GCatholic.org


Recent Events

in Costa Rica

Costa Rica
DateDescendingRecent Events
2017.05.13

Costa Rica Fr. Mario Enrique Quirós Quirós was consecrated as Bishop of Cartago (Costa Rica)

2017.03.04

Costa Rica Fr. Mario Enrique Quirós Quirós was elected Bishop of Cartago (Costa Rica)

Costa Rica Bishop José Francisco Ulloa Rojas resigned as Bishop of Cartago (Costa Rica)

2016.09

Italy Archbishop Giacinto Berloco resigned as Apostolic Nuncio to Belgium and Apostolic Nuncio to Luxembourg

2016.04.04

Costa Rica Fr. Manuel Eugenio Salazar Mora was consecrated as Bishop of Tilarán–Liberia (Costa Rica)

2016.02.06

Costa Rica Bishop Vittorino Girardi Stellin, M.C.C.J. resigned as Bishop of Tilarán–Liberia (Costa Rica)

Costa Rica Fr. Manuel Eugenio Salazar Mora was elected Bishop of Tilarán–Liberia (Costa Rica)

2015.12.12

Italy Archbishop Antonio Sozzo resigned as Apostolic Nuncio to Morocco

2015.12.01

Costa Rica Bishop Antonio Troyo Calderón, Auxiliary Bishop emeritus of San José (Costa Rica), passed away at 92

2015.05.30

Costa Rica Fr. Javier Gerardo Román Arias was consecrated as Bishop of Limón (Costa Rica)

2015.03.21

Costa Rica Fr. Javier Gerardo Román Arias was elected Bishop of Limón (Costa Rica)

2014.07.05

Italy Archbishop Antonio Arcari, Apostolic Nuncio to Mozambique, was appointed as Apostolic Nuncio to Costa Rica

2014.05.21

Costa Rica Br. Álvaro Rodríguez Echeverría, F.S.C. resigned as Superior General of Brothers of the Christian Schools (Lasalians, De La Salle Brothers)

2014.05.17

Costa Rica Fr. José Manuel Garita Herrera was consecrated as Bishop of Ciudad Quesada (Costa Rica)

2014.03.22

Vietnam Archbishop Pierre Nguyễn Văn Tốt, Apostolic Nuncio to Costa Rica, was appointed as Apostolic Nuncio to Sri Lanka

2014.03.15

Costa Rica Fr. José Manuel Garita Herrera was elected Bishop of Ciudad Quesada (Costa Rica)

2014.03.01

Costa Rica Fr. Gabriel Enrique Montero Umaña, O.F.M. Conv. was consecrated as Bishop of San Isidro de El General (Costa Rica)

2013.12.24

Costa Rica Bishop Guillermo Loría Garita resigned as Bishop of San Isidro de El General (Costa Rica)

Costa Rica Fr. Gabriel Enrique Montero Umaña, O.F.M. Conv. was elected Bishop of San Isidro de El General (Costa Rica)

2013.07.04

Costa Rica Archbishop Hugo Barrantes Ureña resigned as Metropolitan Archbishop of San José (Costa Rica)

Costa Rica Bishop José Rafael Quirós Quirós, Bishop of Limón (Costa Rica) and Vice-President of Episcopal Conference of Costa Rica, was promoted as Metropolitan Archbishop of San José (Costa Rica)

2013.02.11

Costa Rica Bishop Oswaldo Brenes Álvarez, Bishop emeritus of Ciudad Quesada (Costa Rica), passed away at 70

2012.12.31

Costa Rica Bishop Oswaldo Brenes Álvarez resigned as Bishop of Ciudad Quesada (Costa Rica)

2012

Costa Rica Bishop José Rafael Quirós Quirós, Bishop of Limón (Costa Rica), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Costa Rica

Costa Rica Bishop Ángel San Casimiro Fernández, O.A.R., Bishop of Alajuela (Costa Rica), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Costa Rica

2011.08

Costa Rica Archbishop Hugo Barrantes Ureña resigned as President of Episcopal Conference of Costa Rica

Costa Rica Bishop Óscar Gerardo Fernández Guillén, Bishop of Puntarenas (Costa Rica) and Secretary General of Episcopal Conference of Costa Rica, was appointed as President of Episcopal Conference of Costa Rica

2011

Costa Rica Bishop Ángel San Casimiro Fernández, O.A.R. resigned as Secretary General of Episcopal Secretariat of Central America and Panama

Costa Rica Bishop José Francisco Ulloa Rojas resigned as President of Episcopal Secretariat of Central America and Panama

2010.12.18

Costa Rica Diocese of Tilarán was renamed as Diocese of Tilarán–Liberia (Costa Rica)

Costa Rica Bishop Vittorino Girardi Stellin, M.C.C.J., Bishop of Tilarán (Costa Rica), was appointed as Bishop of Tilarán–Liberia (Costa Rica)

