GCatholic.org


Recent Events

in Angola

Angola
DateDescendingRecent Events
2018.10.20

Angola Bishop Pedro Luís Guido Scarpa, O.F.M. Cap., Bishop emeritus of Ndalatando (Angola), passed away at 93

2018.10.01

Angola Archbishop José de Queirós Alves, C.SS.R. resigned as Metropolitan Archbishop of Huambo (Angola)

Angola Bishop Zeferino Zeca Martins, S.V.D., Titular Bishop of Tanaramusa and Auxiliary Bishop of Luanda (Angola), was promoted as Metropolitan Archbishop of Huambo (Angola)

2018.09.30

Angola Fr. Belmiro Cuica Chissengueti, C.S.Sp. was consecrated as Bishop of Cabinda (Angola)

2018.08.31

Italy Cardinal Giovanni Angelo Becciu, Special Delegate to Sovereign Military Hospitaller Order of Saint John of Jerusalem of Rhodes and of Malta, was appointed as Prefect of Congregation for the Causes of Saints

2018.07.03

Angola Fr. Belmiro Cuica Chissengueti, C.S.Sp. was elected Bishop of Cabinda (Angola)

2018.06.29

Italy Cardinal Giovanni Angelo Becciu resigned as Substitute for General Affairs of Secretariat of State

2018.06.28

Italy Archbishop Giovanni Angelo Becciu, Titular Archbishop of Roselle, Substitute for General Affairs of Secretariat of State and Special Delegate to Sovereign Military Hospitaller Order of Saint John of Jerusalem of Rhodes and of Malta, was created Cardinal-Deacon of S. Lino

2018.03.26

Angola Bishop Eugenio Dal Corso, P.S.D.P. resigned as Bishop of Benguela (Angola)

Angola Bishop António Francisco Jaca, S.V.D., Bishop of Caxito (Angola), was appointed as Bishop of Benguela (Angola)

2018.03.12

Angola Bishop Mário Lukunde resigned as Bishop of Menongue (Angola)

2017.02.02

Italy Archbishop Giovanni Angelo Becciu, Substitute for General Affairs of Secretariat of State, was appointed as Special Delegate to Sovereign Military Hospitaller Order of Saint John of Jerusalem of Rhodes and of Malta

2015.11.09

Angola Archbishop Filomeno do Nascimento Vieira Dias, Apostolic Administrator of Cabinda (Angola) and Metropolitan Archbishop of Luanda (Angola), was appointed as President of Episcopal Conference of Angola and São Tomé

Angola Archbishop José Manuel Imbamba, Metropolitan Archbishop of Saurimo (Angola), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Angola and São Tomé

Angola Archbishop Gabriel Mbilingi, C.S.Sp. resigned as President of Episcopal Conference of Angola and São Tomé

2015.06.15

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar, Apostolic Delegate to Arabic Peninsula, Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates, was appointed as Apostolic Nuncio to Angola and Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe

2015.04.03

Angola Archbishop Luis María Pérez de Onraita Aguirre, Metropolitan Archbishop emeritus of Malanje (Angola), passed away at 81

2015.03.21

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Malta and Apostolic Nuncio to Libya, was appointed as Apostolic Nuncio to Netherlands and Permanent Representative to Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

2015.03.05

Tanzania Archbishop Novatus Rugambwa, Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe and Apostolic Nuncio to Angola, was appointed as Apostolic Nuncio to Honduras

2014.12.08

Angola Bishop Filomeno do Nascimento Vieira Dias, Bishop of Cabinda (Angola), was promoted as Apostolic Administrator of Cabinda (Angola) and Metropolitan Archbishop of Luanda (Angola)

2014.07.25

Angola Bishop Pedro Luís António, Bishop emeritus of Kwito-Bié (Angola), passed away at 93

2014.05.19

Portugal Archbishop Eurico Dias Nogueira, Metropolitan Archbishop emeritus of Braga (Portugal), passed away at 91

2014.04.28

Angola Archbishop Damião António Franklin, Metropolitan Archbishop of Luanda (Angola), passed away at 63

2013.10.26

Angola Bishop Anastácio Kahango, O.F.M. Cap. resigned as Auxiliary Bishop of Luanda (Angola)

2013.09

Angola Archbishop Gabriel Mbilingi, C.S.Sp., Metropolitan Archbishop of Lubango (Angola) and President of Episcopal Conference of Angola and São Tomé, was appointed as President of Symposium of Episcopal Conferences of Africa and Madagascar

2013.08.25

Angola Fr. Luzizila Kiala was consecrated as Bishop of Sumbe (Angola)

2013.05.21

Angola Fr. Luzizila Kiala was elected Bishop of Sumbe (Angola)

2013.04.13

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Malta, was appointed as Apostolic Nuncio to Libya

