GCatholic.org


Recent Events

in Cote d’Ivoire

Cote d’Ivoire
DateDescendingRecent Events
2017.10.12

Cote d’Ivoire Archbishop Marie-Daniel Dadiet resigned as Metropolitan Archbishop of Korhogo (Cote d’Ivoire)

2017.08.19

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio emeritus to Malta, passed away at 73

2017.05.21

Cote d’Ivoire Bishop Ignace Bessi Dogbo, Bishop of Katiola (Cote d’Ivoire), was appointed as President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

Cote d’Ivoire Bishop Jean-Jacques Koffi Oi Koffi, Bishop of San Pedro-en-Côte-d’Ivoire (Cote d’Ivoire), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

Cote d’Ivoire Bishop Alexis Touabli Youlo resigned as President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

Cote d’Ivoire Bishop Gbaya Boniface Ziri, S.J. resigned as Vice-President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

2017.03.25

Italy Cardinal Mario Zenari took possession as Cardinal-Deacon of S. Maria delle Grazie alle Fornaci fuori Porta Cavalleggeri

2017.02.26

Cote d’Ivoire Cardinal Jean-Pierre Kutwa took possession as Cardinal-Priest of S. Emerenziana a Tor Fiorenza

2016.12.30

Estonia Archbishop Justo Mullor García, President emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, passed away at 84

2016.12

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari resigned as Apostolic Nuncio to Malta

2016.11.19

Italy Archbishop Mario Zenari, Titular Archbishop of Zuglio and Apostolic Nuncio to Syria, was created Cardinal-Deacon of S. Maria delle Grazie alle Fornaci fuori Porta Cavalleggeri

2016.03.02

Poland Archbishop Janusz Bolonek, Apostolic Nuncio emeritus to Macedonia and Apostolic Nuncio emeritus to Bulgaria, passed away at 77

2016.02

Cote d’Ivoire Fr. Joseph Aka was appointed as Secretary General of Regional Episcopal Conference of West Africa

Cote d’Ivoire Bishop Alexis Touabli Youlo, Bishop of Agboville (Cote d’Ivoire) and President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire, was appointed as Second Vice-President of Regional Episcopal Conference of West Africa

2015.11.28

Cote d’Ivoire Bishop Jean Salomon Lezoutié succeeded as Bishop of Yopougon (Cote d’Ivoire)

Cote d’Ivoire Bishop Laurent Akran Mandjo resigned as Bishop of Yopougon (Cote d’Ivoire)

2015.09.01

Cote d’Ivoire Fr. Emmanuel Wohi Nin was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

2015.07.18

Italy Archbishop Antonio Mattiazzo resigned as Archbishop-Bishop of Padova (Italy)

2015.05.22

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa, Apostolic Nuncio to Swaziland and Apostolic Nuncio to Lesotho, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2014.06.09

Cote d’Ivoire Cardinal Bernard Agré, Cardinal-Priest of S. Giovanni Crisostomo a Monte Sacro Alto and Metropolitan Archbishop emeritus of Abidjan (Cote d’Ivoire), passed away at 88

2014.05.25

Cote d’Ivoire Bishop Gbaya Boniface Ziri, S.J., Bishop of Abengourou (Cote d’Ivoire), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

2014.04

Poland Archbishop Janusz Bolonek resigned as Apostolic Nuncio to Bulgaria and Apostolic Nuncio to Macedonia

2014.02.22

Cote d’Ivoire Archbishop Jean-Pierre Kutwa, Metropolitan Archbishop of Abidjan (Cote d’Ivoire), was created Cardinal-Priest of S. Emerenziana a Tor Fiorenza

2013.10.01

Malta Archbishop Joseph Spiteri, Apostolic Nuncio to Sri Lanka, was appointed as Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire

2012.12.08

India Archbishop Ambrose Madtha (安博思), Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire, passed away at 57

2012.05.06

Cote d’Ivoire Bishop Félix Kouadjo, Bishop of Bondoukou (Cote d’Ivoire), passed away at 73

2012.03.17

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Nuncio to Swaziland, was appointed as Apostolic Nuncio to Lesotho

2012.03.10

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Croatia, was appointed as Apostolic Nuncio to Botswana, Apostolic Nuncio to Namibia, Apostolic Nuncio to South Africa and Apostolic Nuncio to Swaziland

2012.02.04

Cote d’Ivoire Bishop Pierre-Eugène Rouanet, S.M.A., Bishop emeritus of Daloa (Cote d’Ivoire), passed away at 94

2011.06

Cote d’Ivoire Archbishop Joseph Aké Yapo resigned as President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

Cote d’Ivoire Bishop Alexis Touabli Youlo, Bishop of Agboville (Cote d’Ivoire), was appointed as President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

