GCatholic.org


Recent Events

in Bolivia

Bolivia
DateDescendingRecent Events
2019.10.23

Argentina Bishop Florencio Félix Paredes Cruz, C.R.L. succeeded as Bishop-Prelate of Humahuaca (Argentina)

2019.10.11

Bolivia Bishop Francisco Javier del Río Sendino resigned as Bishop of Tarija (Bolivia)

Bolivia Bishop Jorge Ángel Saldías Pedraza, O.P., Titular Bishop of Phelbes and Auxiliary Bishop of La Paz (Bolivia), was appointed as Bishop of Tarija (Bolivia)

2019.08.29

Italy Archbishop Ivo Scapolo, Apostolic Nuncio to Chile, was appointed as Apostolic Nuncio to Portugal

2019.07.04

Italy Archbishop Rino Passigato resigned as Apostolic Nuncio to Portugal

2019.06.26

Bolivia Fr. Pascual Limachi Ortiz was consecrated as Titular Bishop of Belesasa and Auxiliary Bishop of El Alto (Bolivia)

2019.06.01

Bolivia Bishop Waldo Rubén Barrionuevo Ramírez, C.SS.R., Apostolic Administrator of Reyes (Bolivia), was appointed as Vicar Apostolic of Reyes (Bolivia)

2019.05.22

Bolivia Fr. Jesús Galeote Tormo, O.F.M. was consecrated as Vicar Apostolic of Camiri (Bolivia)

2019.04.16

Bolivia Fr. Pascual Limachi Ortiz was elected Titular Bishop of Belesasa and Auxiliary Bishop of El Alto (Bolivia)

2019.03.19

Bolivia Fr. Carlos Enrique Curiel Herrera, Sch. P. was consecrated as Titular Bishop of Carinola and Auxiliary Bishop of Cochabamba (Bolivia)

Bolivia Fr. Juan Gómez was consecrated as Titular Bishop of Semta and Auxiliary Bishop of Cochabamba (Bolivia)

2019.02.22

Bolivia Fr. Jesús Galeote Tormo, O.F.M., Apostolic Administrator of Camiri (Bolivia), was elected Vicar Apostolic of Camiri (Bolivia)

2019.02.18

Bolivia Bishop Waldo Rubén Barrionuevo Ramírez, C.SS.R. resigned as Auxiliary Bishop of Reyes (Bolivia)

Bolivia Bishop Carlos Bürgler, C.SS.R. resigned as Vicar Apostolic of Reyes (Bolivia)

2019.01.14

Bolivia Bishop Gonzalo Ramiro de Jesús María del Castillo Crespo, O.C.D., Military Ordinary emeritus of Bolivia (Bolivia), passed away at 82

2018.12.27

Bolivia Fr. Carlos Enrique Curiel Herrera, Sch. P. was elected Titular Bishop of Carinola and Auxiliary Bishop of Cochabamba (Bolivia)

Bolivia Fr. Juan Gómez was elected Titular Bishop of Semta and Auxiliary Bishop of Cochabamba (Bolivia)

2018.10.13

Bolivia Cardinal Toribio Ticona Porco took possession as Cardinal-Priest of Ss. Gioacchino ed Anna al Tuscolano

2018.07.25

Bolivia Fr. Giovani Edgar Arana was consecrated as Titular Bishop of Muteci and Auxiliary Bishop of El Alto (Bolivia)

2018.06.28

Bolivia Bishop Toribio Ticona Porco was created Cardinal-Priest of Ss. Gioacchino ed Anna al Tuscolano

2018.04.28

Argentina Fr. Florencio Félix Paredes Cruz, C.R.L. was consecrated as Coadjutor Bishop-Prelate of Humahuaca (Argentina)

2018.04.12

Bolivia Bishop Braulio Sáez García, O.C.D. resigned as Auxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra (Bolivia)

2018.03.29

Bolivia Bishop Walter Pérez Villamonte, Bishop emeritus of Potosí (Bolivia), passed away at 81

2018.03.27

Bolivia Fr. Giovani Edgar Arana was elected Titular Bishop of Muteci and Auxiliary Bishop of El Alto (Bolivia)

2018.03.10

Argentina Fr. Florencio Félix Paredes Cruz, C.R.L. was elected Coadjutor Bishop-Prelate of Humahuaca (Argentina)

2017.11.25

Italy Msgr. Angelo Accattino was consecrated as Titular Archbishop of Sabiona and Apostolic Nuncio to Bolivia

2017.09.12

Italy Msgr. Angelo Accattino was elected Titular Archbishop of Sabiona and Apostolic Nuncio to Bolivia

2017.08.02

Bolivia Bishop Francisco Focardi Mazzocchi, O.F.M. resigned as Vicar Apostolic of Camiri (Bolivia)

Bolivia Fr. Jesús Galeote Tormo, O.F.M. was appointed as Apostolic Administrator of Camiri (Bolivia)

2017.05.20

Italy Archbishop Giovanni Tonucci resigned as Archbishop-Prelate of Loreto (Italy), Pontifical Delegate for the Shrine of the Holy House of Loreto and Pontifical Delegate for the Basilica of St. Anthony of Padua

