Changes in Ecclesiastical Jurisdictions

in Canada

Canada
DateAscendingChange
1658.04.11Apostolic Vicariate of Nouvelle-France was established (from Metropolitan Archdiocese of Rouen)
1674.10.01Apostolic Vicariate of Nouvelle-France was promoted as Diocese of Québec
1688.01.30Diocese of Québec lost territory to Apostolic Vicariate of London District
1784.05.30Apostolic Prefecture of Newfoundland was established (from Diocese of Québec)
1784.05.30Diocese of Québec lost territory to Diocese of Santiago
1796.01.05Apostolic Prefecture of Newfoundland was promoted as Apostolic Vicariate of Newfoundland
1817.07.04Apostolic Vicariate of Nova Scotia was established (from Diocese of Québec)
1819.01.12Diocese of Québec was promoted as Archdiocese of Québec (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Upper Canada)
1819.01.12Apostolic Vicariate of Upper Canada was established (from Diocese of Québec)
1820.02.01Archdiocese of Québec lost territory to Apostolic Vicariate of Newfoundland
1826.01.27Apostolic Vicariate of Upper Canada was promoted as Diocese of Kingston
1829.08.11Diocese of Charlottetown was established (from Archdiocese of Québec)
1829.09.04Archdiocese of Québec lost territory to Apostolic Vicariate of Nova Scotia
1836.05.13Diocese of Montréal was established (from Archdiocese of Québec)
1841.12.17Diocese of Toronto was established (from Diocese of Kingston)
1842.02.15Apostolic Vicariate of Nova Scotia was promoted as Diocese of Halifax
1842.09.30Diocese of Saint John in America was established (from Diocese of Charlottetown)
1844.04.16Apostolic Vicariate of North West was established (from Archdiocese of Québec)
1844.07.12Archdiocese of Québec was promoted as Metropolitan Archdiocese of Québec (with suffragan sees Charlottetown, Halifax, Kingston, Montréal, Saint John in America and Toronto)
1844.09.22Diocese of Arichat was established (from Diocese of Halifax and became suffragan of Québec)
1846.07.24Diocese of Vancouver Island was established (from Apostolic Vicariate of Oregon and became suffragan of Oregon City)
1847.06.04Apostolic Vicariate of Newfoundland was promoted as Diocese of Newfoundland (became suffragan of Québec)
1847.06.04Apostolic Vicariate of North West was promoted as Diocese of North West (became suffragan of Québec)
1847.06.25Diocese of Bytown was established (from Diocese of Kingston and became suffragan of Québec)
1851Diocese of North West was renamed as Diocese of Saint-Boniface
1852.05.04Diocese of Halifax was promoted as Metropolitan Archdiocese of Halifax (with suffragan sees Arichat, Charlottetown, Newfoundland and Saint John in America)
1852.06.08Diocese of Saint-Hyacinthe was established (from Metropolitan Archdiocese of Québec and Diocese of Montréal and became suffragan of Québec)
1852.06.08Diocese of Trois-Rivières was established (from Metropolitan Archdiocese of Québec and became suffragan of Québec)
1855.02.21Diocese of London was established (from Diocese of Toronto and became suffragan of Québec)
1855.12.08Apostolic Prefecture of North Pole was established (from Metropolitan Archdiocese of Québec, Diocese of Saint-Boniface, Apostolic Vicariate of Nordic Missions and Apostolic Vicariate of Sweden)
1856.02.29Diocese of Hamilton was established (from Diocese of Toronto and became suffragan of Québec)
1856.02.29Diocese of Harbour Grace was established (from Diocese of Newfoundland and without ecclesiastical province)
1856.02.29Diocese of Newfoundland was renamed as Diocese of Saint John’s, Newfoundland (lost territory to establish Diocese of Harbour Grace)
