GCatholic.org


Recent Events

in Chile

Chile
DateDescendingRecent Events
2018.06.11

Chile Bishop Juan de la Cruz Barros Madrid resigned as Bishop of Osorno (Chile)

Chile Archbishop Cristián Caro Cordero resigned as Metropolitan Archbishop of Puerto Montt (Chile)

Chile Bishop Gonzalo Duarte García de Cortázar, SS.CC. resigned as Bishop of Valparaíso (Chile)

2018.03.29

Chile Bishop Enrique Troncoso Troncoso, Bishop emeritus of Melipilla (Chile), passed away at 80

2017.12.28

Italy Archbishop Giulio Einaudi, Apostolic Nuncio emeritus to Croatia, passed away at 89

2017.12

Chile Diocese of Chillán was renamed as Diocese of San Bartolomé de Chillán (Chile)

2017.08.13

Chile Archbishop Savino Bernardo Maria Cazzaro Bertollo, O.S.M., Metropolitan Archbishop emeritus of Puerto Montt (Chile), passed away at 92

2017.07.01

Italy Archbishop Giuseppe Pinto, Apostolic Nuncio to Philippines, was appointed as Apostolic Nuncio to Croatia

2017.06.08

Chile Bishop Ignacio Francisco Ducasse Medina, Bishop of Valdivia (Chile), was promoted as Metropolitan Archbishop of Antofagasta (Chile)

Chile Archbishop Pablo Lizama Riquelme resigned as Metropolitan Archbishop of Antofagasta (Chile)

2017.04.29

Chile Fr. Cristián Carlo Roncagliolo Pacheco was consecrated as Titular Bishop of Hospita and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

2017.03.23

Chile Fr. Cristián Carlo Roncagliolo Pacheco was elected Titular Bishop of Hospita and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

2016.11.11

Chile Bishop Cristián Contreras Villarroel, Bishop of Melipilla (Chile), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Chile

Chile Cardinal Ricardo Ezzati Andrello, S.D.B. resigned as President of Episcopal Conference of Chile

Chile Bishop Luis Fernando Ramos Pérez, Auxiliary Bishop of Santiago (Chile), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Chile

Chile Bishop Santiago Jaime Silva Retamales, Military Ordinary of Chile (Chile), was appointed as President of Episcopal Conference of Chile

2016.10.21

Chile Bishop Alejandro Goic Karmelic resigned as Vice-President of Episcopal Conference of Chile

2016.10.08

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Titular Bishop of Eminentiana, Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina) and Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians, was appointed as Bishop of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina)

2016.05.19

Chile Fr. Óscar Hernán Blanco Martínez, O.M.D. was consecrated as Bishop of San Juan Bautista de Calama (Chile)

2016.03.19

Chile Fr. Óscar Hernán Blanco Martínez, O.M.D. was elected Bishop of San Juan Bautista de Calama (Chile)

2016

Chile Bishop Ignacio Francisco Ducasse Medina resigned as Secretary General of Episcopal Conference of Chile

2015.08.29

Chile Fr. Jorge Enrique Concha Cayuqueo, O.F.M. was consecrated as Titular Bishop of Carpi and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

2015.07.14

Chile Fr. Jorge Enrique Concha Cayuqueo, O.F.M. was elected Titular Bishop of Carpi and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

2015.07.07

Chile Bishop Santiago Jaime Silva Retamales, Titular Bishop of Bela and Auxiliary Bishop of Valparaíso (Chile), was appointed as Military Ordinary of Chile (Chile)

2015.05.15

Chile Bishop Santiago Jaime Silva Retamales resigned as Secretary General of Latin American Episcopal Council

2015.03.21

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Malta and Apostolic Nuncio to Libya, was appointed as Apostolic Nuncio to Netherlands and Permanent Representative to Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

2015.01.17

Chile Fr. Moisés Carlos Atisha Contreras was consecrated as Bishop of San Marcos de Arica (Chile)

2015.01.10

Chile Bishop Juan de la Cruz Barros Madrid, Military Ordinary of Chile (Chile), was appointed as Bishop of Osorno (Chile)

2015

Chile Fr. Jorge Enrique Horta Espinoza, O.F.M. resigned as Member of Commission for the Study of the Reform of the Matrimonial Processes in Canon Law

2014.11.21

Chile Fr. Moisés Carlos Atisha Contreras was elected Bishop of San Marcos de Arica (Chile)

Chile Bishop Luis Gleisner Wobbe resigned as Auxiliary Bishop of La Serena (Chile)

