GCatholic.org


Map

Apostolic Prefecture of

Marshall Islands

Marshall Islands Marshall Islands

Continent: Oceania

Rite: Roman (Latin)

Type: Apostolic Prefecture

Ecclesiastical Province: Agaña

Neighbouring Dioceses: Tarawa and Nauru (↓), Caroline Islands (←), Honolulu (↗)

History

  • 1905: Established as Mission “sui iuris” of Marshall Islands / Insularum Marshallensium (Latin) (from Apostolic Vicariate of New Pomerania)
  • 1923.05.04: Suppressed (to Apostolic Vicariate of Mariana, Caroline, and Marshall Islands)
  • 1993.04.23: Restored as Apostolic Prefecture of Marshall Islands / Insularum Marshallensium (Latin) (from Diocese of Carolines–Marshalls)

Special Churches

All Churches (9)

Tarawa and Nauru (↓), Caroline Islands (←), Honolulu (↗)

Present Prelates

Prefect Apostolic (2007.12.21 – ...):Fr. Raymundo Sabio, M.S.C. (68)Fr. Raymundo Sabio, M.S.C. (68)

Ordinaries

Prefects Apostolic of Marshall Islands (Roman Rite)

Fr. Raymundo Sabio, M.S.C. (68)Fr. Raymundo Sabio, M.S.C. (68)
(2007.12.21 – ...)

Prefect Apostolic of Marshall Islands (Marshall Islands)

Born:1946.03.02 (Philippines)
Ordained Priest:1971.12.28

Prefect Apostolic of Marshall Islands (Marshall Islands) (2007.12.21 – ...)

Fr. James C. Gould (68)Fr. James C. Gould (68)
(1993.04.23 – 2007.12.21)

Prefect Apostolic emeritus of Marshall Islands (Marshall Islands)

Born:1945.06.04 (United States)
Ordained Priest:1974.05.04

Prefect Apostolic of Marshall Islands (Marshall Islands) (1993.04.23 – 2007.12.21)

Ecclesiastical Superiors of Marshall Islands (Roman Rite)

Fr. Bruno Schinxe, M.S.C.
(1905 – 1915)

Died:1915

Ecclesiastical Superior of Marshall Islands (Marshall Islands) (1905 – 1915)


as of 2014.03.24

© 2014 GCatholic.org

Up