2011.05.04

Poland Archbishop Janusz Bolonek, Apostolic Nuncio to Bulgaria, was appointed as Apostolic Nuncio to Macedonia

2010.08.31

Cote d’Ivoire Bishop Jean-Marie Kélétigui, Bishop emeritus of Katiola (Cote d’Ivoire), passed away at 78

2010.07.04

Cote d’Ivoire Fr. Raymond Ahoua, F.D.P. was consecrated as Bishop of Grand-Bassam (Cote d’Ivoire)

2010.03.27

Cote d’Ivoire Fr. Raymond Ahoua, F.D.P. was elected Bishop of Grand-Bassam (Cote d’Ivoire)

Cote d’Ivoire Bishop Paul Dacoury-Tabley resigned as Bishop of Grand-Bassam (Cote d’Ivoire)

2009.09.22

Italy Archbishop Luigi Ventura, Apostolic Nuncio to Canada, was appointed as Apostolic Nuncio to France

2009.08.22

Cote d’Ivoire Fr. Antoine Koné was consecrated as Bishop of Odienné (Cote d’Ivoire)

Cote d’Ivoire Fr. Marcellin Yao Kouadio was consecrated as Bishop of Yamoussoukro (Cote d’Ivoire)

Cote d’Ivoire Fr. Gbaya Boniface Ziri, S.J. was consecrated as Bishop of Abengourou (Cote d’Ivoire)

2009.07.01

Cote d’Ivoire Fr. Antoine Koné was elected Bishop of Odienné (Cote d’Ivoire)

Cote d’Ivoire Fr. Marcellin Yao Kouadio was elected Bishop of Yamoussoukro (Cote d’Ivoire)

Cote d’Ivoire Fr. Gbaya Boniface Ziri, S.J. was elected Bishop of Abengourou (Cote d’Ivoire)

2009.05.24

Malta Msgr. Joseph Spiteri was consecrated as Titular Archbishop of Serta and Apostolic Nuncio to Sri Lanka

2009.02.21

Malta Msgr. Joseph Spiteri was elected Apostolic Nuncio to Sri Lanka and Titular Archbishop of Serta

2009.01.03

Cote d’Ivoire Bishop Jean-Jacques Koffi Oi Koffi, Bishop of Abengourou (Cote d’Ivoire), was appointed as Bishop of San Pedro-en-Côte-d’Ivoire (Cote d’Ivoire)

Cote d’Ivoire Bishop Jean Salomon Lezoutié, Bishop of Odienné (Cote d’Ivoire), was appointed as Coadjutor Bishop of Yopougon (Cote d’Ivoire)

2008.12.30

Italy Archbishop Mario Zenari, Apostolic Nuncio to Sri Lanka, was appointed as Apostolic Nuncio to Syria

2008.11.22

Cote d’Ivoire Bishop Joseph Aké Yapo, Bishop of Yamoussoukro (Cote d’Ivoire) and President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire, was promoted as Metropolitan Archbishop of Gagnoa (Cote d’Ivoire)

2008.09.15

Cote d’Ivoire Archbishop Barthélémy Djabla, Metropolitan Archbishop of Gagnoa (Cote d’Ivoire), passed away at 72

2008.07.29

India Msgr. Ambrose Madtha (安博思) was consecrated as Titular Archbishop of Naissus and Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire

2008.06

Cote d’Ivoire Bishop Joseph Aké Yapo, Bishop of Yamoussoukro (Cote d’Ivoire), was appointed as President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

Cote d’Ivoire Bishop Laurent Akran Mandjo resigned as President of Episcopal Conference of Côte d’Ivoire

2008.05.24

Poland Archbishop Janusz Bolonek, Apostolic Nuncio to Uruguay, was appointed as Apostolic Nuncio to Bulgaria

2008.05.08

India Msgr. Ambrose Madtha (安博思), Chargé d’affaires in China, was elected Titular Archbishop of Naissus and Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire

2008.03.21

Cote d’Ivoire Bishop Paulin Kouabenan N’Gnamé, Bishop of San Pedro-en-Côte-d’Ivoire (Cote d’Ivoire), passed away at 45

2008.03.08

Cote d’Ivoire Fr. Gaspard Béby Gnéba was consecrated as Bishop of Man (Cote d’Ivoire)

2008.02.14

Italy Archbishop Mario Roberto Cassari, Apostolic Nuncio to Cote d’Ivoire, was appointed as Apostolic Nuncio to Croatia

2007.12.18

Cote d’Ivoire Fr. Gaspard Béby Gnéba was elected Bishop of Man (Cote d’Ivoire)

Cote d’Ivoire Bishop Joseph Niangoran Téky resigned as Bishop of Man (Cote d’Ivoire)

...

as of 2017.10.14

© 2017 GCatholic.org

Up