GCatholic.org


Recent Events

in Bangladesh

Bangladesh
DateDescendingRecent Events
2017.09.12

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德) resigned as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2017.08.12

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교), Apostolic Delegate to Myanmar, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand and Apostolic Delegate to Laos, was appointed as Apostolic Nuncio to Myanmar

2017.05.13

Bangladesh Cardinal Patrick D’Rozario, C.S.C. took possession as Cardinal-Priest of Nostra Signora del SS. Sacramento e Santi Martiri Canadesi

2017.04.08

USA Archbishop Edward Joseph Adams, Apostolic Nuncio to Greece, was appointed as Apostolic Nuncio to Great Britain

2017.02.02

Bangladesh Diocese of Chittagong was promoted as Metropolitan Archdiocese of Chittagong (Bangladesh)

Bangladesh Bishop Moses Costa, C.S.C., Secretary General of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh and Bishop of Chittagong (Bangladesh), was promoted as Metropolitan Archbishop of Chittagong (Bangladesh)

2016.11.19

Bangladesh Archbishop Patrick D’Rozario, C.S.C., Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh) and President of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh, was created Cardinal-Priest of Nostra Signora del SS. Sacramento e Santi Martiri Canadesi

2016.04.22

Bangladesh Fr. Shorot Francis Gomes was consecrated as Titular Bishop of Forma and Auxiliary Bishop of Dhaka (Bangladesh)

2016.02.24

Bangladesh Bishop Michael Atul D’Rozario, C.S.C., Bishop emeritus of Khulna (Bangladesh), passed away at 90

2016.02.08

Bangladesh Fr. Shorot Francis Gomes was elected Titular Bishop of Forma and Auxiliary Bishop of Dhaka (Bangladesh)

2015.12.29

Bangladesh Diocese of Barisal was established (from Diocese of Chittagong) (Bangladesh)

Bangladesh Bishop Lawrence Subrata Howlader, C.S.C., Titular Bishop of Afufenia and Auxiliary Bishop of Chittagong (Bangladesh), was appointed as Bishop of Barisal (Bangladesh)

2015.01.03

Bangladesh Archbishop Paulinus Costa, Metropolitan Archbishop emeritus of Dhaka (Bangladesh) and President emeritus of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh, passed away at 78

2014.04.28

Bangladesh Bishop Theotonius Gomes, C.S.C. resigned as Auxiliary Bishop of Dhaka (Bangladesh)

2013.07.06

India Archbishop George Kocherry, Apostolic Nuncio to Zimbabwe, was appointed as Apostolic Nuncio to Bangladesh

2013.01.16

USA Archbishop Joseph Salvador Marino, Apostolic Nuncio to Bangladesh, was appointed as Apostolic Nuncio to Malaysia, Apostolic Nuncio to Timor-Leste and Apostolic Delegate to Brunei

2012.08.04

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교), Apostolic Nuncio to Uganda, was appointed as Apostolic Delegate to Myanmar, Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Thailand and Apostolic Delegate to Laos

2012.06.15

Bangladesh Fr. James Romen Boiragi was consecrated as Bishop of Khulna (Bangladesh)

2012.05.04

Bangladesh Fr. James Romen Boiragi was elected Bishop of Khulna (Bangladesh)

2012.01.27

Bangladesh Fr. Sebastian Tudu was consecrated as Bishop of Dinajpur (Bangladesh)

2011.12

Bangladesh Archbishop Patrick D’Rozario, C.S.C., Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh), was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh

2011.11.15

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德), Apostolic Nuncio to Argentina, was appointed as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2011.10.29

Bangladesh Fr. Sebastian Tudu was elected Bishop of Dinajpur (Bangladesh)

2011.10.22

Bangladesh Archbishop Paulinus Costa resigned as Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh) and President of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh

Bangladesh Archbishop Patrick D’Rozario, C.S.C. succeeded as Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh)

2011.07.08

Bangladesh Diocese of Sylhet was established (from Metropolitan Archdiocese of Dhaka) (Bangladesh)

Bangladesh Bishop Bejoy Nicephorus D’Cruze, O.M.I., Bishop of Khulna (Bangladesh), was appointed as Bishop of Sylhet (Bangladesh)

2011.04.06

Bangladesh Bishop Moses Costa, C.S.C., Bishop of Dinajpur (Bangladesh) and Secretary General of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh, was appointed as Bishop of Chittagong (Bangladesh)

2011.02.22

USA Archbishop Edward Joseph Adams, Apostolic Nuncio to Philippines, was appointed as Apostolic Nuncio to Greece

2011.02.17

Bangladesh Bishop Francis Anthony Gomes, Bishop emeritus of Mymensingh (Bangladesh), passed away at 79

2011

Bangladesh Bishop Gervas Rozario, Bishop of Rajshahi (Bangladesh), was appointed as Vice-President of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh

2010.11.25

Bangladesh Bishop Patrick D’Rozario, C.S.C., Bishop of Chittagong (Bangladesh), was promoted as Coadjutor Archbishop of Dhaka (Bangladesh)

