GCatholic.org


Recent Events

in Argentina

Argentina
DateDescendingRecent Events
2017.10.13

Argentina Fr. Carlos Alberto Sánchez was consecrated as Metropolitan Archbishop of Tucumán (Argentina)

2017.10.07

Argentina Fr. Hugo Ricardo Araya was consecrated as Bishop of Cruz del Eje (Argentina)

2017.09.12

Italy Archbishop Adriano Bernardini (裴納德) resigned as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

Switzerland Archbishop Emil Paul Tscherrig, Apostolic Nuncio to Argentina, was appointed as Apostolic Nuncio to Italy and Apostolic Nuncio to San Marino

2017.08.26

Argentina Fr. Gabriel Antonio Mestre was consecrated as Bishop of Mar del Plata (Argentina)

2017.08.23

Argentina Fr. Carlos Alberto Sánchez was elected Metropolitan Archbishop of Tucumán (Argentina)

2017.08.18

Argentina Fr. Enrique Alberto Martínez Ossola was consecrated as Titular Bishop of Acquapendente and Auxiliary Bishop of Santiago del Estero (Argentina)

2017.08.03

Argentina Bishop Virginio Domingo Bressanelli, S.C.I. resigned as Bishop of Neuquén (Argentina)

Argentina Bishop Fernando Martín Croxatto, Titular Bishop of Fissiana and Auxiliary Bishop of Comodoro Rivadavia (Argentina), was appointed as Bishop of Neuquén (Argentina)

2017.08.02

Argentina Fr. Hugo Ricardo Araya was elected Bishop of Cruz del Eje (Argentina)

2017.08.01

Argentina Bishop Gustavo Óscar Zanchetta resigned as Bishop of Orán (Argentina)

2017.07.18

Argentina Bishop Antonio Marino resigned as Bishop of Mar del Plata (Argentina)

Argentina Fr. Gabriel Antonio Mestre was elected Bishop of Mar del Plata (Argentina)

2017.07.15

Argentina Fr. Jorge Eduardo Scheinig was consecrated as Titular Bishop of Ita and Auxiliary Bishop of Mercedes–Luján (Argentina)

2017.07.12

Argentina Archbishop Carlos Alfonso Azpiroz Costa, O.P. succeeded as Metropolitan Archbishop of Bahía Blanca (Argentina)

Argentina Archbishop Guillermo José Garlatti resigned as Metropolitan Archbishop of Bahía Blanca (Argentina)

2017.06.30

Argentina Bishop Luis Guillermo Eichhorn resigned as Bishop of Morón (Argentina)

Argentina Bishop Jorge Vázquez succeeded as Bishop of Morón (Argentina)

2017.06.19

Argentina Fr. Enrique Alberto Martínez Ossola was elected Titular Bishop of Acquapendente and Auxiliary Bishop of Santiago del Estero (Argentina)

2017.06.17

Argentina Archbishop Alfonso Rogelio Delgado Evers resigned as Metropolitan Archbishop of San Juan de Cuyo (Argentina)

Argentina Archbishop Jorge Eduardo Lozano succeeded as Metropolitan Archbishop of San Juan de Cuyo (Argentina)

2017.06.09

Argentina Archbishop Alfredo Horacio Zecca, Metropolitan Archbishop of Tucumán (Argentina), was appointed as Titular Archbishop of Bolsena

2017.05.28

Argentina Fr. Héctor Luis Zordán, M.SS.CC. was consecrated as Bishop of Gualeguaychú (Argentina)

2017.05.20

Argentina Bishop Miguel Mykycej, F.D.P., Bishop emeritus of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina), passed away at 82

2017.05.18

Argentina Fr. Jorge Eduardo Scheinig was elected Titular Bishop of Ita and Auxiliary Bishop of Mercedes–Luján (Argentina)

2017.03.28

Argentina Bishop Santiago Olivera, Bishop of Cruz del Eje (Argentina), was appointed as Military Ordinary of Argentina (Argentina)

Argentina Fr. Héctor Luis Zordán, M.SS.CC. was elected Bishop of Gualeguaychú (Argentina)

2017.02.03

Argentina Bishop Jorge Vázquez, Titular Bishop of Castra nova and Auxiliary Bishop of Lomas de Zamora (Argentina), was appointed as Coadjutor Bishop of Morón (Argentina)

2016.12.28

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló resigned as Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major

2016.12.16

Argentina Bishop Gustavo Alejandro Montini, Titular Bishop of Tisedi and Auxiliary Bishop of San Roque de Presidencia Roque Sáenz Peña (Argentina), was appointed as Bishop of Santo Tomé (Argentina)

2016.12.03

Argentina Fr. Oscar Eduardo Miñarro was consecrated as Titular Bishop of Anzio and Auxiliary Bishop of Merlo–Moreno (Argentina)

