GCatholic.org


Liturgisk Kalender

Diocese of København

Danmark Denmark, Færøerne Faroe Islands, Grønland Greenland

Switch to Danish DASwitch to English EN
Januar
Juletiden
1FredagH

Jomfru Maria, Gudsmoder

2LørdagM

Skt. Basilius den Store og Gregor af Nazianz, biskopper og kirkelærere

3SøndagH

Herrens Åbenbarelse

4Mandag

Mandag efter Herrens åbenbarelse

5Tirsdag

Tirsdag efter Herrens åbenbarelse

6Onsdag

Onsdag efter Herrens åbenbarelse

7TorsdagM

Skt. Knud Hertug

8Fredag

Fredag efter Herrens åbenbarelse

m

Skt. Raymund af Penyafort, præst

9Lørdag

Lørdag efter Herrens åbenbarelse

10SøndagF

Herrens Dåb

Almindelige Kirkeår
11Mandag

Mandag i 1. almindelige uge

12Tirsdag

Tirsdag i 1. almindelige uge

13Onsdag

Onsdag i 1. almindelige uge

m

Skt. Hilarius, biskop og kirkelærer

14Torsdag

Torsdag i 1. almindelige uge

15Fredag

Fredag i 1. almindelige uge

16Lørdag

Lørdag i 1. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

17Søndag

2. Almindelige Søndag

18Mandag

Mandag i 2. almindelige uge

19TirsdagM

Skt. Henrik, biskop og martyr

20Onsdag

Onsdag i 2. almindelige uge

m

Skt. Fabian, pave og martyr

m

Skt. Sebastian, martyr

21TorsdagM

Skt. Agnes, jomfru og martyr

22Fredag

Fredag i 2. almindelige uge

m

Skt. Vincent, diakon og martyr

23Lørdag

Lørdag i 2. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

24Søndag

3. Almindelige Søndag

25MandagF

Den Hellige Apostel Paulus’ Omvendelse

26TirsdagM

Skt. Timoteus og Titus, biskopper

27Onsdag

Onsdag i 3. almindelige uge

m

Skt. Angela Merici, jomfru

28TorsdagM

Skt. Thomas af Aquino, præst og kirkelærer

29Fredag

Fredag i 3. almindelige uge

30Lørdag

Lørdag i 3. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

31SøndagH

Skt. Ansgar, biskop

Februar
Almindelige Kirkeår
1Mandag

Mandag i 4. almindelige uge

2Tirsdag

Tirsdag i 4. almindelige uge

3Onsdag

Onsdag i 4. almindelige uge

4Torsdag

Torsdag i 4. almindelige uge

m

Skt. Blasius, biskop og martyr

5FredagM

Skt. Agathe, jomfru og martyr

6LørdagM

Skt. Paul Miki og lidelsesfæller, martyrer

7SøndagF

Herrens Fremstilling i Templet

8Mandag

Mandag i 5. almindelige uge

m

Skt. Hieronymus Æmiliani, præst

m

Skt. Josephina Bakhita, jomfru

9Tirsdag

Tirsdag i 5. almindelige uge

10OnsdagM

Skt. Scholastica, jomfru

11Torsdag

Torsdag i 5. almindelige uge

m

Den salige Jomfru Maria af Lourdes

12Fredag

Fredag i 5. almindelige uge

13Lørdag

Lørdag i 5. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

14Søndag

6. Almindelige Søndag

15Mandag

Mandag i 6. almindelige uge

16Tirsdag

Tirsdag i 6. almindelige uge

Faste
17Onsdag

Askeonsdag.

