GCatholic.org


Map

Diocese of

Sanggau

Indonesia Indonesia

Continent: South and East Asia

Rite: Roman (Latin)

Type: Diocese

Area: 18,392 km²

Population: 360,056 Catholics (55.5% of 648,368 total) (2015)

Ecclesiastical Province: Pontianak

Neighbouring Dioceses: Pontianak (←), Kuching (↑), Sintang (→), Ketapang (↓)

Depends on: Congregation for the Evangelization of Peoples

Statistics: 25 parishes, 4 missions, 60 priests (23 diocesan, 37 religious), 152 lay religious (86 brothers, 66 sisters), 7 seminarians (2015)

History


Special Churches


Present Prelates

Bishop (1990.01.22 – ...):Bishop Giulio Mencuccini, C.P. (72)Bishop Giulio Mencuccini, C.P. (72)

Ordinaries

Bishops of Sanggau (Roman Rite)

Bishop Giulio Mencuccini, C.P. (72)Bishop Giulio Mencuccini, C.P. (72)Permalink
(1990.01.22 – ...)

Bishop of Sanggau (Indonesia)

Ministerium meum in ministrando

Born:1946.03.13 (Italy)
Ordained Priest:1973.08.06
Consecrated Bishop:1990.06.03

Bishop of Sanggau (Indonesia) (1990.01.22 – ...)

Prefects Apostolic of Sekadau (Roman Rite)

Archbishop Hieronymus Herculanus Bumbun, O.F.M. Cap. (81)Archbishop Hieronymus Herculanus Bumbun, O.F.M. Cap. (81)Permalink
(Apostolic Administrator 1982.06.08 – 1990.01.22)

Fr. Domenico Luca Spinosi, C.P.Permalink
(1972.09.01 – 1982)

Born: (Italy)
Died:1982

Prefect Apostolic of Sekadau (Indonesia) (1972.09.01 – 1982)

Fr. Michele Di Simone, C.P.Permalink
(1968.07.31 – 1972)

Born: (Italy)
Died:1972

Prefect Apostolic of Sekadau (Indonesia) (1968.07.31 – 1972)


as of 2018.11.07

© 2018 GCatholic.org

Up