2009.07.24

Italy Archbishop Giacinto Berloco, Apostolic Nuncio to Belgium, was appointed as Apostolic Nuncio to Luxembourg

2009.06.18

Italy Archbishop Giacinto Berloco, Apostolic Nuncio to Venezuela, was appointed as Apostolic Nuncio to Belgium

2008.12.12

Italy Archbishop Antonio Arcari, Apostolic Nuncio to Honduras, was appointed as Apostolic Nuncio to Mozambique

2008.09

Costa Rica Archbishop Hugo Barrantes Ureña, Metropolitan Archbishop of San José (Costa Rica), was appointed as President of Episcopal Conference of Costa Rica

Costa Rica Bishop José Francisco Ulloa Rojas resigned as President of Episcopal Conference of Costa Rica

2008.05.24

Costa Rica Fr. Oswaldo Brenes Álvarez was consecrated as Bishop of Ciudad Quesada (Costa Rica)

2008.05.13

Vietnam Archbishop Pierre Nguyễn Văn Tốt, Apostolic Nuncio to Chad and Apostolic Nuncio to Central African Republic, was appointed as Apostolic Nuncio to Costa Rica

2008.04.26

Philippines Archbishop Osvaldo Padilla, Apostolic Nuncio to Korea, was appointed as Apostolic Nuncio to Mongolia

2008.04.12

Philippines Archbishop Osvaldo Padilla, Apostolic Nuncio to Costa Rica, was appointed as Apostolic Nuncio to Korea

2008.03.19

Costa Rica Fr. Oswaldo Brenes Álvarez was elected Bishop of Ciudad Quesada (Costa Rica)

2008

Costa Rica Bishop Óscar Gerardo Fernández Guillén, Bishop of Puntarenas (Costa Rica), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Costa Rica

Costa Rica Bishop Vittorino Girardi Stellin, M.C.C.J. resigned as Secretary General of Episcopal Conference of Costa Rica

2007.07.03

Costa Rica Bishop José Rafael Barquero Arce resigned as Bishop of Alajuela (Costa Rica)

Costa Rica Bishop Ángel San Casimiro Fernández, O.A.R., Bishop of Ciudad Quesada (Costa Rica) and Secretary General of Episcopal Secretariat of Central America and Panama, was appointed as Bishop of Alajuela (Costa Rica)

2006.07.22

Costa Rica Bishop Alfonso Coto Monge, Vicar Apostolic emeritus of Limón (Costa Rica), passed away at 90

2006.02.22

Costa Rica Fr. José Rafael Quirós Quirós was consecrated as Bishop of Limón (Costa Rica)

2005.12.02

Costa Rica Fr. José Rafael Quirós Quirós was elected Bishop of Limón (Costa Rica)

2005.11.17

Italy Archbishop Gennaro Verolino, President emeritus of Pontifical Commission for Sacred Archaeology, passed away at 99

2005.08.24

Vietnam Archbishop Pierre Nguyễn Văn Tốt, Apostolic Nuncio to Benin and Apostolic Nuncio to Togo, was appointed as Apostolic Nuncio to Chad and Apostolic Nuncio to Central African Republic

2005.05.24

Costa Rica Diocese of Cartago was established (from Metropolitan Archdiocese of San José and Diocese of Limón) (Costa Rica)

Costa Rica Bishop José Francisco Ulloa Rojas, Bishop of Limón (Costa Rica), President of Episcopal Conference of Costa Rica and President of Episcopal Secretariat of Central America and Panama, was appointed as Bishop of Cartago (Costa Rica)

2005.03.08

Costa Rica Archbishop Román Arrieta Villalobos, Metropolitan Archbishop emeritus of San José (Costa Rica), passed away at 80

2005.03

Costa Rica Bishop Ángel San Casimiro Fernández, O.A.R., Bishop of Ciudad Quesada (Costa Rica), was appointed as Secretary General of Episcopal Secretariat of Central America and Panama

Costa Rica Bishop José Francisco Ulloa Rojas, Bishop of Limón (Costa Rica) and President of Episcopal Conference of Costa Rica, was appointed as President of Episcopal Secretariat of Central America and Panama

2005.02.24

Italy Archbishop Giacinto Berloco, Apostolic Nuncio to Belize and Apostolic Nuncio to El Salvador, was appointed as Apostolic Nuncio to Venezuela

2004.11.04

USA Fr. Alexander Salazar was consecrated as Titular Bishop of Nesqually and Auxiliary Bishop of Los Angeles (USA)

2004.09.08

Italy Archbishop Pier Giacomo De Nicolò resigned as Apostolic Nuncio to Liechtenstein and Apostolic Nuncio to Switzerland

2004.09.07

USA Fr. Alexander Salazar was elected Titular Bishop of Nesqually and Auxiliary Bishop of Los Angeles (USA)

2003.10.01

Costa Rica Fr. Guillermo Loría Garita was consecrated as Bishop of San Isidro de El General (Costa Rica)

...

as of 2017.06.29

© 2017 GCatholic.org

Up