18Torsdag

Torsdag efter askeonsdag

19Fredag

Fredag efter askeonsdag

20Lørdag

Lørdag efter askeonsdag

21Søndag

1. Søndag i Fasten

22MandagF

Skt. Apostlen Peters Stol

23Tirsdag

Tirsdag i 1.uge i fasten

m*

Skt. Polycarp, biskop og martyr

24Onsdag

Onsdag i 1.uge i fasten

25Torsdag

Torsdag i 1.uge i fasten

26Fredag

Fredag i 1.uge i fasten

27Lørdag

Lørdag i 1.uge i fasten

28Søndag

2. Søndag i Fasten

Marts
Faste
1Mandag

Mandag i 2.uge i fasten

2Tirsdag

Tirsdag i 2.uge i fasten

m*

Salige Karl den Gode, martyr

3Onsdag

Onsdag i 2.uge i fasten

4Torsdag

Torsdag i 2.uge i fasten

m*

Skt. Casimir

5Fredag

Fredag i 2.uge i fasten

m*

Skt. Lucius I, pave og martyr

6Lørdag

Lørdag i 2.uge i fasten

7Søndag

3. Søndag i Fasten

8Mandag

Mandag i 3.uge i fasten

m*

Skt. Johannes af Gud, ordensmand

9Tirsdag

Tirsdag i 3.uge i fasten

m*

Skt. Francisca af Rom, ordenssøster

10Onsdag

Onsdag i 3.uge i fasten

11Torsdag

Torsdag i 3.uge i fasten

12Fredag

Fredag i 3.uge i fasten

13Lørdag

Lørdag i 3.uge i fasten

14Søndag

4. Søndag i Fasten

15Mandag

Mandag i 4.uge i fasten

16Tirsdag

Tirsdag i 4.uge i fasten

17Onsdag

Onsdag i 4.uge i fasten

m*

Skt. Patrick, biskop

18Torsdag

Torsdag i 4.uge i fasten

m*

Skt. Cyrillus af Jerusalem, biskop og kirkelærer

19FredagH

Skt. Josef, Jomfru Marias brudgom

20Lørdag

Lørdag i 4.uge i fasten

21Søndag

5. Søndag i Fasten

22Mandag

Mandag i 5.uge i fasten

23Tirsdag

Tirsdag i 5.uge i fasten

m*

Skt. Turibius Mongrovejo, biskop

24Onsdag

Onsdag i 5.uge i fasten

25TorsdagH

Herrens Bebudelse

26Fredag

Fredag i 5.uge i fasten

27Lørdag

Lørdag i 5.uge i fasten

28Søndag

Palmesøndag

29Mandag

Mandag i den stille Uge

30Tirsdag

Tirsdag i den stille Uge

31Onsdag

Onsdag i den stille Uge

April
Triduum
1Torsdag

Skærtorsdag

2Fredag

Langfredag

3Lørdag

Påskelørdag

Påske
4Søndag

Påskedag – Herrens Opstandelse

5MandagH

Mandag i Påskeugen

6TirsdagH

Tirsdag i Påskeugen

7OnsdagH

Onsdag i Påskeugen

8TorsdagH

Torsdag i Påskeugen

9FredagH

Fredag i Påskeugen

10LørdagH

Lørdag i Påskeugen

11Søndag

2. Søndag i Påsken

12Mandag

Mandag i 2.uge i påsken

13Tirsdag

Tirsdag i 2.uge i påsken

m

Skt. Martin I, pave og martyr

14Onsdag

Onsdag i 2.uge i påsken

15Torsdag

Torsdag i 2.uge i påsken

16Fredag

Fredag i 2.uge i påsken

17Lørdag

Lørdag i 2.uge i påsken

18Søndag

3. Søndag i Påsken

19Mandag

Mandag i 3.uge i påsken

20Tirsdag

Tirsdag i 3.uge i påsken

21Onsdag

Onsdag i 3.uge i påsken

m

Skt. Anselm, biskop og kirkelærer

22Torsdag

Torsdag i 3.uge i påsken

23Fredag

Fredag i 3.uge i påsken

m

Skt. Adalbert, biskop og martyr

m

Skt. Georg, martyr

24Lørdag

Lørdag i 3.uge i påsken

m

