), was appointed as President of Bishops’ Conference of France

2019.01.08

Germany Archbishop Giorgio Zur, Apostolic Nuncio emeritus to Austria, passed away at 88

2018.12.13

Germany Bishop Michael Gerber, Titular Bishop of Migirpa and Auxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau (Germany), was appointed as Bishop of Fulda (Germany)

2018.11.26

Germany Bishop Leo Schwarz, Auxiliary Bishop emeritus of Trier (Germany), passed away at 87

2018.11.07

Brazil Bishop Frederico Heimler, S.D.B., Bishop emeritus of Cruz Alta (Brazil), passed away at 76

2018.10.22

Germany Bishop Friedrich Ostermann, Auxiliary Bishop emeritus of Münster (Germany), passed away at 86

2018.10.11

Germany Bishop Engelbert Siebler, Auxiliary Bishop emeritus of München und Freising (Germany), passed away at 81

2018.09.22

Germany Bishop Johannes Kapp, Auxiliary Bishop emeritus of Fulda (Germany), passed away at 89

2018.09.20

Brazil Bishop Conrado Walter, S.A.C., Bishop emeritus of Jacarezinho (Brazil), passed away at 95

2018.09.01

Germany Fr. Heiner Wilmer, S.C.I. was consecrated as Bishop of Hildesheim (Germany)

2018.09

Germany Br. Ulrich Schmitz, F.F.S.C. resigned as Superior General of Franciscan Brothers of the Holy Cross

2018.08.22

Germany Fr. Frank Bayard, O.T. was appointed as Grand Master of Order of the Teutonic Knights of Saint Mary’s Hospital in Jerusalem (Teutonic Order)

2018.08.18

France Bishop Éric de Moulins-Beaufort, Titular Bishop of Cresima and Auxiliary Bishop of Paris (France), was promoted as Metropolitan Archbishop of Reims (France)

2018.08.09

Germany Bishop Manfred Melzer, Auxiliary Bishop emeritus of Köln (Germany), passed away at 74

2018.07.24

Germany Abbot Thomas Anton Handgrätinger, O. Praem. resigned as Abbot General of Order of the Canons Regular of Prémontré (Norbertines, Premonstratensians)

2018.07.04

Germany Fr. Heinz Kulüke, S.V.D. resigned as Superior General of Society of the Divine Word (Divine Word Missionaries)

2018.06.16

Germany Archbishop Martin Krebs, Apostolic Nuncio to Cook Island, Apostolic Nuncio to Kiribati, Apostolic Nuncio to Micronesia, Apostolic Nuncio to New Zealand, Apostolic Nuncio to Palau, Apostolic Delegate to Pacific Ocean, Apostolic Nuncio to Fiji Islands, Apostolic Nuncio to Samoa, Apostolic Nuncio to Vanuatu, Apostolic Nuncio to Tonga, Apostolic Nuncio to Marshall Islands and Apostolic Nuncio to Nauru, was appointed as Apostolic Nuncio to Uruguay

2018.06.15

Uruguay Bishop Rodolfo Pedro Wirz Kraemer resigned as Bishop of Maldonado–Punta del Este (Uruguay)

2018.06.10

Germany Msgr. Franz Jung was consecrated as Bishop of Würzburg (Germany)

2018.06.05

Germany Bishop Heinz Josef Algermissen resigned as Bishop of Fulda (Germany)

2018.05.19

Germany Cardinal Paul Josef Cordes, Cardinal-Deacon of S. Lorenzo in Piscibus, was appointed as Cardinal-Priest of S. Lorenzo in Piscibus pro hac vice Title

Italy Cardinal Giovanni Lajolo, Cardinal-Deacon of S. Maria Liberatrice a Monte Testaccio, was appointed as Cardinal-Priest of S. Maria Liberatrice a Monte Testaccio pro hac vice Title

2018.04.25

Germany Bishop Hans-Reinhard Koch, Auxiliary Bishop emeritus of Erfurt (Germany), passed away at 88

2018.04.15

Germany Fr. Peter Birkhofer was consecrated as Titular Bishop of Villamagna in Tripolitana and Auxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau (Germany)

2018.04.06

Germany Fr. Heiner Wilmer, S.C.I., Superior General of Congregation of the Priests of the Sacred Heart (Dehonians), was elected Bishop of Hildesheim (Germany)

