GCatholic.org


Recent Events

in Czechia

Czechia
DateDescendingRecent Events
2017.05.28

Czechia Msgr. Martin David was consecrated as Titular Bishop of Thucca in Numidia and Auxiliary Bishop of Ostrava–Opava (Czechia)

2017.04.07

Czechia Msgr. Martin David was elected Titular Bishop of Thucca in Numidia and Auxiliary Bishop of Ostrava–Opava (Czechia)

2017.03.18

Czechia Cardinal Miloslav Vlk, Cardinal-Priest of S. Croce in Gerusalemme and Metropolitan Archbishop emeritus of Praha (Czechia), passed away at 84

2017.02.01

Czechia Bishop Josef Hrdlička resigned as Auxiliary Bishop of Olomouc (Czechia)

2016.12.01

Czechia Bishop Karel Herbst, S.D.B. resigned as Auxiliary Bishop of Praha (Czechia)

2016.10.01

Czechia Bishop Tomáš Holub resigned as Secretary General of Czech Bishops’ Conference

2016.06.29

Czechia Fr. Pavel Konzbul was consecrated as Titular Bishop of Litomyšl and Auxiliary Bishop of Brno (Czechia)

2016.05.21

Czechia Fr. Pavel Konzbul was elected Titular Bishop of Litomyšl and Auxiliary Bishop of Brno (Czechia)

2016.05.16

Italy Cardinal Giovanni Coppa, Cardinal-Deacon of S. Lino and Apostolic Nuncio emeritus to Czech Republic, passed away at 90

2016.04.30

Czechia Msgr. Tomáš Holub was consecrated as Bishop of Plzeň (Czechia) and Secretary General of Czech Bishops’ Conference

2016.04.19

Czechia Fr. Stanislav Přibyl was appointed as Secretary General of Czech Bishops’ Conference

2016.02.12

Czechia Msgr. Tomáš Holub, Secretary General of Czech Bishops’ Conference, was elected Bishop of Plzeň (Czechia)

Czechia Bishop František Radkovský resigned as Bishop of Plzeň (Czechia)

2015.12.11

Czechia Bishop Jiří Paďour, O.F.M. Cap., Bishop emeritus of České Budějovice (Czechia), passed away at 72

2015.09.05

Italy Archbishop Diego Causero resigned as Apostolic Nuncio to Liechtenstein and Apostolic Nuncio to Switzerland

2015.06.13

Czechia Msgr. Vlastimil Kročil was consecrated as Bishop of České Budějovice (Czechia)

2015.03.19

Czechia Msgr. Vlastimil Kročil was elected Bishop of České Budějovice (Czechia)

2014.03.01

Czechia Bishop Jiří Paďour, O.F.M. Cap. resigned as Bishop of České Budějovice (Czechia)

2013.12.09

Czechia Bishop Petr Esterka resigned as Auxiliary Bishop of Brno (Czechia)

2012.12.13

Czechia Bishop Jan Blahapassed away at 74

2012.12.09

Czechia Bishop Ivan Ljavinec, Apostolic Exarch emeritus of Czech Republic of the Ruthenians (Czechia), passed away at 89

2012.11.25

Czechia Cardinal Dominik Duka, O.P. took possession as Cardinal-Priest of Ss. Marcellino e Pietro

2012.02.18

Czechia Archbishop Dominik Duka, O.P., Metropolitan Archbishop of Praha (Czechia) and President of Czech Bishops’ Conference, was created Cardinal-Priest of Ss. Marcellino e Pietro

2011.09.15

Italy Archbishop Giuseppe Leanza, Apostolic Nuncio to Ireland, was appointed as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2011.07.01

Czechia Msgr. Tomáš Holub was appointed as Secretary General of Czech Bishops’ Conference

Czechia Bishop Ladislav Hučko resigned as Secretary General of Czech Bishops’ Conference

2011.05.28

Italy Archbishop Diego Causero, Apostolic Nuncio to Czech Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Liechtenstein and Apostolic Nuncio to Switzerland

2011.05.23

Czechia Archbishop Karel Otčenášek, Bishop emeritus of Hradec Králové (Czechia) and Archbishop ad personam, passed away at 91

2011.05.07

Czechia Msgr. Jan Vokál was consecrated as Bishop of Hradec Králové (Czechia)

2011.03.03

Czechia Msgr. Jan Vokál was elected Bishop of Hradec Králové (Czechia)

