GCatholic.org


Recent Events

in Albania

Albania
DateDescendingRecent Events
2020.09.15

Albania Fr. Arjan Dodaj was consecrated as Titular Bishop of Lestrona and Auxiliary Bishop of Tiranë–Durrës (Albania)

2020.04.09

Albania Fr. Arjan Dodaj was elected Titular Bishop of Lestrona and Auxiliary Bishop of Tiranë–Durrës (Albania)

2018.09.05

Kosovo Bishop Dodë Gjergji, Apostolic Administrator of Prizren (Kosovo), was appointed as Bishop of Prizren–Prishtina (Kosovo)

2018.02.05

Albania Archbishop George Anthony Frendo, O.P., Secretary General of Episcopal Conference of Albania and Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania), was appointed as President of Episcopal Conference of Albania

Albania Archbishop Angelo Massafra, O.F.M., resigned as President of Episcopal Conference of Albania

Albania Bishop Gjergj Meta, Bishop of Rrëshen (Albania), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Albania

Albania Bishop Giovanni Peragine, B., Apostolic Administrator of Southern Albania of the Albanese (Albania), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Albania

2017.09.14

Albania Fr. Simon Kulli was consecrated as Bishop of Sapë (Albania)

2017.09.07

Albania Fr. Giovanni Peragine, B., was consecrated as Apostolic Administrator of Southern Albania of the Albanese (Albania) and Titular Bishop of Phœnice

2017.09.02

Albania Msgr. Gjergj Meta was consecrated as Bishop of Rrëshen (Albania)

2017.06.19

India Cardinal Ivan Dias, Cardinal-Priest of Spirito Santo alla Ferratella, Metropolitan Archbishop emeritus of Bombay (India), Prefect emeritus of Congregation for the Evangelization of Peoples and President emeritus of Interdicasterial Commission for Consecrated Religious, passed away at 81

2017.06.15

Albania Bishop Hil Kabashi, O.F.M., resigned as Apostolic Administrator of Southern Albania of the Albanese (Albania)

Albania Fr. Simon Kulli was elected Bishop of Sapë (Albania)

Albania Msgr. Gjergj Meta was elected Bishop of Rrëshen (Albania)

Albania Bishop Cristoforo Palmieri, C.M., resigned as Bishop of Rrëshen (Albania)

Albania Fr. Giovanni Peragine, B., was elected Titular Bishop of Phœnice and Apostolic Administrator of Southern Albania of the Albanese (Albania)

2017.03.09

USA Archbishop Charles John Brown, Apostolic Nuncio to Ireland, was appointed as Apostolic Nuncio to Albania

2017.02.11

Albania Cardinal Ernest Simoni took possession as Cardinal-Deacon of S. Maria della Scala

2016.11.19

Albania Fr. Ernest Simoni was created Cardinal-Deacon of S. Maria della Scala

2016.11.17

Albania Bishop George Anthony Frendo, O.P., Titular Bishop of Buthrotum, Auxiliary Bishop of Tiranë–Durrës (Albania) and Secretary General of Episcopal Conference of Albania, was promoted as Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania)

2016.11.05

Albania Archbishop Nikollë Vinçens Prenushi, O.F.M., and 37 companions were beatified

2016.09.01

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés resigned as Apostolic Nuncio to Albania

2016.05.22

Albania Bishop Lucjan Avgustini, Bishop of Sapë (Albania), passed away at 52

2016.05.05

Albania Bishop Lucjan Avgustini, Bishop of Sapë (Albania), was appointed as Vice-President of Episcopal Conference of Albania

Albania Bishop George Anthony Frendo, O.P., Auxiliary Bishop of Tiranë–Durrës (Albania), was appointed as Secretary General of Episcopal Conference of Albania

2015.12.07

Albania Archbishop Rrok Kola Mirdita, Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania), passed away at 76

2012.09

Albania Archbishop Angelo Massafra, O.F.M., Metropolitan Archbishop of Shkodrë–Pult (Albania), was appointed as President of Episcopal Conference of Albania

Albania Archbishop Rrok Kola Mirdita resigned as President of Episcopal Conference of Albania

2012.01.06

USA Msgr. Charles John Brown was consecrated as Titular Archbishop of Aquileia and Apostolic Nuncio to Ireland

2011.11.26

USA Msgr. Charles John Brown, Adjunct Secretary of International Theological Commission, was elected Apostolic Nuncio to Ireland and Titular Archbishop of Aquileia