1859.02.02Diocese of London was renamed as Diocese of Sandwich
1860.05.08Diocese of Chatham was established (from Diocese of Saint John in America and became suffragan of Halifax)
1860.06.14Diocese of Bytown was renamed as Diocese of Ottawa
1862.04.08Apostolic Vicariate of Athabaska Mackenzie was established (from Diocese of Saint-Boniface and became suffragan of Québec)
1863.12.14Apostolic Vicariate of British Columbia was established (from Diocese of Vancouver Island and became suffragan of Québec)
1866.03.20Apostolic Prefecture of North Pole was renamed as Apostolic Prefecture of North Pole
1867.01.15Diocese of Saint-Germain de Rimouski was established (from Metropolitan Archdiocese of Québec and became suffragan of Québec)
1869.08.17Apostolic Prefecture of North Pole was suppressed (to Diocese of Saint-Boniface, Diocese of Saint-Germain de Rimouski, Apostolic Vicariate of Athabaska Mackenzie, Apostolic Vicariate of Northern District of Scotland, Apostolic Vicariate of Sweden and Apostolic Prefecture of Denmark)
1869.11.15Diocese of Sandwich was renamed as Diocese of London
1870Diocese of Saint John in America lost territory to Diocese of Portland in Maine
1870.03.18Diocese of Toronto was promoted as Metropolitan Archdiocese of Toronto (with suffragan sees Hamilton, Kingston and London)
1870.09.16Apostolic Prefecture of Placentia was established (from Diocese of Harbour Grace and Diocese of Saint John’s, Newfoundland and became suffragan of Halifax)
1870.09.16Apostolic Prefecture of Western Newfoundland was established (from Diocese of Saint John’s, Newfoundland and became suffragan of Halifax)
1871.09.22Diocese of Saint Albert was established (from Diocese of Saint-Boniface and became suffragan of Saint-Boniface)
1871.09.22Diocese of Saint-Boniface was promoted as Metropolitan Archdiocese of Saint-Boniface (with suffragan sees Saint Albert and Athabaska Mackenzie and lost territory to establish Diocese of Saint Albert)
1874.01.25Apostolic Vicariate of Northern Canada was established (from Diocese of Kingston and became suffragan of Toronto)
1874.08.28Diocese of Sherbrooke was established (from Metropolitan Archdiocese of Québec, Diocese of Saint-Hyacinthe and Diocese of Trois-Rivières and became suffragan of Québec)
1878.05.28Diocese of Chicoutimi was established (from Metropolitan Archdiocese of Québec and became suffragan of Québec)
1882.05.29Apostolic Prefecture of Golfe Saint-Laurent was established (from Diocese of Saint-Germain de Rimouski and became suffragan of Québec)
1882.07.11Diocese of Kingston lost territory to Diocese of Peterborough
1882.07.11Apostolic Vicariate of Northern Canada was promoted as Diocese of Peterborough (gained territory from Metropolitan Archdiocese of Toronto and Diocese of Kingston)
1882.07.11Apostolic Vicariate of Pontiac was established (from Metropolitan Archdiocese of Saint-Boniface, Diocese of Ottawa and Diocese of Trois-Rivières and became suffragan of Québec)
1882.07.11Metropolitan Archdiocese of Toronto lost territory to Diocese of Peterborough
1885.07.10Diocese of Nicolet was established (from Diocese of Trois-Rivières and became suffragan of Québec)
1886.06.08Diocese of Montréal was promoted as Metropolitan Archdiocese of Montréal (with suffragan sees Saint-Hyacinthe and Sherbrooke)
1886.06.08Diocese of Ottawa was promoted as Metropolitan Archdiocese of Ottawa (with suffragan see Pontiac)
1886.08.23Diocese of Arichat was renamed as Diocese of Antigonish
1889Diocese of Saint Albert lost territory to Metropolitan Archdiocese of Saint-Boniface
