GCatholic.org


Map

Titular Metropolitan See of

Tyrus

Lebanon Lebanon

Continent: Central and Southwest Asia

Rite: Roman (Latin)

Type: Titular Metropolitan See

Location: Sûr, Tyr, pr. Fenicia I, Lebanon

History


Titular Archbishop

Titular Archbishop:vacant

Past Ordinaries

Metropolitan Archbishops of Tyrus (Roman Rite)

Archbishop BonacourtPermalink
(1272 – 1290?)

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1272 – 1290?)

Archbishop GiovanniPermalink
(1267.09.17 – 1272)

Died:1272

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1267.09.17 – 1272)

Archbishop GillesPermalink
(1253 – 1266?)

Died:1266?

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1253 – 1266?)

Archbishop Nicola LarcatPermalink
(1251.02.05 – 1253)

Died:1253

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1251.02.05 – 1253)

Archbishop Pietro di Sergines, O.E.S.A.Permalink
(1235? – 1244?)

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1235? – 1244?)

Archbishop UgoPermalink
(1232? – ?)

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1232? – ?)

Archbishop Simon de MaugastelPermalink
(1216? – 1227)

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1216? – 1227)

Archbishop Clérembaut de BroyesPermalink
(1203 – 1215?)

Died:1215?

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1203 – 1215?)

Archbishop IoscioPermalink
(1186? – 1198?)

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1186? – 1198?)

Archbishop GuglielmoPermalink
(1174 – 1186)

Died:1186

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1174 – 1186)

Archbishop FedericoPermalink
(1163 – 1173.10.30)

Died:1173.10.30

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1163 – 1173.10.30)

Archbishop Pietro di BarcellonaPermalink
(1146 – 1163.03.01)

Died:1163.03.01

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1146 – 1163.03.01)

Archbishop Foucher (later Patriarch)Permalink
(1130 – 1146.01.26)

Died:1157.11.20

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1130 – 1146.01.26)

Patriarch of Jerusalem (Palestine) (1146.01.26 – 1157.11.20)

Archbishop GuglielmoPermalink
(1127 – 1130)

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1127 – 1130)

Archbishop EudesPermalink
(1122 – 1124)

Died:1124

Metropolitan Archbishop of Tyrus (1122 – 1124)

Former Titular Bishops


as of 2018.11.07

© 2018 GCatholic.org

Up