GCatholic.org


Recent Events

in Canada

Canada
DateDescendingRecent Events
2019.12.12

Canada Fr. Bartolomeus Van Roijen was consecrated as Bishop of Corner Brook and Labrador (Canada)

2019.10.15

Canada Bishop Robert Harris resigned as Bishop of Saint John, New Brunswick (Canada)

Canada Bishop Christian Riesbeck, C.C., Titular Bishop of Tipasa in Numidia and Auxiliary Bishop of Ottawa (Canada), was appointed as Bishop of Saint John, New Brunswick (Canada)

2019.10.07

Canada Fr. Bartolomeus Van Roijen was elected Bishop of Corner Brook and Labrador (Canada)

2019.10.05

Canada Archbishop Michael Czerny, S.J., Undersecretary of Migrant and Refugee Section of Dicastery for Promoting Integral Human Development and Titular Archbishop of Beneventum, was created Cardinal-Deacon of S. Michele Arcangelo

2019.10.04

Canada Fr. Michael Czerny, S.J. was consecrated as Titular Archbishop of Beneventum and Undersecretary of Migrant and Refugee Section of Dicastery for Promoting Integral Human Development

2019.09.28

Canada Archbishop Richard Joseph Gagnon, Archbishop of Winnipeg (Canada) and Vice-President of Canadian Conference of Catholic Bishops, was appointed as President of Canadian Conference of Catholic Bishops

Canada Bishop Lionel Gendron, P.S.S. resigned as President of Canadian Conference of Catholic Bishops

Canada Bishop Raymond Poisson, Bishop of Saint-Jérôme (Canada), was appointed as Vice-President of Canadian Conference of Catholic Bishops

Canada Bishop Gérard Tremblay, P.S.S., Auxiliary Bishop emeritus of Montréal (Canada), passed away at 100

2019.09.26

Canada Fr. Michael Czerny, S.J., Undersecretary of Migrant and Refugee Section of Dicastery for Promoting Integral Human Development, was elected Titular Archbishop of Beneventum

2019.08.12

Canada Bishop John Michael Sherlock, Bishop emeritus of London (Canada), passed away at 93

2019.08.06

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Lithuania, was appointed as Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia

2019.07.13

Canada Fr. Allan MacDonald, C.C. resigned as General Superior of Companions of the Cross

2019.07.10

Canada Archbishop Paul-André Durocher, Metropolitan Archbishop of Gatineau (Canada), was appointed as Apostolic Administrator of Mont-Laurier (Canada)

Canada Bishop Paul Lortie resigned as Bishop of Mont-Laurier (Canada)

2019.06.25

Canada Bishop Gilles Lemay, Bishop of Amos (Canada), was appointed as Apostolic Administrator of Rouyn-Noranda (Canada)

Canada Bishop Dorylas Moreau resigned as Bishop of Rouyn-Noranda (Canada)

2019.06.15

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe, was appointed as Apostolic Nuncio to Lithuania

2019.06.03

Canada Fr. Réal Tremblay, C.SS.R. resigned as President of Pontifical Academy of Theology

2019.05.24

USA Bishop Walter Allison Hurley resigned as Apostolic Administrator of Saginaw (USA)

2019.05.21

Canada Bishop Louis Corriveau, Titular Bishop of Arena and Auxiliary Bishop of Québec (Canada), was appointed as Bishop of Joliette (Canada)

Canada Bishop Pierre Joseph Paul Morissette resigned as Bishop of Saint-Jérôme (Canada)

Canada Bishop Raymond Poisson succeeded as Bishop of Saint-Jérôme (Canada)

2019.04.13

Canada Bishop Brian Joseph Dunn, Bishop of Antigonish (Canada), was promoted as Coadjutor Archbishop of Halifax–Yarmouth (Canada) and Apostolic Administrator of Antigonish (Canada)

2019.03.28

Canada Bishop Michael Mulhall, Bishop of Pembroke (Canada), was promoted as Metropolitan Archbishop of Kingston (Canada)

Canada Archbishop Brendan Michael O’Brien resigned as Metropolitan Archbishop of Kingston (Canada)

2019.03.26

Australia Msgr. Carl Leonard Reid was appointed as Ordinary of Our Lady of the Southern Cross (Australia)

2019.03.04

Spain Archbishop Pedro López Quintana, Apostolic Nuncio to Lithuania, Apostolic Nuncio to Estonia and Apostolic Nuncio to Latvia, was appointed as Apostolic Nuncio to Austria

2019.02.22

Canada Fr. Guy Desrochers, C.SS.R. was consecrated as Titular Bishop of Melzi and Auxiliary Bishop of Alexandria–Cornwall (Canada)

2019.01.25

Canada Bishop Jacques Berthelet, C.S.V., Bishop emeritus of Saint-Jean–Longueuil (Canada), passed away at 84

2019.01.12

Papua New Guinea Bishop Christian Conrad Blouin, C.M.M., Bishop emeritus of Lae (Papua New Guinea), passed away at 77