2018.03.11

Germany Cardinal Karl Lehmann, Cardinal-Priest of S. Leone I and Bishop emeritus of Mainz (Germany), passed away at 81

2018.03.08

Germany Cardinal Reinhard Marx resigned as President of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

Germany Bishop Franz-Josef Overbeck, Bishop of Essen (Germany) and Military Ordinary of Germany (Germany), was appointed as Vice-President of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2018.03.07

Germany Bishop Werner Radspieler, Auxiliary Bishop emeritus of Bamberg (Germany), passed away at 79

2018.02.19

Germany Fr. Peter Birkhofer was elected Titular Bishop of Villamagna in Tripolitana and Auxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau (Germany)

Germany Bishop Bernd Joachim Uhl resigned as Auxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau (Germany)

2018.02.16

Germany Msgr. Franz Jung was elected Bishop of Würzburg (Germany)

2017.12.31

Brazil Bishop Luís Herbst, C.S.Sp., Bishop emeritus of Cruzeiro do Sul (Brazil), passed away at 92

2017.11.24

Germany Bishop Dieter Geerlings resigned as Auxiliary Bishop of Münster (Germany)

2017.09.18

Germany Bishop Friedhelm Hofmann resigned as Bishop of Würzburg (Germany)

2017.09.09

Germany Bishop Norbert Trelle resigned as Bishop of Hildesheim (Germany)

2017.09.03

Germany Msgr. Franz Josef Gebert was consecrated as Titular Bishop of Vegesela in Byzacena and Auxiliary Bishop of Trier (Germany)

2017.09.02

Germany Sr. Ingeborg Müller, C.P.S. resigned as Superior General of Missionary Sisters of the Precious Blood

2017.09.01

South Africa Bishop Michael Wüstenberg resigned as Bishop of Aliwal (South Africa)

2017.08.27

Germany Fr. Peter Kohlgraf was consecrated as Bishop of Mainz (Germany)

2017.08.15

Peru Fr. Reinhold Nann was consecrated as Bishop-Prelate of Caravelí (Peru)

2017.07.20

Germany Msgr. Hans-Peter Fischer was appointed as Prelate Auditor of Tribunal of the Roman Rota

2017.07.08

Germany Fr. Rolf Lohmann was consecrated as Titular Bishop of Gor and Auxiliary Bishop of Münster (Germany)

2017.07.05

Germany Cardinal Joachim Meisner, Cardinal-Priest of S. Pudenziana and Metropolitan Archbishop emeritus of Köln (Germany), passed away at 83

2017.07.01

Germany Cardinal Gerhard Ludwig Müller resigned as Prefect of Congregation for the Doctrine of the Faith, President of Pontifical Biblical Commission, President of Pontifical Commission “Ecclesia Dei” and President of International Theological Commission

2017.06.21

Germany Dr. Joachim von Braun was appointed as President of Pontifical Academies of Sciences

2017.05.31

Germany Msgr. Franz Josef Gebert was elected Titular Bishop of Vegesela in Byzacena and Auxiliary Bishop of Trier (Germany)

2017.05.28

Germany Fr. Matthäus Karrer was consecrated as Titular Bishop of Tunnuna and Auxiliary Bishop of Rottenburg–Stuttgart (Germany)

2017.05.27

Peru Fr. Reinhold Nann was elected Bishop-Prelate of Caravelí (Peru)

2017.05.16

Ecuador Bishop Emilio Lorenzo Stehle, Bishop emeritus of Santo Domingo de los Colorados (Ecuador), passed away at 90

2017.04.25

Germany Fr. Rolf Lohmann was elected Titular Bishop of Gor and Auxiliary Bishop of Münster (Germany)

2017.04.18

Germany Fr. Peter Kohlgraf was elected Bishop of Mainz (Germany)

2017.03.25

Germany Msgr. Horst Eberlein was consecrated as Titular Bishop of Tisedi and Auxiliary Bishop of Hamburg (Germany)

2017.03.17

Russia Bishop Clemens Pickel, Bishop of Saint Clement at Saratov (Russia) and Vice-President of Conference of Catholic Bishops of Russia, was appointed as President of Conference of Catholic Bishops of Russia

...

as of 2019.11.14

© 2019 GCatholic.org

Up