GCatholic.org


Recent Events

in Colombia

Colombia
DateDescendingRecent Events
2021.01.11

Colombia Bishop Luis Adriano Piedrahíta Sandoval, Bishop of Santa Marta (Colombia), passed away at 74

2021.01.07

Colombia Fr. Rafael Morales Duque, O.F.M., Prefect Apostolic emeritus of Guapi (Colombia), passed away at 91

2020.12.19

Colombia Bishop Miguel Fernando González Mariño, Titular Bishop of Boseta and Auxiliary Bishop of Ibagué (Colombia), was appointed as Bishop of Espinal (Colombia)

2020.12.17

Colombia Msgr. Mauricio Rueda Beltz was appointed as Undersecretary for the Section for Personnel of Diplomatic Role of Secretariat of State

2020.12.07

Colombia Bishop Víctor Manuel Ochoa Cadavid, Bishop of Cúcuta (Colombia), was appointed as Military Ordinary of Colombia (Colombia)

Colombia Bishop Fabio Suescún Mutis resigned as Military Ordinary of Colombia (Colombia)

2020.11.06

Colombia Bishop Juan Carlos Cárdenas Toro resigned as General Secretary of Latin American Episcopal Council

2020.10.31

Colombia Bishop José Alejandro Castaño Arbeláez, O.A.R., resigned as Bishop of Cartago (Colombia)

2020.10.22

Colombia Bishop Elkin Fernando Álvarez Botero, Titular Bishop of Gemellæ in Numidia, Auxiliary Bishop of Medellín (Colombia) and General Secretary of Episcopal Conference of Colombia, was appointed as Bishop of Santa Rosa de Osos (Colombia)

2020.10.12

Colombia Bishop Omar Alberto Sánchez Cubillos, O.P., Bishop of Tibú (Colombia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Popayán (Colombia)

2020.10.01

Colombia Bishop Juan Carlos Cárdenas Toro, Titular Bishop of Nova, Auxiliary Bishop of Cali (Colombia) and General Secretary of Latin American Episcopal Council, was appointed as Bishop of Pasto (Colombia)

Colombia Bishop Julio Enrique Prado Bolaños resigned as Bishop of Pasto (Colombia)

2020.08.21

Colombia Bishop Antonio Bayter Abud, M.X.Y., Vicar Apostolic emeritus of Inírida (Colombia), passed away at 86

2020.07.22

Colombia Fr. Ovidio Giraldo Velásquez was consecrated as Bishop of Barrancabermeja (Colombia)

2020.06.18

Colombia Fr. Farly Yovany Gil Betancur was consecrated as Bishop of Montelíbano (Colombia)

2020.05.29

Colombia Bishop Camilo Fernando Castrellón Pizano, S.D.B., resigned as Bishop of Barrancabermeja (Colombia)

Colombia Bishop Orlando Roa Barbosa, Bishop of Espinal (Colombia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Ibagué (Colombia)

Colombia Fr. Ovidio Giraldo Velásquez was elected Bishop of Barrancabermeja (Colombia)

2020.05.01

Italy Cardinal Beniamino Stella, Prefect of Congregation for Clergy, President of Interdicasterial Commission for Candidates to Sacred Order and Cardinal-Deacon of Ss. Cosma e Damiano, was appointed as Cardinal-Bishop of Porto–Santa Rufina

2020.04.25

Colombia Archbishop Luis José Rueda Aparicio, Metropolitan Archbishop of Popayán (Colombia), was appointed as Metropolitan Archbishop of Bogotá (Colombia)

Colombia Cardinal Rubén Salazar Gómez resigned as Metropolitan Archbishop of Bogotá (Colombia)

2020.04.22

Colombia Bishop Francisco Antonio Ceballos Escobar, C.SS.R., Titular Bishop of Zarna and Vicar Apostolic of Puerto Carreño (Colombia), was appointed as Bishop of Riohacha (Colombia)

Colombia Bishop Héctor Ignacio Salah Zuleta resigned as Bishop of Riohacha (Colombia)

2020.03.20

Colombia Bishop Belarmino Correa Yepes, M.X.Y., Bishop emeritus of San José del Guaviare (Colombia), passed away at 89

2020.03.04

Colombia Fr. Farly Yovany Gil Betancur was elected Bishop of Montelíbano (Colombia)

2020.02.11

Colombia Archbishop Luis Augusto Castro Quiroga, I.M.C., resigned as Metropolitan Archbishop of Tunja (Colombia)

Colombia Bishop Gabriel Ángel Villa Vahos, Bishop of Ocaña (Colombia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Tunja (Colombia)

2020.02.08

Colombia Fr. Luis Augusto Campos Flórez was consecrated as Bishop of Socorro y San Gil (Colombia)

2020.01.06

Colombia Archbishop Gonzalo Restrepo Restrepo resigned as Metropolitan Archbishop of Manizales (Colombia)

