GCatholic.org


Recent Events

in Australia

Australia
DateDescendingRecent Events
2019.10.16

Australia Fr. Shane Mackinlay was consecrated as Bishop of Sandhurst (Australia)

2019.10.07

Australia Bishop Anthony Randazzo, Titular Bishop of Quiza and Auxiliary Bishop of Sydney (Australia), was appointed as Bishop of Broken Bay (Australia)

2019.09.28

Australia Sr. Susan Flood, O.S.U. was appointed as Prioress General of Order of St. Ursula of the Roman Union (Ursuline Sisters)

2019.07.23

Australia Fr. Shane Mackinlay was elected Bishop of Sandhurst (Australia)

Australia Bishop Leslie Rogers Tomlinson resigned as Bishop of Sandhurst (Australia)

2019.03.26

Australia Msgr. Harry Entwistle resigned as Ordinary of Our Lady of the Southern Cross (Australia)

Australia Msgr. Carl Leonard Reid was appointed as Ordinary of Our Lady of the Southern Cross (Australia)

2019.02.24

Australia Cardinal George Pell resigned as Prefect of Secretariat for the Economy

2018.11.03

Australia Bishop Peter John Elliott resigned as Auxiliary Bishop of Melbourne (Australia)

2018.10

Australia Cardinal George Pell resigned as Member of Council of Cardinals to assist in the governance of the Universal Church and to reform the Roman Curia

2018.09.26

Australia Fr. Charles Victor Emmanuel Gauci was consecrated as Bishop of Darwin (Australia)

2018.09.22

Australia Fr. Kevin O’Neill, S.S.C.M.E. resigned as Superior General of Missionary Society of Saint Columban (Columban Missionaries)

2018.07.30

Australia Archbishop Philip Edward Wilson resigned as Metropolitan Archbishop of Adelaide (Australia)

2018.06.29

Australia Bishop Peter Andrew Comensoli, Bishop of Broken Bay (Australia), was promoted as Metropolitan Archbishop of Melbourne (Australia)

Australia Archbishop Denis James Hart resigned as Metropolitan Archbishop of Melbourne (Australia)

2018.06.27

Australia Fr. Charles Victor Emmanuel Gauci was elected Bishop of Darwin (Australia)

Australia Bishop Daniel Eugene Hurley resigned as Bishop of Darwin (Australia)

2018.06.03

Australia Bishop Gregory O’Kelly, S.J., Bishop of Port Pirie (Australia), was appointed as Apostolic Administrator of Adelaide (Australia)

2018.05.06

Australia Archbishop Leonard Anthony Faulkner, Metropolitan Archbishop emeritus of Adelaide (Australia), passed away at 91

2018.05.04

Australia Archbishop Mark Benedict Coleridge, Metropolitan Archbishop of Brisbane (Australia) and Vice-President of Australian Catholic Bishops Conference, was appointed as President of Australian Catholic Bishops Conference

Australia Archbishop Anthony Colin Fisher, O.P., Metropolitan Archbishop of Sydney (Australia), was appointed as Vice-President of Australian Catholic Bishops Conference

Australia Archbishop Denis James Hart resigned as President of Australian Catholic Bishops Conference

2018.05

Australia Br. Mark Edward Hilton, S.C. was appointed as Superior General of Brothers of the Sacred Heart

2018.04

Australia Bishop Robert Michael McGuckin resigned as Vice-President of Federation of Catholic Bishops’ Conferences of Oceania

2018.02.22

Australia Msgr. Brian Mascord was consecrated as Bishop of Wollongong (Australia)

2018.02.17

Australia Prof. Neville John Owen was appointed as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2018.02

Australia Cardinal George Pell resigned as President of “Vox Clara” Committee

2017.12.17

Australia Ms. Kathleen McCormack resigned as Member of Pontifical Commission for the Protection of Minors

2017.12.13

Australia Bishop John Joseph Gerry, Auxiliary Bishop emeritus of Brisbane (Australia), passed away at 90

2017.11.30

Australia Bishop Peter William Ingham resigned as Bishop of Wollongong (Australia)

Australia Msgr. Brian Mascord was elected Bishop of Wollongong (Australia)

2017.08.28

Italy Archbishop Giuseppe Lazzarotto resigned as Apostolic Nuncio to Israel, Apostolic Delegate to Jerusalem and Palestine and Apostolic Nuncio to Cyprus