2016.10.08

Brazil Bishop Daniel Kozelinski Netto, Titular Bishop of Eminentiana, Apostolic Administrator of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina) and Apostolic Visitator in Uruguay, Paraguay, Chile and Venezuela of the Ukrainians, was appointed as Bishop of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires of the Ukrainians (Argentina)

2016.09.21

Argentina Bishop Héctor Sabatino Cardelli resigned as Bishop of San Nicolás de los Arroyos (Argentina)

Argentina Bishop Hugo Norberto Santiago, Bishop of Santo Tomé (Argentina), was appointed as Bishop of San Nicolás de los Arroyos (Argentina)

2016.09.19

Argentina Fr. Oscar Eduardo Miñarro was elected Titular Bishop of Anzio and Auxiliary Bishop of Merlo–Moreno (Argentina)

2016.08.31

Argentina Bishop Jorge Eduardo Lozano, Bishop of Gualeguaychú (Argentina), was promoted as Coadjutor Archbishop of San Juan de Cuyo (Argentina)

2016.07.12

Argentina Fr. Carlos Walker, I.V.E. resigned as Superior General of Institute of the Incarnate Word

2016.07.05

Slovenia Fr. Tomaž Mavrič, C.M. was appointed as Superior General of Congregation of the Mission (Vincentians, Lazarists)

2016.05.25

Argentina Bishop Horacio Ernesto Benites Astoul, Auxiliary Bishop emeritus of Buenos Aires (Argentina), passed away at 82

2016.04.18

Argentina Archbishop Rubén Héctor di Monte, Archbishop emeritus of Mercedes–Luján (Argentina), passed away at 84

2016.02.28

Argentina Archbishop Moisés Julio Blanchoud, Metropolitan Archbishop emeritus of Salta (Argentina) and Apostolic Administrator emeritus of Santa Fe de la Vera Cruz (Argentina), passed away at 92

2016

Argentina Msgr. Guillermo Javier Karcher resigned as Papal Master of Ceremonies of Office for the Liturgical Celebrations of the Supreme Pontiff

Argentina Msgr. Osvaldo Neves de Almeida resigned as Cleric Prelate of Apostolic Camera

2015.12.22

Argentina Fr. Carlos Alfonso Azpiroz Costa, O.P. was consecrated as Coadjutor Archbishop of Bahía Blanca (Argentina)

2015.12.18

Argentina Fr. Ricardo Orlando Seirutti was consecrated as Titular Bishop of Bela and Auxiliary Bishop of Córdoba (Argentina)

2015.12.04

Argentina Msgr. José Melitón Chávez was consecrated as Bishop of Añatuya (Argentina)

2015.12.01

Argentina Bishop Martín de Elizalde, O.S.B. resigned as Bishop of Nueve de Julio (Argentina)

Argentina Bishop Ariel Edgardo Torrado Mosconi succeeded as Bishop of Nueve de Julio (Argentina)

2015.11.07

Argentina Fr. Ricardo Orlando Seirutti was elected Titular Bishop of Bela and Auxiliary Bishop of Córdoba (Argentina)

2015.11.03

Argentina Fr. Carlos Alfonso Azpiroz Costa, O.P. was elected Coadjutor Archbishop of Bahía Blanca (Argentina)

Argentina Bishop Pedro María Laxague, Titular Bishop of Castra severiana and Auxiliary Bishop of Bahía Blanca (Argentina), was appointed as Bishop of Zárate–Campana (Argentina)

Argentina Bishop Oscar Domingo Sarlinga resigned as Bishop of Zárate–Campana (Argentina)

2015.10.17

Argentina Msgr. José Melitón Chávez was elected Bishop of Añatuya (Argentina)

2015.09.24

Argentina Bishop Adolfo Ramón Canecín succeeded as Bishop of Goya (Argentina)

Argentina Bishop Ricardo Oscar Faifer resigned as Bishop of Goya (Argentina)

2015.09.21

Spain Cardinal Santos Abril y Castelló, Cardinal-Deacon of S. Ponziano, President of Commission of Cardinals overseeing the Institute for Works of Religion and Archpriest of Papal Basilica of St. Mary Major, reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Spain)

2015.09.18

Argentina Fr. José Gabriel Funes, S.J. resigned as Director of Vatican Observatory

2015.08.20

Argentina Fr. Juan Pablo Catoggio, I.Sch. was appointed as Superior General of Institute of Schönstatt Fathers

2015.08.14

Paraguay Bishop Rogelio Ricardo Livieres Plano, Bishop emeritus of Ciudad del Este (Paraguay), passed away at 69

2015.07.12

Argentina Bishop Omar Félix Colomé, Bishop emeritus of Cruz del Eje (Argentina), passed away at 82

...

as of 2017.09.17

© 2017 GCatholic.org

Up