2013.03.03

Angola Fr. Estanislau Marques Chindekasse, S.V.D. was consecrated as Bishop of Dundo (Angola)

2013.02.16

Italy Archbishop Aldo Cavalli, Apostolic Nuncio to Colombia, was appointed as Apostolic Nuncio to Malta

2012.12.22

Angola Fr. Estanislau Marques Chindekasse, S.V.D. was elected Bishop of Dundo (Angola)

2012.11.03

Spain Archbishop Félix del Blanco Prieto resigned as Almoner of His Holiness of Office of Papal Charities

2012.10.17

Brazil Bishop Ricardo Pedro Paglia, M.S.C. resigned as Bishop of Pinheiro (Brazil)

2012.09.20

Italy Cardinal Fortunato Baldelli, Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino and Major Penitentiary emeritus of Apostolic Penitentiary, passed away at 77

2012.08.12

Angola Fr. Zeferino Zeca Martins, S.V.D. was consecrated as Titular Bishop of Tanaramusa and Auxiliary Bishop of Luanda (Angola)

2012.08

Angola Archbishop Gabriel Mbilingi, C.S.Sp. resigned as President of Inter-Regional Meeting of Bishops of Southern Africa

2012.05.19

Angola Archbishop Luis María Pérez de Onraita Aguirre resigned as Metropolitan Archbishop of Malanje (Angola)

Angola Bishop Benedito Roberto, C.S.Sp., Bishop of Sumbe (Angola), was promoted as Metropolitan Archbishop of Malanje (Angola)

Angola Fr. Zeferino Zeca Martins, S.V.D. was elected Titular Bishop of Tanaramusa and Auxiliary Bishop of Luanda (Angola)

2012.02.19

Angola Fr. Pio Hipunyati was consecrated as Bishop of Ondjiva (Angola)

2012.01.19

Italy Archbishop Giovanni De Andrea, Vice-President emeritus of Labour Office of the Apostolic See, passed away at 83

2012.01.05

Italy Cardinal Fortunato Baldelli resigned as Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

2011.11.23

Angola Bishop Fernando Guimarães Kevanu resigned as Bishop of Ondjiva (Angola)

Angola Fr. Pio Hipunyati was elected Bishop of Ondjiva (Angola)

2011.10.02

Portugal Fr. José Manuel Garcia Cordeiro was consecrated as Bishop of Bragança–Miranda (Portugal)

2011.09.04

Angola Fr. Dionisio Hisiilenapo was consecrated as Bishop of Namibe (Angola)

2011.07.18

Portugal Fr. José Manuel Garcia Cordeiro was elected Bishop of Bragança–Miranda (Portugal)

2011.07.08

Angola Fr. Dionisio Hisiilenapo was elected Bishop of Namibe (Angola)

2011.05.10

Italy Archbishop Giovanni Angelo Becciu, Apostolic Nuncio to Cuba, was appointed as Substitute for General Affairs of Secretariat of State

2011.04.12

Angola Diocese of Malanje was promoted as Metropolitan Archdiocese of Malanje (Angola)

Angola Diocese of Saurimo was promoted as Metropolitan Archdiocese of Saurimo (Angola)

Angola Bishop José Manuel Imbamba, Bishop of Dundo (Angola) and Apostolic Administrator of Saurimo (Angola), was promoted as Metropolitan Archbishop of Saurimo (Angola)

Angola Bishop Luis María Pérez de Onraita Aguirre, Bishop of Malanje (Angola), was promoted as Metropolitan Archbishop of Malanje (Angola)

2011.02.27

Italy Cardinal Fortunato Baldelli took possession as Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2011.01.20

Angola Bishop Eugénio Salessu, Bishop emeritus of Malanje (Angola), passed away at 87

2010.11.20

Italy Archbishop Fortunato Baldelli, Titular Archbishop of Bevagna and Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary, was created Cardinal-Deacon of S. Anselmo all’Aventino

2010.10.30

Angola Bishop Mateus Feliciano Tomás, Bishop of Namibe (Angola), passed away at 52

2010.09.02

Angola Bishop Pedro Marcos Ribeiro da Costa, Bishop emeritus of Saurimo (Angola), passed away at 88

2010.03.27

Bosnia and Herzegovina Archbishop Petar Rajič, Apostolic Nuncio to Bahrain, Apostolic Nuncio to Kuwait, Apostolic Nuncio to Qatar and Apostolic Delegate to Arabic Peninsula, was appointed as Apostolic Nuncio to Yemen and Apostolic Nuncio to United Arab Emirates

2010.03.18

Tanzania Msgr. Novatus Rugambwa was consecrated as Titular Archbishop of Tagaria, Apostolic Nuncio to São Tomé and Príncipe and Apostolic Nuncio to Angola

...

as of 2018.11.02

© 2018 GCatholic.org

Up