GCatholic.org


Recent Events

in Switzerland

Switzerland
DateDescendingRecent Events
2017.11.12

France Cardinal Bernard Panafieu, Cardinal-Priest of S. Gregorio Barbarigo alle Tre Fontane and Metropolitan Archbishop emeritus of Marseille (France), passed away at 86

2017.09.12

Switzerland Archbishop Emil Paul Tscherrig, Apostolic Nuncio to Argentina, was appointed as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2017.06.28

Sweden Bishop Anders Arborelius, O.C.D., Bishop of Stockholm (Sweden) and Vice-President of Scandinavian Episcopal Conference, was created Cardinal-Priest of S. Maria degli Angeli

2017.06.21

Switzerland Prof. Werner Arber resigned as President of Pontifical Academies of Sciences

2017.01.13

Switzerland Cardinal Gilberto Agustoni, Cardinal-Priest of Ss. Urbano e Lorenzo a Prima Porta pro hac vice Title, Prefect emeritus of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura and President emeritus of Supreme Court of the Vatican City State, passed away at 94

2016.12.30

Estonia Archbishop Justo Mullor García, President emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, passed away at 84

2016.10.11

Switzerland Abbot Jean-Michel Girard, C.R.B., Superior General of Canons Regular of the Hospitaller Congregation of Great Saint Bernard, was appointed as Abbot Primate of Confederation of Canons Regular of Saint Augustine

2016.04.04

Switzerland Colonel Christoph Graf, Commander of Pontifical Swiss Guard, was appointed as Member of Financial Security Committee

2016.03.31

Switzerland Cardinal Georges-Marie-Martin Cottier, O.P., Cardinal-Priest of Ss. Domenico e Sisto pro hac vice Title and Pro-Theologian emeritus of Prefecture of the Papal Household, passed away at 93

2016.02.13

Slovenia Archbishop Ivan Jurkovič, Apostolic Nuncio to Russian Federation and Apostolic Nuncio to Uzbekistan, was appointed as Permanent Observer to Office of the United Nations and Specialized Institutions in Geneva (UNOG), Permanent Observer to World Trade Organization (WTO) and Representative to International Organization for Migration (IOM)

Italy Archbishop Silvano Maria Tomasi, C.S. resigned as Permanent Observer to Office of the United Nations and Specialized Institutions in Geneva (UNOG), Permanent Observer to World Trade Organization (WTO) and Representative to International Organization for Migration (IOM)

2016.01.07

Madagascar Bishop Alwin Albert Hafner, M.S.F., Bishop emeritus of Morombe (Madagascar), passed away at 85

2016.01.01

Switzerland Bishop Markus Büchel resigned as President of Conference of Bishops of Switzerland

Switzerland Bishop Felix Gmür, Bishop of Basel (Switzerland), was appointed as Vice-President of Conference of Bishops of Switzerland

Switzerland Bishop Charles Morerod, O.P., Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Switzerland) and Vice-President of Conference of Bishops of Switzerland, was appointed as President of Conference of Bishops of Switzerland

2015.12.17

Switzerland Abbot Joseph Roduit, C.R.A., Abbot Ordinary emeritus of Saint-Maurice d’Agaune (Switzerland) and Abbot Ordinary emeritus of Swiss Congregation of Canons Regular of Saint Maurice of Agaune, passed away at 76

2015.12.12

Switzerland Fr. François Pascal Burri resigned as Chaplain of Pontifical Swiss Guard

Switzerland Fr. Thomas Widmer was appointed as Chaplain of Pontifical Swiss Guard

2015.11.26

Switzerland Fr. Mauro Jöhri, O.F.M. Cap., Minister General of Order of Capuchin Friars Minor (Capuchin Franciscans) and Vice-President of Union of Superiors General (U.S.G.), was appointed as President of Union of Superiors General (U.S.G.)

2015.09.18

Iceland Bishop Pétur Bürcher resigned as Bishop of Reykjavík (Iceland)

2015.09.09

Sweden Bishop Anders Arborelius, O.C.D., Bishop of Stockholm (Sweden) and President of Scandinavian Episcopal Conference, was appointed as Vice-President of Scandinavian Episcopal Conference

2015.09.05

Italy Archbishop Diego Causero resigned as Apostolic Nuncio to Liechtenstein and Apostolic Nuncio to Switzerland

USA Archbishop Thomas Edward Gullickson, Apostolic Nuncio to Ukraine, was appointed as Apostolic Nuncio to Liechtenstein and Apostolic Nuncio to Switzerland

2015.07.03

Switzerland Lieutenant Colonel Philippe Morard was appointed as Vice Commander of Pontifical Swiss Guard

2015.06.30

Switzerland Bishop Pierre Farine resigned as Auxiliary Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Switzerland)

2015.06.13

Germany Cardinal Karl-Josef Rauber took possession as Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2015.05.22

Switzerland Abbot Jean-César Scarcella, C.R.A. was confirmed as Abbot Ordinary of Saint-Maurice d’Agaune (Switzerland) and Abbot Ordinary of Swiss Congregation of Canons Regular of Saint Maurice of Agaune

