GCatholic.org


Recent Events

in Cuba

Cuba
DateDescendingRecent Events
2014.05.25

Italy Cardinal Beniamino Stella took possession as Cardinal-Deacon of Ss. Cosma e Damiano

2014.02.22

Italy Archbishop Beniamino Stella, Titular Archbishop of Midila, Prefect of Congregation for Clergy and President of Interdicasterial Commission for Candidates to Sacred Order, was created Cardinal-Deacon of Ss. Cosma e Damiano

2013.12.18

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia, Apostolic Nuncio to Lithuania and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Canada

2013.11.11

Cuba Archbishop Dionisio Guillermo García Ibáñez, Metropolitan Archbishop of Santiago (Cuba), was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Cuba

Cuba Archbishop Juan García Rodríguez resigned as President of Catholic Bishops’ Conference of Cuba

Cuba Bishop Marcelo Arturo González Amador, Bishop of Santa Clara (Cuba), was appointed as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Cuba

Cuba Bishop Juan de Dios Hernández Ruiz, S.J., Auxiliary Bishop of La Habana (Cuba), was appointed as Secretary General of Catholic Bishops’ Conference of Cuba

2013.09.21

Italy Archbishop Beniamino Stella, President of Pontifical Ecclesiastical Academy, was appointed as Prefect of Congregation for Clergy and President of Interdicasterial Commission for Candidates to Sacred Order

2013.06.13

United States Bishop Fernando Isern resigned as Bishop of Pueblo (United States)

2012.10.31

Spain Archbishop Faustino Sainz Muñoz, Apostolic Nuncio emeritus to Great Britain, passed away at the age of 75

2012.04.11

United States Bishop Agustín Alejo Román Rodríguez, Auxiliary Bishop emeritus of Miami (United States), passed away at the age of 83

2011.09.30

United States Bishop Gilberto Fernández, Auxiliary Bishop emeritus of Miami (United States), passed away at the age of 76

2011.08.06

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Peru, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

2011.07.21

Cuba Archbishop Pedro Claro Meurice Estíu, Metropolitan Archbishop emeritus of Santiago (Cuba), passed away at the age of 79

2011.05.10

Italy Archbishop Giovanni Angelo Becciu, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Substitute for General Affairs of Secretariat of State

2011.04.27

United States Bishop Felipe de Jesús Estévez, Titular Bishop of Kearney and Auxiliary Bishop of Miami (United States), was appointed as Bishop of Saint Augustine (United States)

2010.12.18

Spain Archbishop Faustino Sainz Muñoz resigned as Apostolic Nuncio to Great Britain

2010.09.14

United States Archbishop Francis Mansour Zayek, Archbishop-Bishop emeritus of Saint Maron of Brooklyn of the Maronites (United States), passed away at the age of 89

2009.12.10

United States Fr. Fernando Isern was consecrated as Bishop of Pueblo (United States)

2009.10.15

United States Fr. Fernando Isern was elected Bishop of Pueblo (United States)

2009.07.23

Italy Archbishop Giovanni Angelo Becciu, Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

2009.03.25

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Latvia

2009.03.14

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Lithuania

2009.01.05

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Guatemala, was appointed as Apostolic Nuncio to Peru

2008.09.08

United States Msgr. Manuel Aurelio Cruz was consecrated as Titular Bishop of Gaguari, Auxiliary Bishop of Newark (United States)

2008.06.09

United States Msgr. Manuel Aurelio Cruz was elected Titular Bishop of Gaguari and Auxiliary Bishop of Newark (United States)

2007.10.13

Italy Archbishop Beniamino Stella, Apostolic Nuncio to Colombia, was appointed as President of Pontifical Ecclesiastical Academy

2007.09.15

Cuba Fr. Domingo Oropesa Lorente was consecrated as Bishop of Cienfuegos (Cuba)

2007.08.25

Cuba Fr. Álvaro Julio Beyra Luarca was consecrated as Bishop of Bayamo y Manzanillo (Cuba)

2007.07.09

Cuba Fr. Álvaro Julio Beyra Luarca was elected Bishop of Bayamo y Manzanillo (Cuba)

Cuba Fr. Domingo Oropesa Lorente was elected Bishop of Cienfuegos (Cuba)

2007.04.07

Mexico Archbishop Luis Robles Díaz, Vice-President of Pontifical Commission for Latin America, passed away at the age of 69