2017.04.25

Bolivia Bishop Toribio Ticona Porco, Bishop-Prelate emeritus of Corocoro (Bolivia), reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Bolivia)

2017.01.21

Italy Archbishop Giambattista Diquattro, Apostolic Nuncio to Bolivia, was appointed as Apostolic Nuncio to India and Apostolic Nuncio to Nepal

2016.12.28

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló resigned as Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major

2016.11.04

Bolivia Bishop Robert Herman Flock Bever, Titular Bishop of Forlimpopoli and Auxiliary Bishop of Cochabamba (Bolivia), was appointed as Bishop of San Ignacio de Velasco (Bolivia)

Bolivia Bishop Carlos Stetter resigned as Bishop of San Ignacio de Velasco (Bolivia)

2016.06.17

Bolivia Bishop Angelo Gelmi Bertocchi, Auxiliary Bishop emeritus of Cochabamba (Bolivia), passed away at 78

2015.12.09

Bolivia Cardinal Julio Terrazas Sandoval, C.SS.R., Cardinal-Priest of S. Giovanni Battista de’ Rossi and Metropolitan Archbishop emeritus of Santa Cruz de la Sierra (Bolivia), passed away at 79

2015.12.07

Italy Archbishop Luciano Suriani, Delegate for Pontifical Representations of Secretariat of State, was appointed as Apostolic Nuncio to Serbia

2015.11.06

Bolivia Archbishop Oscar Omar Aparicio Céspedes, President of Episcopal Conference of Bolivia and Metropolitan Archbishop of Cochabamba (Bolivia), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Bolivia

Bolivia Bishop Ricardo Ernesto Centellas Guzmán, Bishop of Potosí (Bolivia) and Vice-President of Episcopal Conference of Bolivia, was appointed as President of Episcopal Conference of Bolivia

Bolivia Bishop Aurelio Pesoa Ribera, O.F.M., Auxiliary Bishop of La Paz (Bolivia), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Bolivia

Bolivia Bishop Eugenio Scarpellini resigned as Secretary General of Episcopal Conference of Bolivia

2015.09.21

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Cardinal-Deacon of S. Ponziano, President of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion and Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Spain)

2015.08.28

Poland Mr. Józef Wesołowski, Lay state, passed away at 67

2015.02.11

Bolivia Bishop Abel Costas Montaño, Bishop emeritus of Tarija (Bolivia), passed away at 94

2015.01.31

Bolivia Bishop Adalberto Arturo Rosat, O.F.M., Bishop-Prelate emeritus of Aiquile (Bolivia), passed away at 81

2014.10.26

Bolivia Bishop Manuel Revollo Crespo, C.M.F., Coadjutor Military Ordinary emeritus of Bolivia (Bolivia), passed away at 89

2014.09.24

Bolivia Bishop Oscar Omar Aparicio Céspedes, Military Ordinary of Bolivia (Bolivia) and President of Episcopal Conference of Bolivia, was promoted as Metropolitan Archbishop of Cochabamba (Bolivia)

Bolivia Bishop Fernando Bascopé Müller, S.D.B., Titular Bishop of Naratcata and Auxiliary Bishop of El Alto (Bolivia), was appointed as Military Ordinary of Bolivia (Bolivia)

Bolivia Archbishop Tito Solari Capellari, S.D.B. resigned as Metropolitan Archbishop of Cochabamba (Bolivia)

2014.06.27

Poland Archbishop Józef Wesołowski, Titular Archbishop of Slebte, was appointed as Lay state

2014.06.05

Bolivia Fr. Aurelio Pesoa Ribera, O.F.M. was consecrated as Titular Bishop of Leges and Auxiliary Bishop of La Paz (Bolivia)

Bolivia Fr. Jorge Ángel Saldías Pedraza, O.P. was consecrated as Titular Bishop of Phelbes and Auxiliary Bishop of La Paz (Bolivia)

2014.05.14

Bolivia Fr. Waldo Rubén Barrionuevo Ramírez, C.SS.R. was consecrated as Titular Bishop of Vulturara and Auxiliary Bishop of Reyes (Bolivia)

2014.03.25

Bolivia Fr. Aurelio Pesoa Ribera, O.F.M. was elected Titular Bishop of Leges and Auxiliary Bishop of La Paz (Bolivia)

Bolivia Fr. Jorge Ángel Saldías Pedraza, O.P. was elected Titular Bishop of Phelbes and Auxiliary Bishop of La Paz (Bolivia)

2014.03.08

Italy Archbishop Giovanni Tonucci, Archbishop-Prelate of Loreto (Italy) and Pontifical Delegate for the Shrine of the Holy House of Loreto, was appointed as Pontifical Delegate for the Basilica of St. Anthony of Padua

2014.03.04

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major and Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion, was appointed as President of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion

2014.02.15

Bolivia Fr. Waldo Rubén Barrionuevo Ramírez, C.SS.R. was elected Auxiliary Bishop of Reyes (Bolivia) and Titular Bishop of Vulturara

2014.01.15

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, was appointed as Member of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion

...

as of 2019.11.11

© 2019 GCatholic.org

Up