2014.10.18

Chile Fr. Celestino Aós Braco, O.F.M. Cap. was consecrated as Bishop of Copiapó (Chile)

2014.10.11

Chile Cardinal Ricardo Ezzati Andrello, S.D.B. took possession as Cardinal-Priest of SS. Redentore a Valmelaina

2014.08.27

Chile Fr. Jorge Enrique Horta Espinoza, O.F.M. was appointed as Member of Commission for the Study of the Reform of the Matrimonial Processes in Canon Law

2014.07.25

Chile Fr. Celestino Aós Braco, O.F.M. Cap. was elected Bishop of Copiapó (Chile)

Chile Bishop Gaspar Francisco Quintana Jorquera, C.M.F. resigned as Bishop of Copiapó (Chile)

2014.05.10

Chile Fr. Galo Fernández Villaseca was consecrated as Titular Bishop of Simingi and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

Chile Msgr. Luis Fernando Ramos Pérez was consecrated as Titular Bishop of Tetci and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

2014.03.16

Chile Bishop Carlos Marcio Camus Larenas, Bishop emeritus of Linares (Chile), passed away at 87

2014.03.07

Chile Bishop Cristián Contreras Villarroel, Titular Bishop of Illiberi and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile), was appointed as Bishop of Melipilla (Chile)

Chile Bishop Enrique Troncoso Troncoso resigned as Bishop of Melipilla (Chile)

2014.02.22

Chile Archbishop Ricardo Ezzati Andrello, S.D.B., President of Episcopal Conference of Chile and Metropolitan Archbishop of Santiago (Chile), was created Cardinal-Priest of SS. Redentore a Valmelaina

Chile Bishop Guillermo Patricio Vera Soto, Bishop of San Juan Bautista de Calama (Chile), was appointed as Bishop of Iquique (Chile)

2014.02.01

Chile Fr. Galo Fernández Villaseca was elected Titular Bishop of Simingi and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

Chile Msgr. Luis Fernando Ramos Pérez was elected Titular Bishop of Tetci and Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

2013.12.14

Chile Archbishop Manuel Gerardo Donoso Donoso, SS.CC. resigned as Metropolitan Archbishop of La Serena (Chile)

Chile Bishop René Osvaldo Rebolledo Salinas, Bishop of Osorno (Chile), was promoted as Metropolitan Archbishop of La Serena (Chile)

2013.09.05

Chile Cardinal Francisco Javier Errázuriz Ossa, I.Sch., Cardinal-Priest of S. Maria della Pace, Member of Council of Cardinals to assist in the governance of the Universal Church and to reform the Roman Curia and Metropolitan Archbishop emeritus of Santiago (Chile), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Chile)

2013.07.31

Chile Archbishop Antonio Moreno Casamitjana, Metropolitan Archbishop emeritus of Concepción (Chile), passed away at 86

2013.05.14

Chile Bishop Héctor Eduardo Vargas Bastidas, S.D.B., Bishop of San Marcos de Arica (Chile), was appointed as Bishop of Temuco (Chile)

Chile Bishop Manuel Camilo Vial Risopatrón, I.Sch. resigned as Bishop of Temuco (Chile)

2013.04.13

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Malta, was appointed as Apostolic Nuncio to Libya

Chile Cardinal Francisco Javier Errázuriz Ossa, I.Sch. was appointed as Member of Council of Cardinals to assist in the governance of the Universal Church and to reform the Roman Curia

2013.03.27

Chile Bishop Orozimbo Fuenzalida y Fuenzalida, Bishop emeritus of San Bernardo (Chile), passed away at 87

2013.02.16

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Colombia, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2013.01.12

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina), was appointed as Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians

2012.10.09

Chile Bishop Marco Antonio Órdenes Fernández resigned as Bishop of Iquique (Chile)

2012.07.10

Chile Bishop Pedro Mario Ossandón Buljevic, Auxiliary Bishop of Concepción (Chile), was appointed as Auxiliary Bishop of Santiago (Chile)

2011.12.05

Chile Bishop Jorge Maria Hourton Poisson, Auxiliary Bishop emeritus of Temuco (Chile), passed away at 85

2011.10.21

Chile Diocese of Arica was renamed as Diocese of San Marcos de Arica (Chile)

Chile Bishop Héctor Eduardo Vargas Bastidas, S.D.B., Bishop of Arica (Chile), was appointed as Bishop of San Marcos de Arica (Chile)

...

as of 2018.06.13

© 2018 GCatholic.org

Up