2007.04

Cuba Archbishop Juan García Rodríguez, Metropolitan Archbishop of Camagüey (Cuba), was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Cuba

Cuba Cardinal Jaime Lucas Ortega y Alamino resigned as President of Catholic Bishops’ Conference of Cuba

2007.02.10

Cuba Bishop Dionisio Guillermo García Ibáñez, Bishop of Bayamo y Manzanillo (Cuba), was promoted as Metropolitan Archbishop of Santiago (Cuba)

Cuba Archbishop Pedro Claro Meurice Estíu resigned as Metropolitan Archbishop of Santiago (Cuba)

2007.01.27

Cuba Fr. Wilfredo Pino Estévez was consecrated as Bishop of Guantánamo–Baracoa (Cuba)

2007.01.13

Cuba Fr. Jorge Enrique Serpa Pérez was consecrated as Bishop of Pinar del Río (Cuba)

2006.12.13

Cuba Bishop Carlos Jesús Patricio Baladrón Valdés resigned as Bishop of Guantánamo–Baracoa (Cuba)

Cuba Bishop José Siro González Bacallao resigned as Bishop of Pinar del Río (Cuba)

Cuba Fr. Wilfredo Pino Estévez was elected Bishop of Guantánamo–Baracoa (Cuba)

Cuba Fr. Jorge Enrique Serpa Pérez was elected Bishop of Pinar del Río (Cuba)

2006.08.22

United States Msgr. Octavio Cisneros was consecrated as Titular Bishop of Eanach Dúin, Auxiliary Bishop of Brooklyn (United States)

2006.06.06

United States Msgr. Octavio Cisneros was elected Titular Bishop of Eanach Dúin and Auxiliary Bishop of Brooklyn (United States)

2006.01.14

Cuba Fr. Juan de Dios Hernández Ruiz, S.J. was consecrated as Titular Bishop of Passo Corese, Auxiliary Bishop of La Habana (Cuba)

2005.12.03

Cuba Fr. Juan de Dios Hernández Ruiz, S.J. was elected Titular Bishop of Passo Corese and Auxiliary Bishop of La Habana (Cuba)

2005.11.14

Cuba Bishop Emilio Aranguren Echeverria, Bishop of Cienfuegos (Cuba), was appointed as Bishop of Holguín (Cuba)

Cuba Bishop Héctor Luis Lucas Peña Gómez resigned as Bishop of Holguín (Cuba)

2005.06.04

Cuba Fr. Manuel Hilario de Céspedes y García Menocal was consecrated as Bishop of Matanzas (Cuba)

2005.05.07

Cuba Fr. Manuel Hilario de Céspedes y García Menocal was elected Bishop of Matanzas (Cuba)

2004.12.11

Spain Archbishop Faustino Sainz Muñoz, Apostolic Nuncio to European Communities, was appointed as Apostolic Nuncio to Great Britain

2004.08.23

Cuba Bishop Mariano Vivanco Valiente, Bishop of Matanzas (Cuba), passed away at the age of 71

2004.03.30

Italy Archbishop Luigi Bonazzi, Apostolic Nuncio to Haiti, was appointed as Apostolic Nuncio to Cuba

2004.02.22

Cuba Bishop Salvador Emilio Riverón Cortina, Auxiliary Bishop of La Habana (Cuba), passed away at the age of 55

2004.02.10

Italy Archbishop Bruno Musarò, Apostolic Nuncio to Madagascar, Apostolic Nuncio to Mauritius, Apostolic Nuncio to Seychelles and Apostolic Delegate to Comoro Islands, was appointed as Apostolic Nuncio to Guatemala

2004.01.07

United States Fr. Felipe de Jesús Estévez was consecrated as Titular Bishop of Kearney, Auxiliary Bishop of Miami (United States)

2003.11.21

United States Fr. Felipe de Jesús Estévez was elected Titular Bishop of Kearney and Auxiliary Bishop of Miami (United States)

2003.10.04

Mexico Archbishop Luis Robles Díaz, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Vice-President of Pontifical Commission for Latin America

2003.08.04

Italy Archbishop Giulio Einaudi resigned as Apostolic Nuncio to Croatia

2003.06.07

United States Bishop Agustín Alejo Román Rodríguez resigned as Auxiliary Bishop of Miami (United States)

...

as of 2014.08.13

© 2014 GCatholic.org

Up