1889.12.28Diocese of Kingston was promoted as Metropolitan Archdiocese of Kingston (with suffragan see Peterborough)
1890.01.21Diocese of Alexandria in America was established (from Metropolitan Archdiocese of Kingston and became suffragan of Kingston)
1890.09.02Apostolic Vicariate of British Columbia was promoted as Diocese of New Westminster (became suffragan of Saint-Boniface)
1891.06.04Apostolic Vicariate of Saskatchewan was established (from Metropolitan Archdiocese of Saint-Boniface and became suffragan of Saint-Boniface)
1892.04.05Diocese of Valleyfield was established (from Metropolitan Archdiocese of Montréal and became suffragan of Montréal)
1892.04.28Apostolic Prefecture of Placentia was suppressed (to Diocese of Saint John’s, Newfoundland and Apostolic Vicariate of Western Newfoundland)
1892.04.28Apostolic Prefecture of Western Newfoundland was promoted as Apostolic Vicariate of Western Newfoundland (gained territory from the suppressed Apostolic Prefecture of Placentia)
1894Diocese of Vancouver Island lost territory to Metropolitan Archdiocese of Oregon City
1898.05.04Apostolic Vicariate of Pontiac was promoted as Diocese of Pembroke
1901.07.03Apostolic Vicariate of Athabaska Mackenzie was renamed as Apostolic Vicariate of Athabaska (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Mackenzie)
1901.07.03Apostolic Vicariate of Mackenzie was established (from Apostolic Vicariate of Athabaska Mackenzie and became suffragan of Saint-Boniface)
1903.06.19Diocese of Vancouver Island was promoted as Metropolitan Archdiocese of Vancouver Island (with suffragan sees New Westminster and Mackenzie)
1904.01.27Diocese of Joliette was established (from Metropolitan Archdiocese of Montréal and became suffragan of Montréal)
1904.02.08Diocese of Saint John’s, Newfoundland was promoted as Metropolitan Archdiocese of Saint John’s, Newfoundland (with suffragan sees Harbour Grace and Western Newfoundland)
1904.02.18Apostolic Vicariate of Western Newfoundland was promoted as Diocese of Saint George’s
1904.09.06Metropolitan Archdiocese of Vancouver Island was renamed as Metropolitan Archdiocese of Victoria
1904.09.16Diocese of Sault Sainte Marie was established (from Diocese of Peterborough and became suffragan of Kingston)
1905.09.12Apostolic Prefecture of Golfe Saint-Laurent was promoted as Apostolic Vicariate of Golfe Saint-Laurent
1907.12.02Apostolic Vicariate of Saskatchewan was promoted as Diocese of Prince Albert
1908.03.09Apostolic Prefecture of Yukon was established (from Apostolic Vicariate of Mackenzie and became suffragan of Saint-Boniface)
1908.09.19Diocese of New Westminster was promoted as Metropolitan Archdiocese of Vancouver (with suffragan sees Victoria and Mackenzie)
1908.09.19Metropolitan Archdiocese of Victoria was demoted as Diocese of Victoria (became suffragan of Vancouver)
1908.09.21Apostolic Vicariate of Temiskaming was established (from Diocese of Pembroke and became suffragan of Ottawa)
1910.03.04Apostolic Vicariate of Keewatin was established (from Diocese of Prince Albert and became suffragan of Saint-Boniface)
1910.03.04Diocese of Regina was established (from Metropolitan Archdiocese of Saint-Boniface and became suffragan of Saint-Boniface)
1910.11.15Diocese of Alexandria in America was renamed as Diocese of Alexandria in Ontario
1912.06.15Apostolic Exarchate of Canada (Ukrainian Rite) was established
1912.11.30Diocese of Calgary was established (from Diocese of Saint Albert and became suffragan of Edmonton)
