Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Guatemala

Guatemala
DateAscendingChange
1534.12.18Diocese of Guatemala was established (from Diocese of Santo Domingo and became suffragan of Sevilla)
1561.06.21Diocese of Vera Paz was established (from Diocese of Guatemala and became suffragan of México)
1603.06.23Diocese of Vera Paz was suppressed (to Diocese of Guatemala)
1743.12.16Diocese of Guatemala was promoted as Metropolitan Archdiocese of Guatemala (with suffragan sees Chiapas, Comayagua and León)
1921.07.27Diocese of Quetzaltenango, Los Altos was established (from Metropolitan Archdiocese of Guatemala and became suffragan of Guatemala)
1921.07.27Apostolic Vicariate of Verapaz and Petén was restored (from Metropolitan Archdiocese of Guatemala and became suffragan of Guatemala)
1935.01.14Apostolic Vicariate of Verapaz and Petén was promoted as Diocese of Vera Paz
1951.03.10Apostolic Administration of El Petén was established (from Diocese of Vera Paz)
1951.03.10Diocese of Jalapa was established (from Metropolitan Archdiocese of Guatemala and became suffragan of Guatemala)
1951.03.10Diocese of San Marcos was established (from Diocese of Quetzaltenango, Los Altos and became suffragan of Guatemala)
1951.03.10Diocese of Sololá was established (from Metropolitan Archdiocese of Guatemala and Diocese of Quetzaltenango, Los Altos and became suffragan of Guatemala)
1951.03.10Diocese of Zacapa was established (from Metropolitan Archdiocese of Guatemala and became suffragan of Guatemala)
1956.09.16Territorial Prelature of Santo Cristo de Esquipulas was established (from Diocese of Zacapa and became suffragan of Guatemala)
1961.07.22Territorial Prelature of Huehuetenango was established (from Diocese of San Marcos and became suffragan of Guatemala)
1967.04.27Diocese of Santa Cruz del Quiché was established (from Diocese of Sololá and became suffragan of Guatemala)
1967.12.23Territorial Prelature of Huehuetenango was promoted as Diocese of Huehuetenango
1968.04.30Apostolic Administration of Izabal was established (from Diocese of Zacapa)
1969.05.09Territorial Prelature of Escuintla was established (from Metropolitan Archdiocese of Guatemala and became suffragan of Guatemala)
1984.02.03Apostolic Administration of El Petén was promoted as Apostolic Vicariate of El Petén
1988.03.12Apostolic Administration of Izabal was promoted as Apostolic Vicariate of Izabal
1994.07.28Territorial Prelature of Escuintla was promoted as Diocese of Escuintla
1996.02.13Diocese of Quetzaltenango, Los Altos was promoted as Metropolitan Archdiocese of Los Altos, Quetzaltenango–Totonicapán (with suffragan sees Huehuetenango, San Marcos, Santa Cruz del Quiché and Sololá)
1996.04.27Diocese of Santa Rosa de Lima was established (from Metropolitan Archdiocese of Guatemala and became suffragan of Guatemala)
1996.12.31Diocese of Sololá was renamed as Diocese of Sololá–Chimaltenango
1996.12.31Diocese of Suchitepéquez–Retalhuleu was established (from Metropolitan Archdiocese of Los Altos, Quetzaltenango–Totonicapán and became suffragan of Los Altos, Quetzaltenango–Totonicapán)
2000.07.11Diocese of Santa Cruz del Quiché was renamed as Diocese of Quiché
2013.04.25Metropolitan Archdiocese of Guatemala was renamed as Metropolitan Archdiocese of Santiago de Guatemala
2016.01.25Diocese of San Francisco de Asís de Jutiapa was established (from Diocese of Jalapa and became suffragan of Santiago de Guatemala)

Last updated on 2023.01.18

© 2023 GCatholic.org

Up