Skt. Fidelis af Sigmaringen, præst og martyr

25Søndag

4. Søndag i Påsken

26Mandag

Mandag i 4.uge i påsken

27Tirsdag

Tirsdag i 4.uge i påsken

28Onsdag

Onsdag i 4.uge i påsken

m

Skt. Ludvig Maria Grignion de Montfort, præst

m

Skt. Peter Chanel, præst og martyr

29TorsdagF

Skt. Katarina af Siena, jomfru og kirkelærer

30Fredag

Fredag i 4.uge i påsken

m

Skt. Pius V, pave

Maj
Påske
1Lørdag

Lørdag i 4.uge i påsken

m

Skt. Josef, Arbejderen

2Søndag

5. Søndag i Påsken

3MandagF

Skt. Filip og Jakob, apostle

4Tirsdag

Tirsdag i 5.uge i påsken

5Onsdag

Onsdag i 5.uge i påsken

6Torsdag

Torsdag i 5.uge i påsken

7Fredag

Fredag i 5.uge i påsken

8Lørdag

Lørdag i 5.uge i påsken

9Søndag

6. Søndag i Påsken

10Mandag

Mandag i 6.uge i påsken

m

Skt. Johannes af Ávila, præst og kirkelærer

11Tirsdag

Tirsdag i 6.uge i påsken

12Onsdag

Onsdag i 6.uge i påsken

m

Skt. Nereus og Achilleus, martyrer

m

Skt. Pancratius, martyr

13TorsdagH

Kristi Himmelfart

14FredagF

Skt. Mattias, apostel

15Lørdag

Lørdag i 6.uge i påsken

16Søndag

7. Søndag i Påsken

17Mandag

Mandag i 7.uge i påsken

18TirsdagM

Skt. Erik, martyr

19Onsdag

Onsdag i 7.uge i påsken

m

Skt. Johannes I, pave og martyr

20Torsdag

Torsdag i 7.uge i påsken

m

Skt. Bernardin af Siena, præst

21Fredag

Fredag i 7.uge i påsken

m

Skt. Kristoffer Magallánes, præst, og lidelsesfæller, martyrer

22Lørdag

Lørdag i 7.uge i påsken

m

Skt. Rita af Cascia, ordenssøster

23SøndagH

Pinsedag

Almindelige Kirkeår
24MandagM

Den salige Jomfru Maria, Kirkens Moder

25Tirsdag

Tirsdag i 8. almindelige uge

m

Skt. Beda den Ærværdige, præst og kirkelærer

m

Skt. Gregor VII, pave

m

Skt. Maria Magdalene af Pazzi, jomfru

26OnsdagM

Skt. Filip Neri, præst

27TorsdagF

Skt. Jesus Kristus – Den Evige Ypperstepræst

28Fredag

Fredag i 8. almindelige uge

29Lørdag

Lørdag i 8. almindelige uge

m

Skt. Paul VI, pave

m

Gudsmoders lørdagsmesse

30SøndagH

Den hellige Treenigheds fest

31MandagF

Den salige jomfru Marias besøg hos Elisabeth

Juni
Almindelige Kirkeår
1TirsdagM

Skt. Justinus, martyr

2Onsdag

Onsdag i 9. almindelige uge

m

Skt. Marcellinus og Peter, martyrer

3TorsdagM

Skt. Karl Lwanga og lidelsesfæller, martyrer

4Fredag

Fredag i 9. almindelige uge

5LørdagM

Skt. Bonifatius, biskop og martyr

6SøndagH

Kristi Legems og Blods fest

7Mandag

Mandag i 10. almindelige uge

8Tirsdag

Tirsdag i 10. almindelige uge

9Onsdag

Onsdag i 10. almindelige uge

m

Skt. Efræm Syrer, diakon og kirkelærer

10Torsdag

Torsdag i 10. almindelige uge

11FredagH

Jesu Hjerte fest

12LørdagM

Jomfru Marias rene hjerte

13Søndag

11. Almindelige Søndag

14Mandag

Mandag i 11. almindelige uge

15Tirsdag

Tirsdag i 11. almindelige uge

16OnsdagM