1912.11.30Diocese of Saint Albert was promoted as Metropolitan Archdiocese of Edmonton (with suffragan see Calgary and lost territory to establish Diocese of Calgary)
1913.04.21Diocese of Mont-Laurier was established (from Metropolitan Archdiocese of Ottawa and became suffragan of Ottawa)
1915.12.04Diocese of Regina was promoted as Metropolitan Archdiocese of Regina (with suffragan see Prince Albert)
1915.12.04Archdiocese of Winnipeg was established (from Metropolitan Archdiocese of Saint-Boniface and without ecclesiastical province)
1916.01.07Apostolic Vicariate of Temiskaming was promoted as Diocese of Haileybury
1916.11.20Metropolitan Archdiocese of Vancouver lost territory to Apostolic Vicariate of Yukon–Prince Rupert
1916.11.20Apostolic Prefecture of Yukon was promoted as Apostolic Vicariate of Yukon–Prince Rupert (gained territory from Metropolitan Archdiocese of Vancouver)
1919.04.18Apostolic Prefecture of Northern Ontario was established (from Diocese of Haileybury and became suffragan of Ottawa)
1920.11.17Apostolic Prefecture of Northern Ontario was promoted as Apostolic Vicariate of Northern Ontario
1921.04.30Diocese of Prince Albert was renamed as Diocese of Prince Albert–Saskatoon
1921.05.06Territorial Abbacy of Saint Peter–Muenster was established (from Diocese of Prince Albert–Saskatoon and became suffragan of Regina)
1922.05.05Diocese of Gaspé was established (from Diocese of Saint-Germain de Rimouski and became suffragan of Québec)
1924.11.15Diocese of Saint John in America was renamed as Diocese of Saint John, New Brunswick
1925.07.15Apostolic Prefecture of Baie d’Hudson was established (from Apostolic Vicariate of Keewatin and became suffragan of Saint-Boniface)
1927.03.15Apostolic Vicariate of Athabaska was renamed as Apostolic Vicariate of Grouard (exchanged territory with Apostolic Vicariate of Mackenzie)
1927.03.15Apostolic Vicariate of Mackenzie exchanged territory with Apostolic Vicariate of Athabaska
1930.01.31Diocese of Gravelbourg was established (from Metropolitan Archdiocese of Regina and became suffragan of Regina)
1931.12.21Apostolic Prefecture of Baie d’Hudson was promoted as Apostolic Vicariate of Baie d’Hudson
1933.06.09Apostolic Vicariate of Keewatin lost territory to Diocese of Prince Albert
1933.06.09Diocese of Prince Albert–Saskatoon was renamed as Diocese of Prince Albert (gained territory from Apostolic Vicariate of Keewatin and lost territory to establish Diocese of Saskatoon)
1933.06.09Diocese of Saint-Jean-de-Québec was established (from Metropolitan Archdiocese of Montréal and became suffragan of Montréal)
1933.06.09Diocese of Saskatoon was established (from Diocese of Prince Albert–Saskatoon and became suffragan of Regina)
1936.02.22Metropolitan Archdiocese of Moncton was established (from Diocese of Chatham and Diocese of Saint John, New Brunswick and with suffragan sees Chatham and Saint John, New Brunswick)
1936.02.22Diocese of Nelson was established (from Metropolitan Archdiocese of Vancouver and became suffragan of Vancouver)
1938.03.13Diocese of Chatham was renamed as Diocese of Bathurst
1938.12.03Diocese of Amos was established (from Diocese of Haileybury and became suffragan of Québec)
1938.12.03Apostolic Vicariate of Baie de James was established (from Diocese of Haileybury and Apostolic Vicariate of Northern Ontario and became suffragan of Ottawa)
1938.12.03Apostolic Vicariate of Northern Ontario was promoted as Diocese of Hearst (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Baie de James)
1938.12.10Diocese of Haileybury was renamed as Diocese of Timmins
1940.01.13Apostolic Vicariate of Keewatin lost territory to Apostolic Vicariate of Baie d’Hudson