2017.08.01

Australia Fr. Christopher Jamison, E.B.C. was appointed as President of English Benedictine Congregation

2017.06.28

Australia Fr. Michael Henry Morrissey was consecrated as Bishop of Geraldton (Australia)

2017.06.21

Iraq Archbishop Basile Georges Casmoussa, Bishop of Curia of the Syriacs and Apostolic Visitator in Western Europe of the Syriacs, was appointed as Apostolic Visitator in Australia of the Syriacs

2017.06.14

Australia Fr. Kenneth Michael Howell was consecrated as Titular Bishop of Thamugadi and Auxiliary Bishop of Brisbane (Australia)

2017.05.15

Australia Bishop Justin Joseph Bianchini resigned as Bishop of Geraldton (Australia)

Australia Fr. Michael Henry Morrissey was elected Bishop of Geraldton (Australia)

2017.05.09

Papua New Guinea Archbishop Brian James Barnes, O.F.M., Metropolitan Archbishop emeritus of Port Moresby (Papua New Guinea), passed away at 84

2017.05.03

Australia Fr. Timothy James Harris was consecrated as Bishop of Townsville (Australia)

2017.03.28

Australia Fr. Kenneth Michael Howell was elected Titular Bishop of Thamugadi and Auxiliary Bishop of Brisbane (Australia)

Australia Bishop Joseph John Oudeman, O.F.M. Cap. resigned as Auxiliary Bishop of Brisbane (Australia)

2017.03.22

England Msgr. Brian Edwin Ferme resigned as Prelate Secretary of Council for the Economy

2017.03.12

Italy Archbishop Luigi Barbarito, Apostolic Nuncio emeritus to Great Britain, passed away at 94

2017.02.22

Australia Fr. Gregory Paul Homeming, O.C.D. was consecrated as Bishop of Lismore (Australia)

2017.02.17

Italy Archbishop Giuseppe Lazzarotto resigned as President of Conference of the Latin Bishops of the Arab Regions

2017.02.08

Australia Fr. Timothy James Harris was elected Bishop of Townsville (Australia)

2016.12.20

Australia Fr. Gregory Paul Homeming, O.C.D. was elected Bishop of Lismore (Australia)

Australia Bishop Geoffrey Hilton Jarrett resigned as Bishop of Lismore (Australia)

2016.10.31

Australia Br. Peter Ryan, F.S.P. was appointed as Superior General of Brothers of Saint Patrick (Patrician Brothers)

2016.09.12

Australia Bishop Gerard Joseph Hanna resigned as Bishop of Wagga Wagga (Australia)

Australia Archbishop Christopher Charles Prowse, Archbishop of Canberra and Goulburn (Australia), was appointed as Apostolic Administrator of Wagga Wagga (Australia)

2016.08.24

Australia Msgr. Anthony Randazzo was consecrated as Titular Bishop of Quiza and Auxiliary Bishop of Sydney (Australia)

Australia Fr. Richard James Umbers was consecrated as Titular Bishop of Thala and Auxiliary Bishop of Sydney (Australia)

2016.06.24

Italy Archbishop Giuseppe Lazzarotto, Apostolic Nuncio to Israel, Apostolic Delegate to Jerusalem and Palestine and Apostolic Nuncio to Cyprus, was appointed as President of Conference of the Latin Bishops of the Arab Regions

Australia Msgr. Anthony Randazzo was elected Titular Bishop of Quiza and Auxiliary Bishop of Sydney (Australia)

Australia Fr. Richard James Umbers was elected Titular Bishop of Thala and Auxiliary Bishop of Sydney (Australia)

2016.05.06

Australia Archbishop Mark Benedict Coleridge, Metropolitan Archbishop of Brisbane (Australia), was appointed as Vice-President of Australian Catholic Bishops Conference

2016.05.05

Australia Bishop Vincent Nguyễn Văn Long, O.F.M. Conv., Titular Bishop of Thala and Auxiliary Bishop of Melbourne (Australia), was appointed as Bishop of Parramatta (Australia)

2016.05.04

Australia Archbishop Philip Edward Wilson resigned as Vice-President of Australian Catholic Bishops Conference

...

as of 2019.11.11

© 2019 GCatholic.org

Up