Skt. Vilhelm, abbed

17Torsdag

Torsdag i 11. almindelige uge

18Fredag

Fredag i 11. almindelige uge

19Lørdag

Lørdag i 11. almindelige uge

m

Skt. Romuald, abbed

m

Gudsmoders lørdagsmesse

20Søndag

12. Almindelige Søndag

21MandagM

Skt. Aloysius Gonzaga, ordensmand

22Tirsdag

Tirsdag i 12. almindelige uge

m

Skt. John Fisher, biskop, og Thomas More, martyrer

m

Skt. Paulinus af Nola, biskop

23Onsdag

Onsdag i 12. almindelige uge

24TorsdagH

Skt. Johannes Døbers Fødsel

25Fredag

Fredag i 12. almindelige uge

26Lørdag

Lørdag i 12. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

27SøndagH

Skt. Peter og Paulus, apostle

28MandagM

Skt. Irenæus, biskop og martyr

29Tirsdag

Tirsdag i 13. almindelige uge

30Onsdag

Onsdag i 13. almindelige uge

m

De første romerske martyrer

Juli
Almindelige Kirkeår
1Torsdag

Torsdag i 13. almindelige uge

2Fredag

Fredag i 13. almindelige uge

3LørdagF

Skt. Thomas, apostel

4Søndag

14. Almindelige Søndag

5Mandag

Mandag i 14. almindelige uge

m

Skt. Antonius Maria Zacharia, præst

6Tirsdag

Tirsdag i 14. almindelige uge

m

Skt. Maria Goretti, jomfru og martyr

7Onsdag

Onsdag i 14. almindelige uge

8Torsdag

Torsdag i 14. almindelige uge

m

Skt. Augustin Zhao Rong, præst, og lidelsesfæller, martyrer

9FredagM

Skt. Villehad, martyr

10LørdagF

Skt. Knud Konge, martyr

11Søndag

15. Almindelige Søndag

12Mandag

Mandag i 15. almindelige uge

m

Skt. Kjeld, præst

13Tirsdag

Tirsdag i 15. almindelige uge

m

Skt. Henrik

14Onsdag

Onsdag i 15. almindelige uge

m

Skt. Kamillus af Lellis, præst

15TorsdagM

Skt. Bonaventura, biskop og kirkelærer

16Fredag

Fredag i 15. almindelige uge

m

Den salige Jomfru Maria af Karmel

17Lørdag

Lørdag i 15. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

18Søndag

16. Almindelige Søndag

19Mandag

Mandag i 16. almindelige uge

m

Skt. Apollinaris, biskop og martyr

20TirsdagM

Skt. Torlak, biskop

21Onsdag

Onsdag i 16. almindelige uge

m

Skt. Laurentius af Brindisi, biskop og kirkelærer

22TorsdagF

Skt. Maria Magdalene

23FredagF

Skt. Birgitta, ordenssøster

24Lørdag

Lørdag i 16. almindelige uge

m

Skt. Charbel Makhluf, præst

m

Gudsmoders lørdagsmesse

25Søndag

17. Almindelige Søndag

26MandagM

Den hellige Joakim og den hellige Anna, Jomfru Marias forældre

27Tirsdag

Tirsdag i 17. almindelige uge

28OnsdagM

Skt. Martha, Maria og Lazarus

29TorsdagM

Skt. Olav, martyr

30Fredag

Fredag i 17. almindelige uge

m

Skt. Peter Chrysologus, biskop og kirkelærer

31LørdagM

Skt. Ignatius af Loyola, præst

August
Almindelige Kirkeår
1Søndag

18. Almindelige Søndag

2Mandag

Mandag i 18. almindelige uge

m

Skt. Eusebius af Vercelli, biskop

m

Skt. Peter Julian Eymard, præst

3Tirsdag