1944.01.14Apostolic Vicariate of Yukon–Prince Rupert was renamed as Apostolic Vicariate of Prince Rupert (lost territory to establish Apostolic Vicariate of Whitehorse)
1944.01.14Apostolic Vicariate of Whitehorse was established (from Apostolic Vicariate of Grouard and Apostolic Vicariate of Yukon–Prince Rupert and became suffragan of Saint-Boniface)
1944.12.16Diocese of Edmundston was established (from Diocese of Bathurst and became suffragan of Moncton)
1945.07.13Apostolic Vicariate of Labrador was established (from Diocese of Harbour Grace, Apostolic Vicariate of Baie d’Hudson and Apostolic Vicariate of Golfe Saint-Laurent and became suffragan of Saint John’s, Newfoundland)
1945.11.24Diocese of Chicoutimi lost territory to Diocese of Golfe Saint-Laurent
1945.11.24Apostolic Vicariate of Golfe Saint-Laurent was promoted as Diocese of Golfe Saint-Laurent (gained territory from Diocese of Chicoutimi)
1945.12.22Diocese of Kamloops was established (from Metropolitan Archdiocese of Vancouver and became suffragan of Vancouver)
1946Diocese of Charlottetown lost territory to Diocese of Gaspé
1946.02.09Diocese of Saint-Germain de Rimouski was promoted as Metropolitan Archdiocese of Rimouski (with suffragan sees Gaspé and Golfe Saint-Laurent)
1948.01.19Apostolic Exarchate of Canada (Ukrainian Rite) was renamed as Apostolic Exarchate of Central Canada (lost territory to establish Apostolic Exarchate of Eastern Canada and Apostolic Exarchate of Western Canada)
1948.01.19Apostolic Exarchate of Eastern Canada (Ukrainian Rite) was established (from Apostolic Exarchate of Canada)
1948.01.19Apostolic Exarchate of Western Canada (Ukrainian Rite) was established (from Apostolic Exarchate of Canada)
1948.07.17Diocese of Saint-Paul was established (from Metropolitan Archdiocese of Edmonton and became suffragan of Edmonton)
1951.02.17Military Vicariate of Canada was established
1951.03.02Diocese of Sherbrooke was promoted as Metropolitan Archdiocese of Sherbrooke (with suffragan sees Nicolet and Saint-Hyacinthe)
1951.03.10Apostolic Exarchate of Western Canada (Ukrainian Rite) was renamed as Apostolic Exarchate of Edmonton
1951.03.10Apostolic Exarchate of Central Canada (Ukrainian Rite) was renamed as Apostolic Exarchate of Manitoba (lost territory to establish Apostolic Exarchate of Saskatoon)
1951.03.10Apostolic Exarchate of Saskatoon (Ukrainian Rite) was established (from Apostolic Exarchate of Central Canada)
1951.03.10Apostolic Exarchate of Eastern Canada (Ukrainian Rite) was renamed as Apostolic Exarchate of Toronto
1951.06.23Diocese of Saint-Jérôme was established (from Metropolitan Archdiocese of Montréal, Metropolitan Archdiocese of Ottawa and Diocese of Mont-Laurier and became suffragan of Montréal)
1951.06.23Diocese of Sainte-Anne-de-la-Pocatière was established (from Metropolitan Archdiocese of Québec and became suffragan of Québec)
1952.04.29Diocese of Fort William was established (from Metropolitan Archdiocese of Saint-Boniface and Diocese of Sault Sainte Marie and became suffragan of Toronto)
1953.07.06Diocese of Yarmouth was established (from Metropolitan Archdiocese of Halifax and became suffragan of Halifax)
1956.11.03Apostolic Exarchate of Edmonton (Ukrainian Rite) was promoted as Diocese of Edmonton (became suffragan of Winnipeg)
1956.11.03Apostolic Exarchate of Saskatoon (Ukrainian Rite) was promoted as Diocese of Saskatoon (became suffragan of Winnipeg)
1956.11.03Apostolic Exarchate of Toronto (Ukrainian Rite) was promoted as Diocese of Toronto (became suffragan of Winnipeg)