2010.06.14

Czechia Bishop Jaroslav Škarvada, Auxiliary Bishop emeritus of Praha (Czechia), passed away at 85

2010.05.22

Czechia Bishop Josef Koukl, Bishop emeritus of Litoměřice (Czechia), passed away at 83

2010.04.21

Czechia Archbishop Dominik Duka, O.P., Metropolitan Archbishop of Praha (Czechia), was appointed as President of Czech Bishops’ Conference

Czechia Archbishop Jan Graubner, Metropolitan Archbishop of Olomouc (Czechia) and President of Czech Bishops’ Conference, was appointed as Vice-President of Czech Bishops’ Conference

Czechia Bishop František Václav Lobkowicz, O. Praem. resigned as Vice-President of Czech Bishops’ Conference

2010.04.16

Czechia Cardinal Tomáš Špidlík, S.J., Cardinal-Deacon of S. Agata de’ Goti, passed away at 90

2010.02.13

Czechia Bishop Dominik Duka, O.P., Bishop of Hradec Králové (Czechia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Praha (Czechia)

Czechia Cardinal Miloslav Vlk resigned as Metropolitan Archbishop of Praha (Czechia)

2008.11.22

Czechia Fr. Jan Baxant was consecrated as Bishop of Litoměřice (Czechia)

2008.10.04

Czechia Fr. Jan Baxant was elected Bishop of Litoměřice (Czechia)

2008.02.22

Italy Archbishop Giuseppe Leanza, Apostolic Nuncio to Bulgaria, was appointed as Apostolic Nuncio to Ireland

2008.01.27

Italy Cardinal Giovanni Coppa took possession as Cardinal-Deacon of S. Lino

2008.01.26

Czechia Bishop Pavel Posád, Bishop of Litoměřice (Czechia), was appointed as Titular Bishop of Ptuj and Auxiliary Bishop of České Budějovice (Czechia)

2007.11.24

Italy Archbishop Giovanni Coppa, Titular Archbishop of Serta, was created Cardinal-Deacon of S. Lino

2007.10.15

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender resigned as Apostolic Nuncio to Germany

2007

Czechia Fr. Jiří Kopejsko, O. Cr. resigned as Grand Master of Knights of the Cross with the Red Star

2006.10.07

Czechia Bishop Ján Eugen Kočiš resigned as Auxiliary Exarch of Czech Republic of the Ruthenians (Czechia)

2005.01

Czechia Bishop František Václav Lobkowicz, O. Praem., Bishop of Ostrava–Opava (Czechia), was appointed as Vice-President of Czech Bishops’ Conference

2005

Czechia Bishop Ladislav Hučko, Apostolic Exarch of Czech Republic of the Ruthenians (Czechia), was appointed as Secretary General of Czech Bishops’ Conference

2004.05.15

Czechia Fr. Ján Eugen Kočiš was consecrated as Titular Bishop of Abrittum and Auxiliary Exarch of Czech Republic of the Ruthenians (Czechia)

2004.04.24

Czechia Fr. Ján Eugen Kočiš was elected Auxiliary Exarch of Czech Republic of the Ruthenians (Czechia) and Titular Bishop of Abrittum

2004.02.28

Czechia Fr. Pavel Posád was consecrated as Bishop of Litoměřice (Czechia)

2004.02.05

Czechia Cardinal Tomáš Špidlík, S.J. took possession as Cardinal-Deacon of S. Agata de’ Goti

2004.01.10

Italy Archbishop Diego Causero, Apostolic Nuncio to Syria, was appointed as Apostolic Nuncio to Czech Republic

2003.12.24

Czechia Bishop Josef Koukl resigned as Bishop of Litoměřice (Czechia)

Czechia Fr. Pavel Posád was elected Bishop of Litoměřice (Czechia)

2003.11.25

Estonia Archbishop Erwin Josef Ender, Apostolic Nuncio to Czech Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Germany

2003.10.21

Czechia Fr. Tomáš Špidlík, S.J. was created Cardinal-Deacon of S. Agata de’ Goti

2003.10.15

Czechia Bishop Antonín Liška, C.SS.R., Bishop emeritus of České Budějovice (Czechia), passed away at 79

2003.05.31

Czechia Fr. Ladislav Hučko was consecrated as Apostolic Exarch of Czech Republic of the Ruthenians (Czechia) and Titular Bishop of Horæa

...

as of 2017.05.29

© 2017 GCatholic.org

Up