Tirsdag i 18. almindelige uge

4OnsdagM

Skt. Johannes Maria Vianney, præst

5Torsdag

Torsdag i 18. almindelige uge

m

Kirkevielsesfest for kirken Santa Maria Maggiore

6FredagF

Herrens Forklarelse

7Lørdag

Lørdag i 18. almindelige uge

m

Skt. Cajetan, præst

m

Skt. Xystus II, pave, og lidelsesfæller, martyrer

m

Gudsmoders lørdagsmesse

8Søndag

19. Almindelige Søndag

9MandagF

Skt. Theresa Benedicta af korset, jomfru og martyr

10TirsdagF

Skt. Laurentius, diakon og martyr

11OnsdagM

Skt. Klara, jomfru

12Torsdag

Torsdag i 19. almindelige uge

m

Skt. Johanne Franciska Chantal, ordenssøster

13Fredag

Fredag i 19. almindelige uge

m

Skt. Pontianus, pave, og Hippolyt, præst, martyrer

14LørdagM

Skt. Maximilian Maria Kolbe, præst og martyr

15SøndagH

Jomfru Marias Optagelse i Himlen

16Mandag

Mandag i 20. almindelige uge

m

Skt. Stefan af Ungarn

17Tirsdag

Tirsdag i 20. almindelige uge

18Onsdag

Onsdag i 20. almindelige uge

19Torsdag

Torsdag i 20. almindelige uge

m

Skt. Johannes Eudes, præst

20FredagM

Skt. Bernhard, abbed og kirkelærer

21LørdagM

Skt. Pius X, pave

22Søndag

21. Almindelige Søndag

23Mandag

Mandag i 21. almindelige uge

m

Skt. Rosa af Lima, jomfru

24TirsdagF

Skt. Bartholomæus, apostel

25Onsdag

Onsdag i 21. almindelige uge

m

Skt. Josef af Calasanz, præst

m

Skt. Ludvig

26Torsdag

Torsdag i 21. almindelige uge

27FredagM

Skt. Monika

28LørdagM

Skt. Augustin, biskop og kirkelærer

29Søndag

22. Almindelige Søndag

30Mandag

Mandag i 22. almindelige uge

31Tirsdag

Tirsdag i 22. almindelige uge

September
Almindelige Kirkeår
1Onsdag

Onsdag i 22. almindelige uge

2Torsdag

Torsdag i 22. almindelige uge

3FredagM

Skt. Gregor den Store, pave og kirkelærer

4Lørdag

Lørdag i 22. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

5Søndag

23. Almindelige Søndag

6Mandag

Mandag i 23. almindelige uge

7TirsdagF

Årsdagen for Domkirkens Konsekration

8OnsdagF

Jomfru Marias Fødsel

9Torsdag

Torsdag i 23. almindelige uge

m

Skt. Peter Claver, præst

10Fredag

Fredag i 23. almindelige uge

11Lørdag

Lørdag i 23. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

12Søndag

24. Almindelige Søndag

13MandagM

Skt. Johannes Chrysostomos, biskop og kirkelærer

14TirsdagF

Det hellige Kors’ Ophøjelse

15OnsdagM

Den salige Jomfru Marias Smerter

16TorsdagM

Skt. Cornelius, pave, og Cyprian, biskop, martyrer

17Fredag

Fredag i 24. almindelige uge

m

Skt. Hildegard af Bingen, jomfru og kirkelærer

m

Skt. Robert Bellarmin, biskop og kirkelærer

18Lørdag

Lørdag i 24. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

19Søndag

25. Almindelige Søndag

20MandagM

Skt. Andreas Kim Taegon, præst, og Paulus Chong Hasang og lidelsesfæller, martyrer