1956.11.03Apostolic Exarchate of Manitoba (Ukrainian Rite) was promoted as Metropolitan Archdiocese of Winnipeg (with suffragan sees Edmonton, Saskatoon and Toronto)
1958.02.22Diocese of Harbour Grace was renamed as Diocese of Harbour Grace–Grand Falls
1958.11.22Diocese of Saint Catharines was established (from Metropolitan Archdiocese of Toronto and Diocese of Hamilton and became suffragan of Toronto)
1959Diocese of Bathurst lost territory to Diocese of Saint John, New Brunswick
1960.02.29Diocese of Golfe Saint-Laurent was renamed as Diocese of Hauterive
1963.04.27Diocese of Hull was established (from Metropolitan Archdiocese of Ottawa and became suffragan of Ottawa)
1964.10.30Diocese of Harbour Grace–Grand Falls was renamed as Diocese of Grand Falls
1967.07.13Apostolic Vicariate of Baie d’Hudson was promoted as Diocese of Churchill (became suffragan of Keewatin–Le Pas)
1967.07.13Apostolic Vicariate of Grouard was promoted as Metropolitan Archdiocese of Grouard–McLennan (with suffragan sees Mackenzie–Fort Smith, Prince George and Whitehorse)
1967.07.13Apostolic Vicariate of Keewatin was promoted as Metropolitan Archdiocese of Keewatin–Le Pas (with suffragan sees Churchill, Labrador–Schefferville and Moosonee)
1967.07.13Apostolic Vicariate of Labrador was promoted as Diocese of Labrador–Schefferville (became suffragan of Keewatin–Le Pas)
1967.07.13Apostolic Vicariate of Mackenzie was promoted as Diocese of Mackenzie–Fort Smith (became suffragan of Grouard–McLennan)
1967.07.13Apostolic Vicariate of Baie de James was promoted as Diocese of Moosonee (became suffragan of Keewatin–Le Pas)
1967.07.13Apostolic Vicariate of Prince Rupert was promoted as Diocese of Prince George (became suffragan of Grouard–McLennan)
1967.07.13Apostolic Vicariate of Whitehorse was promoted as Diocese of Whitehorse (became suffragan of Grouard–McLennan)
1968.01.29Diocese of Churchill was renamed as Diocese of Churchill–Baie d’Hudson
1970.02.26Diocese of Fort William was renamed as Diocese of Thunder Bay
1973.11.29Diocese of Rouyn-Noranda was established (from Diocese of Timmins and became suffragan of Ottawa)
1974.06.27Diocese of New Westminster (Ukrainian Rite) was established (from Diocese of Edmonton and became suffragan of Winnipeg)
1976.09.17Diocese of Alexandria in Ontario was renamed as Diocese of Alexandria–Cornwall
1980.10.13Diocese of Saint-Sauveur de Montréal (Greek-Melkite Rite) was established (without ecclesiastical province)
1980.10.13Diocese of Saints Cyril and Methodius of Toronto (Slovak Rite) was established
1981.07.03Apostolic Exarchate of United States of America and Canada (Armenian Rite) was established
1982.01.11Apostolic Exarchate of United States of America (Romanian Rite) was established
1982.02.27Diocese of Saint-Jean-de-Québec was renamed as Diocese of Saint-Jean–Longueuil
1982.03.01Diocese of Hull was renamed as Diocese of Gatineau–Hull
1982.08.27Diocese of Saint-Maron de Montréal (Maronite Rite) was established (without ecclesiastical province)
1986.07.14Diocese of Hauterive was renamed as Diocese of Baie-Comeau
1986.07.21Military Vicariate of Canada was promoted as Military Ordinariate of Military Ordinariate of Canada
1987.03.26Apostolic Exarchate of United States of America (Romanian Rite) was promoted as Diocese of Saint George’s in Canton (without ecclesiastical province)
1987.04.27Diocese of Labrador–Schefferville was renamed as Diocese of Labrador City–Schefferville
1990.10.31Diocese of Gatineau–Hull was promoted as Metropolitan Archdiocese of Gatineau–Hull (with suffragan sees Amos, Mont-Laurier and Rouyn-Noranda)
