GCatholic.org


Map

Greek-Melkite Patriarchal Exarchate of

Iraq

Iraq Iraq

Continent: Central and Southwest Asia

Rite: Greek-Melkite (Byzantine)

Type: Patriarchal Exarchate

Population: 250 Catholics (2012)

Statistics: 1 parish (2012)

Immediately Subject to the Patriarch

Neighbouring Dioceses: Petra and Philadelphia (←), Damascus (↖), Kuwait (↘)

Depends on: Congregation for the Oriental Churches

History


Special Churches


Present Prelates

Patriarchal Exarch:vacant
Patriarchal Administrator (2017.06.22 – ...):Patriarch Youssef Absi, M.S.P. (75)Patriarch Youssef Absi (Joseph Absi, M.S.P.) (75)

Patriarch of Antioch of the Greek-Melkites (Syria)

Patriarch of Jerusalem of the Greek-Melkites

Patriarch of Alexandria of the Greek-Melkites

President of Synod of the Greek-Melkite Catholic Church

Ordinaries

Patriarchal Exarchs of Iraq (Greek-Melkite Rite)

Patriarch Youssef Absi, M.S.P. (75)Patriarch Youssef Absi (Joseph Absi, M.S.P.) (75)Permalink
(Patriarchal Administrator 2017.06.22 – ...)

Patriarch Gregorios III Laham, B.S. (87)Patriarch Gregorios III Laham (Loutfi Laham, B.S.) (87)Permalink
(Patriarchal Administrator 2007.06.23 – 2017.05.06)

Archbishop Georges El-Murr, B.C.Permalink
(1997 – 2007.06.23)

Born:1930.10.11 (Lebanon)
Ordained Priest:1958.07.27
Consecrated Bishop:1992.10.23
Died:2017.02.08 († 86)

Archbishop of Petra and Philadelphia of the Greek-Melkites (Jordan) (1992.08.26 – 2007.06.23)

Patriarchal Exarch of Iraq of the Greek-Melkites (Iraq) (1997 – 2007.06.23)

Archimandrite Nicholas DagherPermalink
(1986 – 1997)

Patriarchal Exarch of Iraq of the Greek-Melkites (Iraq) (1986 – 1997)

Archimandrite Laurent Fayçal, B.S.Permalink
(1979 – 1986)

Patriarchal Exarch of Iraq of the Greek-Melkites (Iraq) (1979 – 1986)

Archimandrite Basilios KanakryPermalink
(1971 – 1978)

Patriarchal Exarch of Iraq of the Greek-Melkites (Iraq) (1971 – 1978)

Patriarchal Vicar of Kuwait of the Greek-Melkites (Kuwait) (1972.03.25 – 1991)

Patriarchal Exarch of Kuwait of the Greek-Melkites (Kuwait) (1991 – 2002)

Archimandrite Isaïe DakkarPermalink
(? – 1971)

Patriarchal Exarch of Iraq of the Greek-Melkites (Iraq) (? – 1971)


as of 2021.10.29

© 2021 GCatholic.org

Up