21TirsdagF

Skt. Mattæus, apostel og evangelist

22Onsdag

Onsdag i 25. almindelige uge

23TorsdagM

Skt. Pius de Pietrelcina, præst

24Fredag

Fredag i 25. almindelige uge

25Lørdag

Lørdag i 25. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

26Søndag

26. Almindelige Søndag

27MandagM

Skt. Vincent af Paul, præst

28Tirsdag

Tirsdag i 26. almindelige uge

m

Skt. Laurentius Ruiz og lidelsesfæller, martyrer

m

Skt. Wenceslaus, martyr

29OnsdagF

De Hellige Ærkeengle, Michael, Gabriel og Rafael

30TorsdagM

Skt. Hieronymus, præst og kirkelærer

Oktober
Almindelige Kirkeår
1FredagM

Skt. Therese af Jesusbarnet, jomfru og kirkelærer

2LørdagM

De hellige værneengle

3Søndag

27. Almindelige Søndag

4MandagM

Skt. Frans af Assisi

5Tirsdag

Tirsdag i 27. almindelige uge

m

Skt. Faustina Kowalska, jomfru

6Onsdag

Onsdag i 27. almindelige uge

m

Skt. Bruno, præst

7TorsdagM

Den salige Jomfru Maria af Rosenkransen

8Fredag

Fredag i 27. almindelige uge

9Lørdag

Lørdag i 27. almindelige uge

m

Skt. Dionysius, biskop, og lidelsesfæller, martyrer

m

Skt. Johannes Leonardi, præst

m

Gudsmoders lørdagsmesse

10Søndag

28. Almindelige Søndag

11Mandag

Mandag i 28. almindelige uge

m

Skt. Johannes XXIII, pave

12Tirsdag

Tirsdag i 28. almindelige uge

13Onsdag

Onsdag i 28. almindelige uge

14Torsdag

Torsdag i 28. almindelige uge

m

Skt. Callistus I, pave og martyr

15FredagM

Skt. Teresa af Jesus, jomfru og kirkelærer

16Lørdag

Lørdag i 28. almindelige uge

m

Skt. Hedvig, ordenssøster

m

Skt. Margrethe Maria Alacoque, jomfru

m

Gudsmoders lørdagsmesse

17Søndag

29. Almindelige Søndag

18MandagF

Skt. Lukas, evangelist

19Tirsdag

Tirsdag i 29. almindelige uge

m

Skt. Jean de Brébeuf og Isaac Jogues, præster, og lidelsesfæller, martyrer

m

Skt. Paul af Korset, præst

20Onsdag

Onsdag i 29. almindelige uge

21Torsdag

Torsdag i 29. almindelige uge

22FredagM

Skt. Johannes Paul II, pave

23Lørdag

Lørdag i 29. almindelige uge

m

Skt. Johannes af Capestrano, præst

m

Gudsmoders lørdagsmesse

24Søndag

30. Almindelige Søndag

25Mandag

Mandag i 30. almindelige uge

26Tirsdag

Tirsdag i 30. almindelige uge

27Onsdag

Onsdag i 30. almindelige uge

28TorsdagF

Skt. Simon og Judas, apostle

29Fredag

Fredag i 30. almindelige uge

30Lørdag

Lørdag i 30. almindelige uge

m

Skt. Thøger, præst

m

Gudsmoders lørdagsmesse

31Søndag

31. Almindelige Søndag

November
Almindelige Kirkeår
1Mandag

Mandag i 31. almindelige uge

2Tirsdag

Tirsdag i 31. almindelige uge

3Onsdag

Onsdag i 31. almindelige uge

m

Skt. Martin af Porres, ordensmand

4TorsdagM

Skt. Karl Borromæus, biskop

5Fredag

Fredag i 31. almindelige uge

6Lørdag

Lørdag i 31. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

7SøndagH

Alle Helgen

8Mandag

Ihukommelse af alle Afdøde Troende (Alle Sjæle)