1998.09.14Diocese of Gravelbourg was suppressed (to Metropolitan Archdiocese of Regina and Diocese of Saskatoon)
1998.09.14Metropolitan Archdiocese of Regina lost territory to Diocese of Saskatoon
1998.09.14Territorial Abbacy of Saint Peter–Muenster was suppressed (to Diocese of Saskatoon)
2005.09.12Apostolic Exarchate of United States of America and Canada (Armenian Rite) was promoted as Diocese of Our Lady of Nareg in New York (without ecclesiastical province)
2005.10.28Metropolitan Archdiocese of Gatineau–Hull was renamed as Metropolitan Archdiocese of Gatineau
2007.05.31Diocese of Amos lost territory to Diocese of Chicoutimi, Diocese of Joliette and Diocese of Trois-Rivières
2007.05.31Diocese of Saint George’s was renamed as Diocese of Corner Brook and Labrador (gained territory from the suppressed Diocese of Labrador City–Schefferville)
2007.05.31Diocese of Labrador City–Schefferville was suppressed (to Diocese of Amos, Diocese of Baie-Comeau and Diocese of Corner Brook and Labrador)
2007.05.31Diocese of Moosonee lost territory to Diocese of Amos
2008.11.11Diocese of Bathurst lost territory to Diocese of Saint John, New Brunswick
2009.10.22Metropolitan Archdiocese of Halifax was renamed as Metropolitan Archdiocese of Halifax–Yarmouth (gained territory from the suppressed Diocese of Yarmouth and lost suffragan see Yarmouth)
2009.10.22Diocese of Yarmouth was suppressed (to Metropolitan Archdiocese of Halifax–Yarmouth)
2010.07.14Apostolic Exarchate of United States of America (Syro-Malankar Rite) was established
2011.06.10Diocese of Mar Addai of Toronto (Chaldean Rite) was established (without ecclesiastical province)
2012.01.01Personal Ordinariate of The Chair of Saint Peter (Anglican Rite) was established
2014.12.29Diocese of Our Lady of Nareg in New York (Armenian Rite) was renamed as Diocese of Our Lady of Nareg in Glendale
2015.08.06Apostolic Exarchate of Canada (Syro-Malabar Rite) was established
2015.12.22Apostolic Exarchate of United States of America (Syro-Malankar Rite) was promoted as Diocese of Saint Mary, Queen of Peace, of the United States of America and Canada (gained territory of Canada and without ecclesiastical province)
2016.01.07Apostolic Exarchate of Canada (Syriac Rite) was established (from Diocese of Our Lady of Deliverance of Newark)
2017.03.18Diocese of Sault Sainte Marie lost territory to Diocese of Thunder Bay
2018.12.03Diocese of Hearst was renamed as Diocese of Hearst–Moosonee (gained territory from the suppressed Diocese of Moosonee)
2018.12.03Diocese of Moosonee was suppressed (to Diocese of Hearst–Moosonee)
2018.12.22Apostolic Exarchate of Canada (Syro-Malabar Rite) was promoted as Diocese of Mississauga (without ecclesiastical province)
2020.05.06Diocese of Alexandria–Cornwall was suppressed (to Metropolitan Archdiocese of Ottawa–Cornwall)
2020.05.06Metropolitan Archdiocese of Ottawa was renamed as Metropolitan Archdiocese of Ottawa–Cornwall (gained territory from the suppressed Diocese of Alexandria–Cornwall)
2022.03.03Diocese of Saints Cyril and Methodius of Toronto (Slovak Rite) was demoted as Apostolic Exarchate of Saints Cyril and Methodius of Toronto (became suffragan of Pittsburgh)
2022.06.01Diocese of Mont-Laurier was suppressed (to Metropolitan Archdiocese of Gatineau and Diocese of Saint-Jérôme–Mont-Laurier)
2022.06.01Diocese of Saint-Jérôme was renamed as Diocese of Saint-Jérôme–Mont-Laurier (gained territory from the suppressed Diocese of Mont-Laurier)

Last updated on 2023.01.18

© 2023 GCatholic.org

Up