GCatholic.org


Recent Events

in Belgium

Belgium
DateDescendingRecent Events
2018.10.16

Italy Archbishop Giovanni Moretti, Apostolic Nuncio emeritus to Luxembourg and Apostolic Nuncio emeritus to Belgium, passed away at 94

2018.09.02

Belgium Fr. Koenraad Vanhoutte was consecrated as Titular Bishop of Thagora and Auxiliary Bishop of Mechelen–Brussel (Belgium)

2018.07.24

Belgium Abbot Jos Wouters, O. Praem. was appointed as Abbot General of Order of the Canons Regular of Prémontré (Norbertines, Premonstratensians)

2018.05.18

Belgium Fr. Koenraad Vanhoutte was elected Titular Bishop of Thagora and Auxiliary Bishop of Mechelen–Brussel (Belgium)

2018.03.08

Belgium Bishop Jean Kockerols resigned as Vice-President of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2017.10.14

South Africa Bishop Fulgence Werner Le Roy, O.S.B. Subl., Bishop emeritus of Pietersburg (South Africa), passed away at 93

2017.09.17

Canada Fr. Christian Rodembourg, M.S.A. was consecrated as Bishop of Saint-Hyacinthe (Canada)

2017.06.29

Canada Fr. Christian Rodembourg, M.S.A. was elected Bishop of Saint-Hyacinthe (Canada)

2017.06.02

Belgium Bishop Léon Lemmens, Auxiliary Bishop of Mechelen–Brussel (Belgium), passed away at 63

2017.03.25

Belgium Cardinal Jozef De Kesel took possession as Cardinal-Priest of Ss. Giovanni e Paolo

2017.01.26

Belgium Bishop Paul Lanneau, Auxiliary Bishop emeritus of Mechelen–Brussel (Belgium), passed away at 91

2016.12.07

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Belgium, was appointed as Apostolic Nuncio to Luxembourg

2016.12.04

Belgium Fr. Lodewijk Aerts was consecrated as Bishop of Brugge (Belgium)

2016.11.19

Belgium Archbishop Jozef De Kesel, Metropolitan Archbishop of Mechelen–Brussel (Belgium), Military Ordinary of Belgium (Belgium) and President of Episcopal Conference of Belgium, was created Cardinal-Priest of Ss. Giovanni e Paolo

2016.10.12

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Nigeria and Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS), was appointed as Apostolic Nuncio to Belgium

2016.10.05

Belgium Fr. Lodewijk Aerts was elected Bishop of Brugge (Belgium)

2016.09.02

Belgium Br. Theo van der Boer, F.N.D.L. resigned as Superior General of Brothers of Our Lady of Lourdes

2016.09

Italy Archbishop Giacinto Berloco resigned as Apostolic Nuncio to Belgium and Apostolic Nuncio to Luxembourg

2016.08.18

Congo-Kinshasa Bishop Jan van Cauwelaert, C.I.C.M., Bishop emeritus of Inongo (Congo-Kinshasa), passed away at 102

2016.07.16

Belgium Archbishop Frans Daneels, O. Praem. resigned as Secretary of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura

2016.04.04

Belgium Abbot Michel Van Parys, O.S.B. resigned as Hegumen of Santa Maria di Grottaferrata of the Italo-Albanese (Italy) and Hegumen of Italian Basilian Order of Grottaferrata

2016.01.26

Belgium Bishop Johan Jozef Bonny, Bishop of Antwerpen (Belgium), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Belgium

Belgium Archbishop Jozef De Kesel, Metropolitan Archbishop of Mechelen–Brussel (Belgium) and Military Ordinary of Belgium (Belgium), was appointed as President of Episcopal Conference of Belgium

Belgium Bishop Guy Harpigny, Bishop of Tournai (Belgium), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Belgium

2015.11.06

Belgium Bishop Jozef De Kesel, Bishop of Brugge (Belgium), was promoted as Metropolitan Archbishop of Mechelen–Brussel (Belgium) and Military Ordinary of Belgium (Belgium)

Belgium Archbishop André-Joseph Léonard (André-Mutien) resigned as Metropolitan Archbishop of Mechelen–Brussel (Belgium), Military Ordinary of Belgium (Belgium) and President of Episcopal Conference of Belgium

2015.09.27

Central African Republic Bishop Albert Vanbuel, S.D.B. resigned as Bishop of Kaga–Bandoro (Central African Republic)

2015.07.04

Belgium Fr. Jacques Vanderus, M.O., Superior General of Missionaries of Workers, passed away at 87

2015.06.13

Germany Cardinal Karl-Josef Rauber took possession as Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2015.03.21

France Archbishop André Dupuy resigned as Apostolic Nuncio to Netherlands and Permanent Representative to Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