2011.05.10

India Cardinal Ivan Dias resigned as Prefect of Congregation for the Evangelization of Peoples, President of Interdicasterial Commission for Consecrated Religious and Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University

2010.12.25

England Archbishop John Bulaitis, Titular Archbishop of Narona, passed away at 77

2009.09

USA Msgr. Charles John Brown was appointed as Adjunct Secretary of International Theological Commission

2009.02.21

Albania Bishop Zef Simoni, Auxiliary Bishop emeritus of Shkodrë (Albania), passed away at 80

2008.10.18

Albania Fr. Ernest Simoni reached the age of 80 and became ineligible to vote in a future conclave (Albania)

2008.07.26

England Archbishop John Bulaitis resigned as Apostolic Nuncio to Albania

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés, Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Nuncio to Djibouti, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU), was appointed as Apostolic Nuncio to Albania

2007.01.05

Albania Fr. Lucjan Avgustini was consecrated as Bishop of Sapë (Albania)

2006.12.12

Albania Fr. Lucjan Avgustini was elected Bishop of Sapë (Albania)

Kosovo Bishop Dodë Gjergji, Bishop of Sapë (Albania), was appointed as Apostolic Administrator of Prizren (Kosovo)

2006.09.23

Albania Fr. George Anthony Frendo, O.P., was consecrated as Titular Bishop of Buthrotum and Auxiliary Bishop of Tiranë–Durrës (Albania)

2006.07.07

Albania Fr. George Anthony Frendo, O.P., was elected Titular Bishop of Buthrotum and Auxiliary Bishop of Tiranë–Durrës (Albania)

2006.05.20

India Cardinal Ivan Dias, Metropolitan Archbishop of Bombay (India), was appointed as Prefect of Congregation for the Evangelization of Peoples, President of Interdicasterial Commission for Consecrated Religious and Grand Chancellor of Pontifical Urbaniana University

2006.01.06

Albania Fr. Ottavio Vitale, R.C.J., was consecrated as Bishop of Lezhë (Albania)

2006.01.05

Kosovo Fr. Dodë Gjergji was consecrated as Bishop of Sapë (Albania)

2006

Albania Archbishop Angelo Massafra, O.F.M., resigned as President of Episcopal Conference of Albania

Albania Archbishop Rrok Kola Mirdita, Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania), was appointed as President of Episcopal Conference of Albania

2005.12.28

Albania Fr. Cristoforo Palmieri, C.M., was consecrated as Bishop of Rrëshen (Albania)

2005.11.23

Kosovo Fr. Dodë Gjergji, Apostolic Administrator of Sapë (Albania), was elected Bishop of Sapë (Albania)

Albania Fr. Cristoforo Palmieri, C.M., was elected Bishop of Rrëshen (Albania)

Albania Fr. Ottavio Vitale, R.C.J., Apostolic Administrator of Lezhë (Albania), was elected Bishop of Lezhë (Albania)

2005.01.25

Albania Diocese of Pult was suppressed (to Metropolitan Archdiocese of Shkodrë–Pult) (Albania)

Albania Metropolitan Archdiocese of Shkodrë was renamed as Metropolitan Archdiocese of Shkodrë–Pult (gained territory from the suppressed Diocese of Pult) (Albania)

Albania Archdiocese of Durrës–Tiranë was promoted as Metropolitan Archdiocese of Tiranë–Durrës (Albania)

Albania Archbishop Rrok Kola Mirdita, Archbishop of Durrës–Tiranë (Albania), was appointed as Metropolitan Archbishop of Tiranë–Durrës (Albania)

2004.01.20

Albania Bishop Zef Simoni resigned as Auxiliary Bishop of Shkodrë (Albania)

2004.01.17

Spain Archbishop Ramiro Moliner Inglés, Apostolic Nuncio to Guatemala, was appointed as Apostolic Nuncio to Ethiopia, Apostolic Nuncio to Djibouti, Apostolic Delegate to Somalia and Special Representative to African Union (AU)

2001.06.03

India Cardinal Ivan Dias took possession as Cardinal-Priest of Spirito Santo alla Ferratella

2001.02.21

India Archbishop Ivan Dias, Metropolitan Archbishop of Bombay (India), was created Cardinal-Priest of Spirito Santo alla Ferratella

2000.02.05

Kosovo Fr. Dodë Gjergji was appointed as Apostolic Administrator of Sapë (Albania)

Albania Fr. Ottavio Vitale, R.C.J., was appointed as Apostolic Administrator of Lezhë (Albania)

...

as of 2020.09.16

© 2020 GCatholic.org

Up