2019.01.05

Canada Fr. Raymond Leslie O’Toole, S.F.M., Secretary General of Federation of Asian Bishops’ Conferences, passed away at 81

2018.12.28

Canada Bishop Attila Miklósházy, S.J., Titular Bishop of Castellum minus, passed away at 87

2018.12.22

Canada Apostolic Exarchate of Canada (Syro-Malabar Rite) was promoted as Diocese of Mississauga (Canada)

Canada Bishop Jose Kalluvelil, Titular Bishop of Tabalta and Apostolic Exarch of Canada of the Syro-Malabars (Canada), was appointed as Bishop of Mississauga of the Syro-Malabars (Canada)

2018.12.16

Canada Bishop Eugène Philippe LaRocque, Bishop emeritus of Alexandria–Cornwall (Canada), passed away at 91

2018.12.12

Canada Archbishop Martin William Currie resigned as Metropolitan Archbishop of Saint John’s, Newfoundland (Canada)

Canada Fr. Guy Desrochers, C.SS.R. was elected Titular Bishop of Melzi and Auxiliary Bishop of Alexandria–Cornwall (Canada)

Canada Bishop Peter Joseph Hundt, Bishop of Corner Brook and Labrador (Canada), was promoted as Metropolitan Archbishop of Saint John’s, Newfoundland (Canada)

2018.12.03

Canada Diocese of Hearst was renamed as Diocese of Hearst–Moosonee (gained territory from the suppressed Diocese of Moosonee) (Canada)

Canada Diocese of Moosonee was suppressed (to Diocese of Hearst–Moosonee) (Canada)

Canada Bishop Robert Ovide Bourgon, Bishop of Hearst (Canada) and Apostolic Administrator of Moosonee (Canada), was appointed as Bishop of Hearst–Moosonee (Canada)

2018.11.13

Malta Archbishop Charles Jude Scicluna, President of College for the review of appeals by clergy accused of delicta graviora, Metropolitan Archbishop of Malta (Malta) and President of Episcopal Conference of Malta, was appointed as Adjunct Secretary of Congregation for the Doctrine of the Faith

2018.11.09

Paraguay Bishop Pierre Laurent Jubinville, C.S.Sp., Bishop of San Pedro (Paraguay), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Paraguay

2018.10.17

USA Bishop Walter Allison Hurley was appointed as Apostolic Administrator of Saginaw (USA)

2018.10.10

Papua New Guinea Bishop Christian Conrad Blouin, C.M.M. resigned as Bishop of Lae (Papua New Guinea)

2018.09.04

Chad Bishop Joseph Marie Régis Belzile, O.F.M. Cap., Bishop emeritus of Moundou (Chad), passed away at 87

2018.09.02

Canada Fr. Marián Andrej Pacák, C.SS.R. was consecrated as Bishop of Saints Cyril and Methodius of Toronto of the Slovaks (Canada)

2018.07.22

Canada Fr. Pierre Olivier Tremblay, O.M.I. was consecrated as Titular Bishop of Knin and Auxiliary Bishop of Trois-Rivières (Canada)

2018.07.17

Canada Fr. Alain Ambeault, C.S.V. resigned as Superior General of Clerics of Saint Viator (Viatorians)

2018.07.16

Canada Fr. George Terence Smith, C.S.B. resigned as Superior General of Congregation of Saint Basil (Basilians)

Canada Fr. Kevin J. Storey, C.S.B. was appointed as Superior General of Congregation of Saint Basil (Basilians)

2018.07.05

Canada Fr. Marián Andrej Pacák, C.SS.R. was elected Bishop of Saints Cyril and Methodius of Toronto of the Slovaks (Canada)

USA Bishop John Stephen Pažak, C.SS.R. resigned as Apostolic Administrator of Saints Cyril and Methodius of Toronto of the Slovaks (Canada)

2018.06.28

Canada Cardinal Marc Ouellet, P.S.S., Cardinal-Priest of S. Maria in Traspontina, Prefect of Congregation for Bishops and President of Pontifical Commission for Latin America, was appointed as Cardinal-Bishop of S. Maria in Traspontina

2018.05.21

Canada Fr. Pierre Olivier Tremblay, O.M.I. was elected Titular Bishop of Knin and Auxiliary Bishop of Trois-Rivières (Canada)

2018.05.18

Canada Bishop Raymond Poisson, Bishop of Joliette (Canada), was appointed as Coadjutor Bishop of Saint-Jérôme (Canada)

2018.05.07

Canada Fr. Maurice Bélanger, I.S.P.X., Director General emeritus of Secular Institute of Pius X, passed away at 86

2018.04.27

Canada Archbishop Terrence Thomas Prendergast, S.J., Metropolitan Archbishop of Ottawa (Canada) and Apostolic Administrator of Alexandria–Cornwall (Canada), was appointed as Bishop of Alexandria–Cornwall (Canada)

...

as of 2019.10.15

© 2019 GCatholic.org

Up