2009.07.03

Bangladesh Fr. Lawrence Subrata Howlader, C.S.C. was consecrated as Titular Bishop of Afufenia and Auxiliary Bishop of Chittagong (Bangladesh)

2009.05.07

Bangladesh Fr. Lawrence Subrata Howlader, C.S.C. was elected Titular Bishop of Afufenia and Auxiliary Bishop of Chittagong (Bangladesh)

2008.03.29

USA Msgr. Joseph Salvador Marino was consecrated as Titular Archbishop of Natchitoches and Apostolic Nuncio to Bangladesh

2008.01.12

USA Msgr. Joseph Salvador Marino was elected Apostolic Nuncio to Bangladesh and Titular Archbishop of Natchitoches

2007.12.22

India Archbishop George Kocherry, Apostolic Nuncio to Ghana, was appointed as Apostolic Nuncio to Zimbabwe

2007.09.03

USA Archbishop Edward Joseph Adams, Apostolic Nuncio to Zimbabwe, was appointed as Apostolic Nuncio to Philippines

2007.08.27

South Korea Archbishop Paul Tschang In-nam (장인남(張仁南) 대주교), Apostolic Nuncio to Bangladesh, was appointed as Apostolic Nuncio to Uganda

2007.07

Bangladesh Bishop Moses Costa, C.S.C., Bishop of Dinajpur (Bangladesh), was appointed as Secretary General of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh

2007.04.18

Italy Archbishop Piero Biggio (畢齊樂), Apostolic Nuncio emeritus to Sweden, Apostolic Nuncio emeritus to Norway, Apostolic Nuncio emeritus to Iceland, Apostolic Nuncio emeritus to Finland and Apostolic Nuncio emeritus to Denmark, passed away at 69

2007.03.22

Bangladesh Fr. Gervas Rozario was consecrated as Bishop of Rajshahi (Bangladesh)

2007.03.18

Bangladesh Archbishop Michael Rozario, Metropolitan Archbishop emeritus of Dhaka (Bangladesh), passed away at 81

2007.01.15

Bangladesh Fr. Gervas Rozario was elected Bishop of Rajshahi (Bangladesh)

2006.07.15

Bangladesh Bishop Francis Anthony Gomes resigned as Bishop of Mymensingh (Bangladesh)

Bangladesh Bishop Paul Ponen Kubi, C.S.C., Titular Bishop of Turris Tamalleni and Auxiliary Bishop of Mymensingh (Bangladesh), was appointed as Bishop of Mymensingh (Bangladesh)

2005.08

Bangladesh Archbishop Paulinus Costa, Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh), was appointed as President of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh

2005.07.09

Bangladesh Bishop Paulinus Costa, Bishop of Rajshahi (Bangladesh), was promoted as Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh)

Bangladesh Archbishop Michael Rozario resigned as Metropolitan Archbishop of Dhaka (Bangladesh)

2005.05.06

Bangladesh Fr. Bejoy Nicephorus D’Cruze, O.M.I. was consecrated as Bishop of Khulna (Bangladesh)

2005.02.19

Bangladesh Fr. Bejoy Nicephorus D’Cruze, O.M.I. was elected Bishop of Khulna (Bangladesh)

Bangladesh Bishop Michael Atul D’Rozario, C.S.C. resigned as Bishop of Khulna (Bangladesh)

2005

Bangladesh Archbishop Michael Rozario resigned as President of Catholic Bishops’ Conference of Bangladesh

2004.10.16

Italy Archbishop Piero Biggio (畢齊樂) resigned as Apostolic Nuncio to Denmark, Apostolic Nuncio to Finland, Apostolic Nuncio to Iceland, Apostolic Nuncio to Norway and Apostolic Nuncio to Sweden

2004.07.05

Australia Cardinal Edward Idris Cassidy (葛錫迪), Cardinal-Priest of S. Maria in Via Lata pro hac vice Title, President emeritus of Pontifical Council for Promoting Christian Unity and President emeritus of Commission for Religious Relations with the Jews, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Australia)

2004.06.21

Italy Archbishop Luigi Accogli (艾可儀), Apostolic Nuncio emeritus to Syria, passed away at 86

2004.02.13

Bangladesh Fr. Paul Ponen Kubi, C.S.C. was consecrated as Titular Bishop of Turris Tamalleni and Auxiliary Bishop of Mymensingh (Bangladesh)

2003.12.24

Bangladesh Fr. Paul Ponen Kubi, C.S.C. was elected Titular Bishop of Turris Tamalleni and Auxiliary Bishop of Mymensingh (Bangladesh)

2003.06.25

Australia Cardinal Edward Idris Cassidy (葛錫迪) took possession as Cardinal-Priest of S. Maria in Via Lata pro hac vice Title

2003.04.26

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德), Apostolic Nuncio to Cambodia, Apostolic Nuncio to Singapore, Apostolic Nuncio to Thailand, Apostolic Delegate to Brunei, Apostolic Delegate to Laos and Apostolic Delegate to Myanmar, was appointed as Apostolic Nuncio to Argentina

...

as of 2017.10.14

© 2017 GCatholic.org

Up