2015.02.14

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber, Titular Archbishop of Iubaltiana, was created Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2014.12.20

Italy Archbishop Pier Luigi Celata resigned as Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera

2014.04.11

Germany Archbishop Karl-Josef Rauber, Titular Archbishop of Iubaltiana and Apostolic Nuncio emeritus to Luxembourg, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Germany)

2013.12.13

Uganda Archbishop Augustine Kasujja, Apostolic Nuncio to Nigeria, was appointed as Permanent Observer to Economic Community of West African States (ECOWAS)

2013.11.04

Belgium Fr. Michel Van Parys, O.S.B. was appointed as Hegumen of Santa Maria di Grottaferrata of the Italo-Albanese (Italy) and Hegumen of Italian Basilian Order of Grottaferrata

2013.07.14

Belgium Fr. Jean-Pierre Delville was consecrated as Bishop of Liège (Belgium)

2013.07.01

France Bishop Pascal Michel Ghislain Delannoy, Bishop of Saint-Denis (France), was appointed as Vice-President of Bishops’ Conference of France

2013.06.04

Belgium Cardinal Godfried Danneels, Cardinal-Priest of S. Anastasia, Metropolitan Archbishop emeritus of Mechelen–Brussel (Belgium), Military Ordinary emeritus of Belgium (Belgium) and President emeritus of Episcopal Conference of Belgium, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Belgium)

2013.05.31

Belgium Fr. Jean-Pierre Delville was elected Bishop of Liège (Belgium)

Belgium Bishop Aloysius Jousten resigned as Bishop of Liège (Belgium)

2013.02.23

Belgium Cardinal Julien Ries, Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia, passed away at 92

2013.01.19

France Apostolic Exarchate of France (Ukrainian Rite) was promoted as Diocese of Saint-Vladimir-le-Grand de Paris (France)

France Bishop Borys Andrij Gudziak, Titular Bishop of Carcabia and Apostolic Exarch of France of the Ukrainians (France), was appointed as Bishop of Saint-Vladimir-le-Grand de Paris of the Ukrainians (France)

2012.11.12

France Bishop Michel Hrynchyshyn, C.SS.R., Apostolic Exarch emeritus of France of the Ukrainians (France), passed away at 83

2012.10.31

Spain Archbishop Faustino Sainz Muñoz, Apostolic Nuncio emeritus to Great Britain, passed away at 75

2012.10.20

Belgium Cardinal Julien Ries took possession as Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2012.10.18

Belgium Msgr. Robrecht Boone was appointed as Delegate to International Committee of Military Medicine (ICMM)

2012.10.10

Belgium Bishop Frans Daneels, O. Praem., Titular Bishop of Bita and Secretary of Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura, was promoted as Titular Archbishop of Bita

2012.08.26

France Fr. Borys Andrij Gudziak was consecrated as Apostolic Exarch of France of the Ukrainians (France) and Titular Bishop of Carcabia

2012.07.23

Italy Archbishop Pier Luigi Celata was appointed as Vice-Chamberlain of the Holy Roman Church of Apostolic Camera

2012.07.21

France Fr. Borys Andrij Gudziak was elected Titular Bishop of Carcabia and Apostolic Exarch of France of the Ukrainians (France)

France Bishop Michel Hrynchyshyn, C.SS.R. resigned as Apostolic Exarch of France of the Ukrainians (France)

2012.06.30

Italy Archbishop Pier Luigi Celata resigned as Secretary of Pontifical Council for Inter-Religious Dialogue and Vice-Prefect of Commission for Religious Relations with Muslims

2012.06.23

France Archbishop Alain Paul Charles Lebeaupin, Apostolic Nuncio to Kenya and Permanent Observer to United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat), was appointed as Apostolic Nuncio to European Union

2012.03.22

Belgium Bishop Jean Kockerols, Auxiliary Bishop of Mechelen–Brussel (Belgium), was appointed as Vice-President of Commission of the Bishops’ Conferences of the European Community

2012.02.18

Belgium Archbishop Julien Ries, Titular Archbishop of Belcastro, was created Cardinal-Deacon of S. Antonio di Padova a Circonvallazione Appia

2012.02.11

Belgium Msgr. Julien Ries was consecrated as Titular Archbishop of Belcastro

2012.01.23

Belgium Msgr. Julien Ries was elected Titular Archbishop of Belcastro

2011.12.18

Belgium Msgr. Luc De Maere, Delegate to International Committee of Military Medicine (ICMM), passed away at 55

2011.12.15

France Archbishop André Dupuy, Apostolic Nuncio to European Union and Apostolic Nuncio to Monaco, was appointed as Apostolic Nuncio to Netherlands and Permanent Representative to Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

...

as of 2018.11.02

© 2018 GCatholic.org

Up