2015.04.10

Switzerland Fr. Jean-César Scarcella, C.R.A. was appointed as Abbot Ordinary of Saint-Maurice d’Agaune (Switzerland)

2015.03.24

Ecuador Bishop Bertram Víctor Wick Enzler, Titular Bishop of Carpi and Auxiliary Bishop of Guayaquil (Ecuador), was appointed as Bishop of Santo Domingo (Ecuador)

2015.03.18

Switzerland Abbot Joseph Roduit, C.R.A. resigned as Abbot Ordinary of Saint-Maurice d’Agaune (Switzerland) and Abbot Ordinary of Swiss Congregation of Canons Regular of Saint Maurice of Agaune

2015.02.14

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber, Titular Archbishop of Iubaltiana, was created Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2015.02.07

Switzerland Lieutenant Colonel Christoph Graf, Vice Commander of Pontifical Swiss Guard, was appointed as Commander of Pontifical Swiss Guard

2015.01.31

Switzerland Colonel Daniel Rudolf Anrig resigned as Commander of Pontifical Swiss Guard

2015

Switzerland Abbot Benno Malfèr, O.S.B. resigned as President of Benedictine Congregation of Switzerland

Switzerland Abbot Christian Meyer, O.S.B. was appointed as President of Benedictine Congregation of Switzerland

Switzerland Fr. Nikolaus Schöch, O.F.M. resigned as Member of Commission for the Study of the Reform of the Matrimonial Processes in Canon Law

2014.12.22

Switzerland Bishop Martin Gächter resigned as Auxiliary Bishop of Basel (Switzerland)

2014.11.19

Switzerland Mr. René Brülhart, Director of Financial Information Authority and Secretary of Financial Security Committee, was appointed as President of Financial Information Authority

2014.10.29

Switzerland Fr. Jean-Michel Girard, C.R.B. was appointed as Superior General of Canons Regular of the Hospitaller Congregation of Great Saint Bernard

2014.09.28

Switzerland Abbot Jean-Marie Lovey, C.R.B. was consecrated as Bishop of Sion (Switzerland)

2014.08.27

Switzerland Fr. Nikolaus Schöch, O.F.M., Substitute Promoter of Justice of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura, was appointed as Member of Commission for the Study of the Reform of the Matrimonial Processes in Canon Law

2014.07.09

Germany Mr. Ernst von Freyberg resigned as President of Institute for Works of Religion

2014.07.08

Switzerland Bishop Norbert Brunner resigned as Bishop of Sion (Switzerland)

Switzerland Abbot Jean-Marie Lovey, C.R.B., Superior General of Canons Regular of the Hospitaller Congregation of Great Saint Bernard, was elected Bishop of Sion (Switzerland)

2014.06.28

Switzerland Fr. François Pascal Burri was appointed as Chaplain of Pontifical Swiss Guard

2014.06.12

Switzerland Cardinal Georges-Marie-Martin Cottier, O.P., Cardinal-Deacon of Ss. Domenico e Sisto, was appointed as Cardinal-Priest of Ss. Domenico e Sisto pro hac vice Title

2014.04.11

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber, Titular Archbishop of Iubaltiana and Apostolic Nuncio emeritus to Luxembourg, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Germany)

2014.01.11

Switzerland Msgr. Alain de Raemy was consecrated as Titular Bishop of Turris in Mauretania and Auxiliary Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Switzerland)

2014.01

Switzerland Fr. Mauro Jöhri, O.F.M. Cap., Minister General of Order of Capuchin Friars Minor (Capuchin Franciscans), was appointed as Vice-President of Union of Superiors General (U.S.G.)

2013.12.10

Switzerland Fr. Urban Federer, O.S.B. was appointed as Abbot Ordinary of Maria Einsiedeln (Switzerland)

2013.12.07

Switzerland Msgr. Valerio Lazzeri was consecrated as Bishop of Lugano (Switzerland)

2013.11.30

Switzerland Msgr. Alain de Raemy, Chaplain of Pontifical Swiss Guard, was elected Titular Bishop of Turris in Mauretania and Auxiliary Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Switzerland)

Germany Mr. Ernst von Freyberg resigned as Director General ad interim of Institute for Works of Religion

Ecuador Fr. Bertram Víctor Wick Enzler was consecrated as Titular Bishop of Carpi and Auxiliary Bishop of Guayaquil (Ecuador)

2013.11.14

France Bishop Gérard Antoine Daucourt resigned as Bishop of Nanterre (France)

2013.11.04

Switzerland Bishop Pier Giacomo Grampa resigned as Bishop of Lugano (Switzerland)

Switzerland Msgr. Valerio Lazzeri was elected Bishop of Lugano (Switzerland)

2013.10.26

Ecuador Fr. Bertram Víctor Wick Enzler was elected Titular Bishop of Carpi and Auxiliary Bishop of Guayaquil (Ecuador)

2013.10.25

Switzerland Abbot Pankraz Winiker, O.S.B., President emeritus of Benedictine Congregation of Switzerland, passed away at 87

2013.10.04

Switzerland Abbot Martin Werlen, O.S.B. resigned as Abbot Ordinary of Maria Einsiedeln (Switzerland)

...

as of 2017.11.16

© 2017 GCatholic.org

Up