9Tirsdag

Tirsdag i 32. almindelige uge

10OnsdagM

Skt. Leo den Store, pave og kirkelærer

11TorsdagM

Skt. Martin af Tours, biskop

12FredagM

Skt. Josaphat, biskop og martyr

13Lørdag

Lørdag i 32. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

14SøndagF

Laterankirkens Indvielse

15Mandag

Mandag i 33. almindelige uge

m

Skt. Albert den Store, biskop og kirkelærer

16Tirsdag

Tirsdag i 33. almindelige uge

m

Skt. Gertrud, jomfru

m

Skt. Margrethe af Skotland

17OnsdagM

Skt. Elisabeth af Ungarn, ordenssøster

18Torsdag

Torsdag i 33. almindelige uge

m

Peters- og Pauls basilikaernes indvielse

19Fredag

Fredag i 33. almindelige uge

20Lørdag

Lørdag i 33. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

21SøndagH

Jesus Kristus, Universets Konge

22MandagM

Skt. Cæcilie, jomfru og martyr

23Tirsdag

Tirsdag i 34. almindelige uge

m

Skt. Clemens I, pave og martyr

m

Skt. Columban, abbed

24OnsdagM

Skt. Andreas Dung-Lac, præst, og lidelsesfæller, martyrer

25TorsdagM

Salige Niels Steensen, biskop

26Fredag

Fredag i 34. almindelige uge

m

Skt. Katarina af Alexandria, jomfru og martyr

27Lørdag

Lørdag i 34. almindelige uge

m

Gudsmoders lørdagsmesse

Advent
28Søndag

1. Søndag i Advent

29Mandag

Mandag i 1.uge i advent

30TirsdagF

Skt. Andreas, apostel

December
Advent
1Onsdag

Onsdag i 1.uge i advent

2Torsdag

Torsdag i 1.uge i advent

3FredagM

Skt. Frans Xaver, præst

4Lørdag

Lørdag i 1.uge i advent

m

Skt. Johannes af Damaskus, præst og kirkelærer

5Søndag

2. Søndag i Advent

6Mandag

Mandag i 2.uge i advent

m

Skt. Nicolaus, biskop

7TirsdagM

Skt. Ambrosius, biskop og kirkelærer

8OnsdagH

Jomfru Marias Uplettede Undfangelse

9Torsdag

Torsdag i 2.uge i advent

m

Skt. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

10Fredag

Fredag i 2.uge i advent

m

Vor Frue af Loreto

11Lørdag

Lørdag i 2.uge i advent

m

Skt. Damasus I, pave

12Søndag

3. Søndag i Advent

13MandagM

Skt. Lucia, jomfru og marty

14TirsdagM

Skt. Johannes af Korset, præst og kirkelærer

15Onsdag

Onsdag i 3.uge i advent

16Torsdag

Torsdag i 3.uge i advent

17Fredag

17. december

18Lørdag

18. december

19Søndag

4. Søndag i Advent

20Mandag

20. december

21Tirsdag

21. december

m*

Skt. Petrus Canisius, præst og kirkelærer

22Onsdag

22. december

23Torsdag

23. december

m*

Skt. Johannes af Kenty, præst

24Fredag

24. december

Juletiden
25LørdagH

Højtidens Messe

26SøndagF

Den Hellige Familie, Jesus, Maria og Josef

27MandagF

Skt. Johannes, apostel og evangelist

28TirsdagF

De Uskyldige Børn, martyrer

29Onsdag

5. dag i juleugen

m*

Skt. Thomas Becket, biskop og martyr

30Torsdag

6. dag i juleugen

31Fredag

7. dag i juleugen

m*

Skt. Silvester I, pave

See Also

Diocese of København

General Roman Calendar (2021)

© 2022 GCatholic.org

Up