2019.12.12

Colombia Fr. Luis Augusto Campos Flórez was elected Bishop of Socorro y San Gil (Colombia)

Colombia Bishop Carlos Germán Mesa Ruiz resigned as Bishop of Socorro y San Gil (Colombia)

2019.11.18

Colombia Bishop Jaime Cristóbal Abril González, Titular Bishop of Putia in Byzacena and Auxiliary Bishop of Nueva Pamplona (Colombia), was appointed as Bishop of Arauca (Colombia)

2019.11.13

Panama Bishop Fernando Torres Durán, Bishop emeritus of Chitré (Panama), passed away at 82

2019.10.20

Colombia Bishop Gonzalo de Jesús Rivera Gómez, Auxiliary Bishop emeritus of Medellín (Colombia), passed away at 85

2019.10.15

Colombia Bishop Jorge Alberto Ossa Soto, Bishop of Santa Rosa de Osos (Colombia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Nueva Pamplona (Colombia)

2019.09.03

Colombia Cardinal José de Jesús Pimiento Rodriguez, Cardinal-Priest of S. Giovanni Crisostomo a Monte Sacro Alto and Metropolitan Archbishop emeritus of Manizales (Colombia), passed away at 100

2019.07.13

Colombia Diocese of Florencia was promoted as Metropolitan Archdiocese of Florencia (Colombia)

Colombia Bishop Omar de Jesús Mejía Giraldo, Bishop of Florencia (Colombia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Florencia (Colombia)

2019.06.10

Colombia Fr. José Aurelio Rozo Gutiérrez, S.M.M., Prefect Apostolic emeritus of Vichada (Colombia), passed away at 86

2019.05.30

Colombia Apostolic Vicariate of San Vicente del Caguán was promoted as Diocese of San Vicente del Caguán (Colombia)

Colombia Bishop Francisco Javier Múnera Correa, I.M.C., Titular Bishop of Aquæ novæ in Numidia and Vicar Apostolic of San Vicente del Caguán (Colombia), was appointed as Bishop of San Vicente del Caguán (Colombia)

2019.05.15

Colombia Bishop Juan Carlos Cárdenas Toro, Auxiliary Bishop of Cali (Colombia), was appointed as General Secretary of Latin American Episcopal Council

Colombia Cardinal Rubén Salazar Gómez resigned as President of Latin American Episcopal Council

2019.05.09

Colombia Fr. Marino Martínez Pérez, T.C., resigned as Superior General of Capuchin Tertiary Religious of Our Lady of Sorrows (Amigonian Friars)

2019.04.27

Italy Archbishop Ettore Balestrero was appointed as Apostolic Nuncio to Democratic Republic of Congo

2019.03.21

Colombia Fr. Hency Martínez Vargas was consecrated as Bishop of La Dorada–Guaduas (Colombia)

2019.03.19

Colombia Archbishop Flavio Calle Zapata resigned as Metropolitan Archbishop of Ibagué (Colombia)

2019.02.02

Colombia Fr. Carlos Arturo Quintero Gómez was consecrated as Bishop of Armenia (Colombia)

2019.01.22

Colombia Br. José David Correa González, S.C.V., was appointed as Superior General of Sodalitium of Christian Life

2019.01.13

Colombia Fr. Hency Martínez Vargas was elected Bishop of La Dorada–Guaduas (Colombia)

Colombia Bishop Oscar Aníbal Salazar Gómez resigned as Bishop of La Dorada–Guaduas (Colombia)

2019.01.11

Colombia Bishop Rafael Arcadio Bernal Supelano, C.SS.R., Bishop emeritus of Líbano–Honda (Colombia), passed away at 84

2018.12.12

Colombia Fr. Carlos Arturo Quintero Gómez was elected Bishop of Armenia (Colombia)

2018.10.14

Colombia Bishop Ramón Darío Molina Jaramillo, O.F.M., Bishop emeritus of Neiva (Colombia), passed away at 83

2018.09.27

Argentina Archbishop Luis Mariano Montemayor, Apostolic Nuncio to Democratic Republic of Congo, was appointed as Apostolic Nuncio to Colombia

2018.09.21

Colombia Bishop José Roberto López Londoño, Bishop emeritus of Jericó (Colombia), passed away at 81

2018.08

Colombia Sr. Gloria Liliana Franco Echeverri, O.D.N., was appointed as President of Latin American and Caribbean Confederation of Religious (C.L.A.R.)

2018.07.17

USA Fr. Robert M. Egan, C.S.V., was appointed as Superior General of Clerics of Saint Viator (Viatorians)

2018.07.11

Colombia Bishop Héctor Julio López Hurtado, S.D.B., resigned as Bishop of Girardot (Colombia)

Colombia Bishop Jaime Muñoz Pedroza, Bishop of Arauca (Colombia), was appointed as Bishop of Girardot (Colombia)

...

as of 2021.01.16

© 2021 GCatholic.org

Up